Čaj (nejen) o páté

Pijete rádi čaj? V tom případě vám v kuchyni nesmí chybět vhodná čajová konvice. Dosud jste mu nepřišli na chuť? Pořiďte si zajímavou konvici a určitě si ho oblíbíte.

keramická čajová konvice

Kulovitá konvice má dvě ucha, zajímavou úchytku na víčku a dekor inspirovaný anglickými tapetami (Keramika Tera-cota, Tereza Divišová)

Na výběr jsou různé velikosti, tvary, barvy, dekory i materiály. Pěkná konvice může být i malým výtvarným dílem, které ozdobí interiér. To se týká především keramických konvic, které na rozdíl od porcelánových či skleněných vznikají v rukách keramika individuálně, každá je tedy v podstatě originálem.

Štíhlé, buclaté, s dlouhou i krátkou hubičkou, jednobarevné i s malovaným, vytlačovaným či rytým dekorem, leskle glazované, sametově matové i kombinující glazuru se surovou zrnitou hlínou. S uchem nahoře, z boku nebo se dvěma asymetrickými, některé i se sítkem na čaj či ohříváčkem. Konvičky o objemu tři čtvrtě litru až po megakonvice na šest litrů.

keramická čajová konvice

Vyrývaný vzor v nostalgickém duchu a matná glazura. Ke konvici lze dokoupit i další kousky se stejným dekorem (Foto: Marcela Palíšková)

Největší nabídku najdete na některém z hrnčířských či keramických trhů. Nejbližší jsou na pražském Výstavišti začátkem února, jedny z největších v květnu a září v Berouně.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ

Čaj (nejen) o páté