Kam s hrnečky

Rubrika: Interiér

Porcelánových, keramických, případně skleněných nebo plechových hrnečků je v každé domácnosti víc než dost. Kam je ukládat?

Hrnečky můžeme uložit do zavřených kuchyňských skříněk nebo do příborníku či skleníku. Ale pokud se nejedná o sváteční kousky určené spíše na vystavování nebo ze kterých se pije jen výjimečně, ale o běžně používané nádobí, chceme je mít po ruce. V tom případě využijeme otevřené poličky, věšáky s háčky, stojánky.

Klasické poličky

Poličky mohou být samostatné, s jednoduchými nebo ozdobnými konzolkami, které věšíme na zeď po jedné nebo ve skupince dvou, tří i čtyř. Jinou možností je otevřená mělká závěsná skříňka s více policemi. Jak jednotlivé poličky, tak policové skříňky mívají někdy ve spodní části ještě kovové háčky nebo kolíky, případně kovovou tyč s posuvnými háčky, na které lze další hrnečky zavěsit.

Variant poliček může být celá řada. Mohou a nemusí mít záda, jiné se obejdou bez boků, některé svými rozměry umožňují postavit kromě hrnečků i konvice či talíře.

Zavěšujeme

Vedle kombinovaných poliček, které nabízejí plochu na postavení hrnků i háčky na jejich pověšení, jsou k dispozici i samostatné „věšáky“ na hrnky. Většinou jsou ze dřeva, někdy ozdobně tvarované, se dřevěnými kolíky či kovovými háčky.

Na stěnu se dají umístit po jednom nebo několik pod sebou. Méně obvyklou variantou jsou kovové nástěnné věšáky s dlouhými trny.

Stojánky a držáky

Originálním a u nás dosud méně používaným způsobem ukládání hrnečků jsou různé stojánky, které lze postavit na stůl, na kuchyňskou linku, na příborník. Hrnečky se na ně zavěšují za ouška nebo „napichují“ na kovové trny dnem vzhůru. Bývají aspoň částečně kovové nebo celokovové, aby měly dobrou stabilitu a nepřevrátily se. Ty menší, jen pro několik hrnečků, se dají i snadno přemísťovat. Praktické jsou zvláště tehdy, když potřebujeme prostřít stůl pro více lidí – přinést hrnečky tak zvládneme jednou rukou.

text: IVA TVRZOVÁ

foto: FRANTIŠEK VAŇÁSEK , PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Kam s hrnečky

Kam s hrnečky