Vzpomínky na léto

Rubrika: Interiér

Prosluněné pláže, koupání, opalování, večerní promenády na břehu moře – pro mnohé představa té nejlepší dovolené. Aby vzpomínky v reji všedních dnů tak rychle nevyprchaly, s oblibou si jako suvenýr přivážíme pár mušliček anebo trochu písku v lahvičce. Někdo je jen tak položí na poličku, kde už má sbírku z minulých cest, nebo naaranžuje do misky, která mu pak v koupelně připomene ty krásné dny, plné slunce, větru a slané vody.

Vzpomínky na léto

Říká se, že když přiložíme mušli k uchu, uslyšíme zvuk přílivových vln, které se na břehu rozlévají do bílé pěny – že uslyšíme šumění moře. Je to trochu jinak a vysvětlení moc romantiky nenabízí. Mušle se svými hladkými a tvrdými stěnami představuje zvukový rezonátor. Na uchu tlumí všechny venkovní zvuky a my v ní slyšíme tiché šumění vlastní krve. Kdybychom zůstali v absolutním tichu, slyšeli bychom i tlukot vlastního srdce.
K poslechu mořské „hudby“ se hodí jen opravdu velké mušle a lastury, většinou přivezené hodně z daleka – Filipín, Karibiku, Indického Pacifiku, Japonska. U Jadranu, Středozemního či Černého moře nasbíráme jen drobné mušličky. Ty se ale výborně hodí k ozdobě rámečků na fotky nebo k výrobě zvonkohry.

Pozor, ne ve všech zemích jsou k vývozu mořských ulit benevolentní. Než se pustíte do sběru, je lepší se předem seznámit s předpisy té které země.

Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock

Vzpomínky na léto