Bílé květy na novoročním stole

Rubrika: Interiér, Zahrada

Zatímco venku padají ladovské sněhové vločky (někdy i doopravdy), v keramické váze na vašem stole voní snítka rychleného šeříku ve společnosti snědku či hvězdníku…

Vyčistit si stůl, a pokud možno i hlavu, je věc rituálu a jedno ze základních novoroční přikázání. A čím si čistě prostřený stůl prosvětlit? Navrhujeme aranžmá z nevšedních či dokonce exotických bílých květů, doplněné suchou trávou, metličkami na hnědo obarveného asparágusu či uschlým trsem tymiánu. A originální chalupářské aranžmá, které nikdo nepřehlédne, je na světě.

Peří a orchideje

Zkuste po svém vyjádřit květy strohost i poezii zimy, svátečnost nedotčeného sněhu i nesmělost padajících vloček. Cesta k originálnímu svátečnímu aranžmá vede přes uvolnění fantazie a netradiční spojení obyčejných a výjimečných materiálů. Roli křehké Sněhurky se mohou ujmout orchideje.

Jejich květy podněcují fantazii, jsou exotické, výrazné, nádherně tvarované, zdobené pozoruhodnými vzory v pestrých barvách a také velmi sváteční. Pokud máte raději prostší květiny, zkuste vytvořit aranžmá se zelenobílým snědkem a hvězdníkem. Lehkost sněhových vloček kompozici dodá chomáč peří (třeba ze starého babiččina klobouku). Stejně hezky v kompozici zapůsobí i přídavek několika rozvitých tobolek bavlníku s chocholkou bílých vláken nebo i obyčejná vata, z níž vytvoříme hnízdo.

Víte, že…

 • ORCHIDEJ
  Jako řezaná květina je orchidej velmi trvanlivá a oblíbená pro množství květů na jednom stonku. Osvědčený a oblíbený rod Cymbidium představuje více než tři čtvrtiny celkové nabídky orchidejí.
 • SNĚDEK
  Většina druhů snědku, který byl ještě před několika lety u nás novinkou, roste v zemích okolo Středozemního moře. Díky tomu, že se jeho poupata se rozvíjejí postupně, mají květy snědku dlouhou životnost.
 • HVĚZDNÍK
  Zelenobílý hvězdník pochází z Jižní a Střední Ameriky. Existuje mnoho odrůd, některé rostou v suchých lesích, jiné na savanách. Jeho výhodou je, že v některých aranžmá je možné použít celou rostlinu i s cibulí a s ještě nerozvitým květem.
 • PROTEA
  Protea je stálezelený keř s robustními květy pocházející z jižní Afriky. Květy působí jako by byly složené ze šupin, přičemž horní „okvětní plátky“ jsou poněkud ochmýřené. Jako řezaná květina je Protea odolná a trvanlivá, protože roste v suchých oblastech
 • BÍLÁ CHRYZANTÉMA
  Kvalitní řezaná květina, která již ztratila pověst smutečního květu. Hindové a buddhisté ji používají při mnoha různých ceremoniích. Z bílých a žlutých chryzantém si například zhotovují girlandy, kterými se zdobí chrámy, sochy nebo oltáře.
 • ŠEŘÍK
  Vzhledem k tomu, že se šeříky pěstují v tmavých podmínkách, mohou být dodávány na trh i v zimě. Jejich květy pak mají téměř vždy bílou barvu, i když by za normálních okolností kvetly přirozeně fialově nebo purpurově.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: HOLANDSKÁ KVĚTINOVÁ KANCELÁŘ

Bílé květy na novoročním stole

Bílé květy na novoročním stole