Výrobky z litiny – křehká a tvrdá krása

Rubrika: Interiér

Těžké bytelné výrobky z litiny jsou přímo předurčeny k souznění s tradičními přírodními materiály. Starým chalupám z kamene i ze dřeva litinové doplňky velmi sluší.

Udírnová dvířka z Kamnářství König

Litina je slitinou železa a uhlíku a vyznačuje se specifickými vlastnostmi, mezi něž patří mimořádná odolnost a zároveň křehkost. Tradice výrobků z litiny se v Evropě datuje už od čtrnáctého století, ale v hojné míře přetrvává dodnes. Kromě rozmanitého použití ve strojírenství slouží litina jako vhodný a osvědčený materiál pro mnoho výrobků a doplňků pro domácnost. A přestože byla pro některé své nepraktické vlastnosti (vysoká hmotnost a křehkost) postupně nahrazována jinými materiály, lidé se k ní v současné době vracejí. V jistém smyslu je totiž nenahraditelná.

Výrobky z litiny, ať už jde o zrenovované starožitnosti či nové produkty současných sléváren, oceňují především milovníci rustikálních tvarů a bytelných předmětů.

Dovnitř i ven

Majitelé chat a chalup mohou ozvláštnit interiér i okolí svých víkendových domů celou řadou litinových výrobků. Může to být kuchyňské nádobí, typické nástěnné výlevky, dvířka a rošty kamen, trouby či pláty sporáků, ale i ozdobné ruční pumpy k venkovním studnám, podnože laviček či sestavy zahradního nábytku nebo kanálové poklopy a mříže.

Repliky nábytku z litiny dodají venkovnímu posezení nostalgickou atmosféru

V nabídce Kamnářství König z Benešova nad Ploučnicí najdete například několik typů litinových dvířek pro udírny či sestavy zahradních krbů, ale i dvířka pro sporáky a trouby. To vše v nejrůznějších dekorech, které vtisknou interiéru i zahradnímu posezení nostalgickou atmosféru starých časů. Pro sporáky i venkovní kuchyně si můžete pořídit několik typů plátů, které mohou být zpevněny výstužnými žebry.

Chcete-li si koupit litinový zahradní nábytek, můžete vybírat například z nabídky brněnské firmy Remis. Ta vyrábí odolný venkovní nábytek inspirovaný secesí, bohatě dekorované lavice i stolky, ale i jednoduché stoly, kombinující litinovou konstrukci a masivní dřevo. Můžete tak na své zahradě vytvořit romantické posezení, inspirované proslulými fotografiemi Josefa Sudka, nebo si pořídit čistý jednoduchý design venkovního nábytku, vhodný například pro moderní dřevostavbu nebo srub. A zajímavým doplňkem venkovního posezení mohou být i různě zdobené podstavce pod slunečníky.

Je třeba počítat s tím, že charakteristická vizáž a odolnost zahradního nábytku z litiny je vykoupena jeho značnou hmotností, proto se hodí spíše tam, kde s ním není nutné příliš manipulovat a často ho přenášet z místa na místo.

Drobné doplňky z litiny dodají domu kouzlo

Pokud zatoužíte ozdobit dvůr či zahradu například litinovými květináči, můžete si vybrat z nabídky firmy Mirland z Bakova nad Jizerou. Bohatě dekorované nádoby vtisknou exteriéru téměř zámeckou atmosféru.

Ozdobný zdroj vody

Litina je už desítky let osvědčeným materiálem pro výrobu nejrůznějších nástěnných výlevek a kašen. Výlevky bývají žádaným zbožím i ve starožitnictvích či antikbazarech, ale je škoda, aby sloužily jen jako nefunkční dekorace či podstavce pro květnáče. Řada firem nabízí repliky klasických litinových výlevek, které lze napojit na vodovod a používat k původnímu účelu. Voda, vyvedená na dvůr z litinové nástěnné výlevky, vypadá rozhodně mnohem lépe než technický kohoutek s kusem hadice.

Výlevka může opět plnit původní účel

Výlevka kromě dekorativního účelu také velmi dobře chrání stěnu před postupným poškozováním stříkajícími kapkami. Ceny výlevek se pohybují kolem dvou tisíc korun a tu správnou si nejsnáze vyberete z nabídky internetových prodejců.

Existují i nejrůznější napodobeniny litinových výlevek z lehčích slitin nebo dokonce z plastů. Na první pohled mohou být od klasické litiny k nerozeznání, ale litinový odlitek nahradit nemohou.

Jako přívod a zdroj vody na dvoře či v zahradě mohou sloužit také nejrůznější litinové fontány, kašny, pítka a pumpy. Často je můžeme vidět jako součást mobiliáře v městských parcích, ale samozřejmě není problém koupit si je a instalovat i na chalupě. Existují v podobě historizujících replik, ale i v moderních jednoduchých tvarech, které mohou určitému typu domů slušet více než napodobeniny secesních pump či barokních fontán. Stačí si jen vybrat, bohatou nabídku najdete na internetu.

Pumpy, kanály, schody

Samostatnou kapitolou mezi litinovými výrobky jsou ruční pumpy. Čerpat vodu ze studny pomocí ruční pumpy je sice namáhavější, ale zároveň se zbavíte závislosti na elektrickém proudu, posílíte fyzickou kondici a získáte pro váš dvůr či zahradu nepřehlédnutelný ozdobný artefakt. Výrobci dodávají pumpy v nostalgickém designu, ale i v účelových tvarech, které můžeme ještě pořád spatřit v provozu na vesnických studnách. Pumpy je třeba vybírat s ohledem na požadovanou hloubku sání a jejich ceny se pohybují zhruba od 1500 do 15 tisíc korun.

Litinové pumpy se stále vyrábějí

Škálu litinových dekorací ve vašem domě můžete rozšířit také o ozdobný litinový poklop na kanál. Zvláště v kamenné dlažbě vypadá velmi dobře.

Z drobnějších výrobků z litiny lze vybírat mezi nejrůznějšími typy klepadel, domovních zvonců, klik, madel nebo zábradlí a plotových dílů. Firma Rex z Brna má ve svém katalogu vedle litinového mobiliáře také řadu doplňků, které zahrnují zouváky, popelníky, poštovní schránky, stojany a věšáky. A také krásně zdobené točité schody, které mohou dotvořit interiér domu zcela nepřehlédnutelně.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: FRANTIŠEK VAŇÁSEK, JAROSLAV HEJZLAR, KAMIL VARCOLLER, ARCHIV FIREM A WIKIPEDIA

Výrobky z litiny – křehká a tvrdá krása