Dveřní kliky

Bez klik se v každém stavení jen těžko obejdeme. Kromě pohodlné manipulace doladí vzhled vchodových i interiérových dveří. Klika prostě dokáže i obyčejné nudné dveře pozvednout. Chce ji to jen správně vybrat.

Pokud „máte kliku“, zdobí vaši chalupu kliky, které ukoval místní kovář v době její výstavby. A budete-li jim věnovat trochu péče, budou dobře sloužit i mnoha dalším generacím. Jestliže ale ze dveří trčí hnědý bakelit nebo bílý plast, je nejvyšší čas s tím něco udělat. O vhodné klice je samozřejmě nutné přemýšlet i při výstavbě rekreační stavby.
Kliky pro exteriérové dveře nejčastěji kombinují kliku z vnitřní strany dveří s koulí z venkovní strany, interiérové dveře bývají naopak opatřeny klikami z obou stran. Pouze u dveří na WC, případně do koupelny, mohou mít otočnou olivu pro zamknutí z vnitřní strany.

Věrná dvojice

Klika a zámek patří nerozlučně k sobě, tudíž jejich výběr odvisí od použití buď ke vstupním, nebo interiérovým dveřím. Celek dolaďuje a zároveň chrání kování v podobě štítku či rozety. Bezpečnostní kování je nezbytné u všech dveří, jimiž by mohl do domu vstoupit nezvaný host, otvor ve štítku či rozetě odpovídá zámkové vložce. Pro interiér je určeno štítové kování nebo rozeta pro dozický klíč.
U štítového kování je otvor pro kliku vyražen v jeho horní části, pro klíč pak ve spodní části štítu.
Rozetové kování je už moderním řešením, pro kliku i klíč či zámek se montuje samostatná rozeta.

V hlavní roli kov

Kované kliky jsou ze železa, zlatavá barva původních klik nebo jejich replik je nejčastěji dílem bronzu či mosazi. Stříbřitý lesk jim dává nerez a chrom, niklové či hliníkové kliky mají matný vzhled. Měkký hliník má ovšem kratší životnost, ale je výrazně levnější než ostatní materiály. Kov může být dále upravován například kartáčováním, leštěním atd.
Historické kliky se vyrábějí i kombinované s porcelánem nebo se dřevem. Moderní minimalistické kliky mohou mít stejnou povrchovou úpravu jako dveře díky možnosti vsunutí dýhy nebo fólie do integrovaného rámečku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Dveřní kliky