Co napoví psí srst

Zdravá a lesklá srst je nejlepším důkazem, že se o svého chlupatého kamaráda dobře staráme, že je v dobrém zdravotním stavu.

Základní údržba srsti spočívá u psů v jejím vyčesávání. Pokud si tedy nepořídíme naháče či plemeno, které se zbavuje starých chlupů trimováním. Všichni chlupáči do jednoho pak potřebují občasnou koupel. O srst a kůži se je třeba starat i interně, vhodnou stravou, vitamíny a různými doplňky.

Česání, trimování, střihání

Kartáčováním zbavujeme psí srst uvolněných starých chlupů

U většiny psích plemen probíhá celková obnova srsti na jaře a na podzim. Chlupy přestanou růst a samovolně se uvolňují, dochází k takzvanému línání. V tomto období bychom měli psa vyčesávat ideálně každý den. Po zbytek roku stačí česat jednou týdně, abychom srst zbavili prachu a jiné nečistoty, zacuchání apod.
Na krátkou srst používáme štětinový kartáč nebo vyčesávací rukavici. Pro středně dlouhou a dlouhou hustou srst s podsadou je vhodnější hřebenový kartáč. Dlouhou srst bez podsady nejsnadněji rozčešeme hustším kovovým hřebenem.
U hrubosrstých plemen srst roste v průběhu celého roku, proto chlupy ani v konečné fázi samy nevypadnou, což u psa vyvolává svědění, urputně se drbe, otírá o předměty. Mechanickým odstraňováním srsti, tzv. trimováním, vytvoříme místo pro růst nového chlupu, de facto napodobujeme línání. Předejdeme jím rozvinutí možných kožních problémů. U výstavních psů je provádíme 1× až 2× měsíčně, u ostatních aspoň jednou za čtvrt roku.
Nahradit trimování ostřiháním je kontraproduktivní, neboť primární potřebu uvolnění chlupu z folikuly, aby vznikl prostor pro nový, neřeší. Psa bude kůže dále svědit, nově rostoucí srst je nekvalitní, nechrání psa před sluncem, ani vlhkem.

Koupání

Po trimování je třeba srst umýt, nejlépe šamponem pro štěňata či citlivé psy, čímž předejdeme zánětu podrážděné kůže. Ostatní psy koupeme pouze 2× až 3× ročně, nejlépe v období línání, uvolněné chlupy takto vymyjeme. Častější používání šampónů poškozuje mikroflóru srsti, což vede ke kožním problémům, vzniku lupů atd. Nemá-li pejsek srst zrovna voňavou, pomůže otření octovou vodou.

Vhodná strava

Důležité je i krmivo, nejlépe bez obilovin vyvolávajících alergie a s vysokým obsahem masa, které mj. zabraňuje přesušování pokožky a línání. Kvalitní srst podpoří podávání doplňků stravy v podobě výživných olejů. Alternativou jsou práškové směsi, tablety, pasty, gely a extrakty obsahující potřebné výživové látky.

Pozor na dehydrataci

Nedostatečný příjem tekutin může vést k masivnějšímu vypadávání srsti z důvodu vysychání pokožky. Dospělý pes potřebuje za den 30 až 60 ml vody na 1 kg hmotnosti.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Co napoví psí srst