Opravy nátěru oken

Příklad poškození, způsobeného nezajištěným konstrukčním spojem

V č. 6/2010 jsme popsali postup při opravách lehčích poškození eurooken. Nyní nabízíme několik tipů pro opravy většího rozsahu poškození eurooken i klasických oken.

Okna trpí především vlivem povětrnostních podmínek a někdy i kvůli nesprávnému ošetření dřeva při výrobě či po osazení. Čas od času je tedy třeba přistoupit k opravám a vždy je dobré udělat to dříve, než se poškození projeví ve větším rozsahu. Pokud se to však stane, případně pokud opravujeme dům a rekonstrukce oken je součástí celkových oprav, budou se hodit praktické zkušenosti s efektivním postupem obnovy nátěru oken.

Jde v podstatě o jednoduché napodobení kresby dřeva – fládrování. Fládrování umožňuje změnu jakékoli barvy podkladu. Můžeme z odstínu palisandr lehce vytvořit borovici nebo jiný odstín a zakryjeme tak především poškozená místa. Výrazně se tak sníží náklady na opravu.

Postup opravy nátěru

Nejdříve oškrábeme nesoudržné nátěry a za pomoci různých škrabek sbrousíme šedé narušené dřevo až na zdravé. Odmastíme dřevo průmyslovým vodovým odmašťovadlem s oplachem. Dělá se to tak, že si připravíme nádobu s odmašťovadlem a nádobu s čistou vodou. Do nádoby s odmašťovadlem namočíme brusnou houbičku zrnitosti 180 a za mokra jí přebrousíme celou plochu (vyjma poškozených míst, které se nesmí namočit). Čistou vodou pak obroušená místa oplachujeme. Potom dřevo napustíme rozpouštědlovým napouštědlem Impregniergrund od Henelitu.

Příklad velmi silného poškození, který vyžaduje náhradu části dřevěné konstrukce

Druhý den pak přistoupíme k tmelení. Použijeme dvousložkový tmel Polytmel dřevo od výrobce BKP na místa přechodů z dobrého nátěru na odhalené dřevo. Tmelem Polytmel můžeme vyplnit i místa vyhnilá, do kterých je možné vložit i pomocnou výplň v podobě dřevěného špalíku. Tmel rovněž použijeme i na „V“ spoje eurohranolů, pokud jsou v ploše okna.

Tmelená místa přebrousíme. Pak následuje tmelení konstrukčních spojů, řezných ran a míst kolem plastových ukončovacích profilů na okapničkách pružným čirým přetíratelným tmelem.

K celkovému sjednocení použijeme krycí nátěr, doporučujeme vodou ředitelný Aqua – edellasur odstínu Beige od firmy Henelit. Po zaschnutí aplikujeme dva až tři nátěry tenkou vrstvou lazury Henelit Lignosun sunblocker ve zvoleném odstínu.

Na drobná poškození

Vzorník odstínů barev a nářadí, které se při opravách používá

Pro drobné opravy existují zvláštní sady opravných vosků. Používáme sadu tavných přetíratelných vosků Zobel. Na očištěné zabroušené poškozené místo aplikujeme nejdříve pomocí tavné pájky vosk ve větší vrstvě. Po vychladnutí se pomocí cidliny zarovnáme vosk do stejné výšky jako je okolní materiál, přeleštíme přiloženou plstí amístně nebo celkově přelakujeme. Sady vosků se však vyplatí nakupovat především profesionálům.

www.kirchnerdekorace.cz

TEXT: PAVEL KIRCHNER
FOTO: KIRCHNER DEKORACE

Opravy nátěru oken