Zimní péče o zahradu

Rubrika: Zahrada

Zima je už definitivně tady. Příroda sice odpočívá a s ní bychom si měli dopřát oddychu i my, ale ani nyní nemůžeme nechat zahradu jen tak ladem na pospas mrazům. Krásná a zdravá zahrada vyžaduje péči po celý rok. Na co bychom se tedy měli zaměřit v průběhu zimy?

 

GARDENA Hrablo na sníh KST 50 využijete pro snadné odklízení sněhu


I v průběhu zimy můžeme dále sklízet plody své celoroční práce. V tento nehostinný čas se totiž stále daří takzvané mrazuvzdorné zelenině, která snese i teplotu pod nulou. Jedná se například o kadeřávek, růžičkovou kapustu, zimní pór, petržel, špenát nebo zimní salát. V květináčích si můžeme vysadit řeřichu (bohatý zdroj vitaminu C, který v zimě obzvláště potřebujeme) nebo pažitku. Zima je ideální čas pro řízkování oblíbených pelargonií alias muškátů, kterým trvá až půl roku než vykvetou. V zimě můžeme sklízet dokonce i ovoce, a to mišpule. Plody tohoto stromu jsou nejlepší až poté co projdou prvním mrazem. Ovoce, které máte uskladněné, pravidelně prohlížejte (nejlépe jednou týdně). Místnost větrejte a shnilé plody vyhazujte. V lednu je ten nejvyšší čas odebrat rouby ovocných stromů, hlavně třešní a višní. Asi 30 cm dlouhé letorosty z vnější strany koruny položte vedle stromu a přikryjte listím a sněhem. Hned jak se na jaře začne oteplovat, zapíchnete je do země.

 

Ruční sypač je ideálním pomocníkem v rychlém boji s nebezpečně kluzkou sněhovou pokrývkou

 

Pozor na sněhovou peřinu
Větší množství sněhu škodí okrasným stromům na zahradě. Jakmile tedy začne padat více sněhu, raději ho ze stromů setřeste. Dokud nesněží, můžete také jehličnany preventivně svázat, aby se s příchodem sněhové nadílky nepolámaly. Předejdete tím možná velkým škodám. Pokud zem není úplně promrzlá (když třeba svítí slunce) je také potřeba zalévat stálezelené stromy a keře, které stále ke svému životu potřebují hodně vody, aby je mráz úplně nevysušil. To zejména platí, pokud máte na zahradě například rododendrony nebo azalky a další listnáče. Jehličnany jsou vůči mrazu odolnější. Jakmile napadne sníh, nahrňte jej na záhony, bude sloužit jako tepelná izolace a závlaha.

 

Škrabka na sníh i bláto je vybavena listem vyrobeným z pružinové oceli o šířce 15 cm

 

Jak na sníh
K zimním zahradním činnostem patří neoblíbený úklid sněhu. I když je poslední zimy sněhu méně než dříve, neměli bychom na to spoléhat. Pokud už sníh napadne, je nejlepší pustit se do jeho odklízení, dokud je čerstvý. Je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. „Pokud se pouštíte do boje s nánosy sněhu starými několik dní, nezačínejte s touto činností brzy ráno, pokud to není nezbytně nutné. Tehdy je pokrývka na chodníku nejvíce namrzlá a zbytečně se s jejím odstraňováním nadřete. Výhodnější je počkat si, až vysvitne slunce a sníh díky němu lehce povolí,” radí produktový specialista firmy Gardena Jakub Kirchner a dodává: „S namrzlou vrstvou na chodníku vám zase pomůže škrabka, kterou udusaný či namrzlý sníh snadno odstraníte a chodník jednoduše dočistíte běžnými nástroji. Místo posypových solí, které jsou zbytečně agresivní, využijte k posypu chodníků například štěrk, písek nebo popel. Jejich nevýhodou bohužel je, že při každé další vrstvě sněhu budete muset vyrazit do boje znovu.“

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARDENA

 

Zimní péče o zahradu