Koupelna a dřevo

Koupelnám na chalupách i chatách sluší přírodní materiály, z nichž tím nejoblíbenějším je dřevo. Jeho užití je vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti a přítomné vodě poněkud problematické, pokud však není extrémně namáháno, zříct se jej nemusíme.

Jednou z nejcharakterističtějších vlastností dřeva je proměnlivost jeho objemu v závislosti na množství přítomné vlhkosti. Dřevo vodu snadno absorbuje, má-li však možnost rychle vyschnout, jeho tvar se nezmění nebo jen minimálně. Koupelny na chalupách často vznikaly až dodatečně, objevují se proto i v prostorách s dřevěnými stěnami, jejichž trvanlivost může být vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu a přítomnosti vody ohrožena. Jaká opatření na ochranu stěn a vybavení ze dřeva jsou nutná?

Koupelna vznikla v hospodářské části roubenky. Stěny jsou ošetřeny marockým štukem, na podlaze leží půdovky. Podlaha ve
sprchovém koutu je z oblázků

Otevřete okno dokořán!

Především dobře uvážíme, zda se koupelna dá dobře větrat, protože díky intenzivní výměně vzduchu otevřeným oknem se vlhkost razantně sníží. Tam, kde koupelna vznikla v uzavřené místnosti bez oken, se raději stavebních dílů ze dřeva vzdáme. Dřevo tu může být nahrazeno kamenem nebo keramikou.
Při dodatečné vestavbě či stavebních úpravách nezapomeneme do koupelny instalovat větrák, který při sepnutí zajistí nucenou výměnu vzduchu. Toto zařízení se hodí do všech typů koupelen, nejenom těch „dřevěných“, protože omezuje tvorbu nebezpečných plísní objevujících se na místech, kde je teplo a vlhko.
Tam, kde se rozhodneme, že součástí koupelny budou i roubené stěny nebo palubkový či prkenný obklad, případně tu jsou odkryté trámy, je vhodné dřevo ošetřit. Nic nezkazíme impregnací, která slouží především jako prevence proti dřevokaznému hmyzu a houbám. V domě, kde se jejich výskyt nepředpokládá, ji však můžeme vynechat. O to pečlivěji budeme věnovat pozornost povrchovým úpravám. Schopnost odpuzovat vodu mají různé vosky, oleje (a jejich směsi) a laky přímo určené do vlhkých prostor. Nátěry bychom obnovovat měli nejen podle doporučení výrobců, ale také kdykoliv objevíme nějakou trhlinu či poškození dřeva.

Přestože tato koupelna hýří barvami, základem jsou roubené stěny

Prkenný strop moderní chatě sluší

Vybíráme dřevo

V nově budované koupelně zpravidla můžeme ovlivnit druh použitého materiálu. Není od věci zapomenout na měkké dřevo, připlatit si a do koupelny vybrat některé z vhodných exotických dřev. Uplatníme ho hlavně na podlaze, která mokrem nejvíce trpí.
Důležitou vlastností při výběru je pružnost neboli jak dřevo se změnou teploty a vlhkosti sesychá nebo bobtná. Ne každé dřevo (ani to exotické) je do koupelny vhodné! Vodě odolává například tauari, ipe, teak, merbau, algarrobo, vivaro a další. Jejich výhodou oproti tuzemským měkkým dřevům je především tvarová stálost – ve vlhku se nekroutí. Dalším pozitivem je barevnost. Kresba a barevný tón exotických dřev je intenzivnější a koupelnám sluší.
Pokud silně toužíme po dřevěné podlaze či dřevěných obkladech stěn, můžeme je však mít i v koupelně dostatečně neodvětrávané. Jak to? Přistupme k této otázce lišácky a místo skutečného dřeva pořiďme keramickou dlažbu, případně i obklady s věrnou kresbou dřeva. Zdařilé napodobeniny najdete například v nabídce české keramičky RAKO.

V koupelně v podkroví upoutává pozornost
volně stojící vana a nevšední pojetí barevnosti prkenného podbití střechy

Jak si poradit se sprchovým koutem v chalupě, kde jsou roubené stěny? Ze dvou
stran se může postavit zeď s keramickým
obkladem, který roubení ochrání

Koupelnové stěny

Dá se předpokládat, že koupelna v dřevostavbě – roubence nebo srubu – bude mít také dřevěné stěny. Aby dřevo netrpělo přímým stykem s vodou, můžeme umístit vanu do prostoru místo ke zdi, sprchový kout oddělit od dřeva sádrokartonem s keramickým obkladem, kolem umyvadla instalovat panely z omyvatelných materiálů – tabulového skla, grafoskla, kamene, keramiky a podobně.
Zděné příčky pak ochráníme buď některým z obkladových materiálů, nebo je můžeme opatřit voděodolným povrchem. Vyznavači čistě přírodních produktů sáhnou po marockém štuku, který je zcela bez chemických přísad, přitom se hodí pro zdivo s vyšší vlhkostí. Chemickými produkty jsou pak různé voděodolné stěrky (dají se dle libosti probarvovat) anebo cementové stěrky, které proti vodě ochráníme vrstvou polyuretanového či epoxidového laku.
Ačkoliv se to nezdá, stěny koupelny můžeme ošetřit i malbou či tapetou. V případě nátěrů budeme hledat omyvatelné barvy, které se po zaschnutí dají otírat vlhkým hadříkem. Tapety do koupelen jsou potaženy tenkou vrstvou plastu, z něhož se také dají setřít kapičky vody bez poškození spodního papíru. Tyto produkty se hodí zejména na úpravu stěn navazujících na obkládačky. Na stěny kolem vany, do sprchy a další místa, kde voda intenzivně stříká, však kvůli omezené odolnosti určeny nejsou.

Prkna tvořící příčku zůstala neohoblovaná
záměrně. Nově postavená koupelna tak
ladí s ostatním interiérem ve staré chalupě

Text: Martina Lžičařová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, Karolína Konečná Némethová, František Vaňásek, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Petr Živný a Shutterstock

Koupelna a dřevo

Koupelna a dřevo