Čaj (nejen) o páté

Rubrika: Interiér

Pijete rádi čaj? V tom případě vám v kuchyni nesmí chybět vhodná čajová konvice. Dosud jste mu nepřišli na chuť? Pořiďte si zajímavou konvici a určitě si ho oblíbíte.

Kulovitá konvice má dvě ucha, zajímavou úchytku na víčku a dekor inspirovaný anglickými tapetami (Keramika Tera-cota, Tereza Divišová)

Na výběr jsou různé velikosti, tvary, barvy, dekory i materiály. Pěkná konvice může být i malým výtvarným dílem, které ozdobí interiér. To se týká především keramických konvic, které na rozdíl od porcelánových či skleněných vznikají v rukách keramika individuálně, každá je tedy v podstatě originálem.

Kameninová konvice s humorným vzorem kombinuje přírodní hlínu s glazurou (Zvířetická keramika, Petr Čáslavský)

Štíhlé, buclaté, s dlouhou i krátkou hubičkou, jednobarevné i s malovaným, vytlačovaným či rytým dekorem, leskle glazované, sametově matové i kombinující glazuru se surovou zrnitou hlínou. S uchem nahoře, z boku nebo se dvěma asymetrickými, některé i se sítkem na čaj či ohříváčkem. Konvičky o objemu tři čtvrtě litru až po megakonvice na šest litrů.

Vyrývaný vzor v nostalgickém duchu a matná glazura. Ke konvici lze dokoupit i další kousky se stejným dekorem (Marcela Palíšková)

Největší nabídku najdete na některém z hrnčířských či keramických trhů. Nejbližší jsou na pražském Výstavišti začátkem února, jedny z největších v květnu a září v Berouně.

www.hrncirsketrhy.cz, www.ceramic-studio.net, www.hrncirskydvurzviretice.cz, www.galerienahaji.cz, www.fler.cz/annatyr, www.keramika-denisa.cz, www.evaikasmoldasova.webnode.cz, www.zuk.cz, www.paliskova.cz, www.tera-cota.cz, www.keramikabritanak.cz, www.keram-asoc.cz/karel-frantel.html

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ

Čaj (nejen) o páté