Jaká kamna vybrat?

Pelety jsou ekologické, polínka si však připravíte sami

Pelety jsou ekologické, polínka si však připravíte sami. Foto: Shutterstock

Obvykle zvítězí kamna na dřevo, lidé totiž mají rádi pohled do plamene a praskání polen. Není to však jediná volba a nebraňte se alternativám.

Krbová kamna

zahrnují plechová i litinová kamna s prosklenými dvířky. Plech se šamotem je levnější, litina drahá, ale v mnohém lepší. Různé tvary kamen umožňují spalovat i poměrně velká polena, sálavé teplo skrze sklo dvířek je příjemné a připomíná krb. Kamna tohoto typu nejsou nejpraktičtější, vyžadují časté přikládání a poměrně rychle vyhasnou. Určitým řešením jsou krbovky s kachlovou obezdívkou nebo kamenným (mastkovým) obložením, které teplo akumuluje a vyzařuje ještě dlouho po vyhasnutí. Existují i kombinovaná kamna s výměníky, plotýnkou či prostorem pro přihřívání jídla.

Krbové vložky

jsou vlastně obezděnou, ale v mnohém zcela srovnatelnou alternativou krbových kamen. Oproti otevřenému krbu jsou efektivnější a praktičtější, dvířka uzavírají plamen v topeništi. Lze pořídit vložky s výměníkem.

Pilinové brikety mohou být z pilin měkkého i tvrdého dřeva, jejich vlastnosti se pak liší

Pilinové brikety mohou být z pilin měkkého i tvrdého dřeva, jejich vlastnosti se pak liší. Foto: Shutterstock

Násypná kamna

představují v mnohém praktickou alternativu k tradičně oblíbeným „petrám“ a už trochu složitěji ovladatelným „klubkám“. Kamna tohoto typu se naloží palivem, zapálí zespoda a jejich výhodou je oproti krbovkám pomalejší prohořívání udržující konstantní teplo. Lze v nich obvykle spalovat dřevěné i uhelné brikety nebo uhlí. Na kvalitě uhlí záleží výhřevnost, doba hoření i komfort vytápění, kamna mohou dobře sloužit třeba i v dílně.

Peletová kamna

představují různé typy kamen včetně krbovek s prosklenými dvířky, které lze ovšem „krmit“ dřevěnými peletami. Dražší kamna včetně kotlů mají na pelety zásobníky a automatické dávkovače, přikládat lze samozřejmě i lopatkou. Vzhledem k tomu, že se pelety vyrábějí z odpadního dřeva, lze takové topení do jisté míry považovat za ekologické, ale ztrácí se výhoda zpracování dřeva vlastního či koupeného v dosahu chalupy.

Výhodou kulatých briket je možnost jejich nalámání na menší kousky

Výhodou kulatých briket je možnost jejich nalámání na menší kousky. Foto: Shutterstock

Další typy kamen

zahrnují například univerzální odolná stáložárná kamna na všechny druhy tuhých paliv, obyčejná plechová kamínka hranatého či kulatého tvaru pro rychlé vytopení dílny a spalování odřezků, repliky či repasované kusy tzv. amerických kamen, mnohdy umožňujících i spalování koksu. Univerzálnost obvykle znamená upřednostnění praktických vlastností nad krásou kamen, starožitná kamna mohou být náročná a drahá na případné opravy.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

 

Jaká kamna vybrat?