Jaké botky na vaše nožky?

Rubrika: Prevence, Zdraví

Nohy máte jen jedny na celý život, tak se o ně pořádně starejte! Tak zní skvělé heslo jednoho pediatra, který psal o zdravém obouvání. Měli bychom si ho uvědomovat pokaždé, když kupujeme nové boty.

Z medicínského hlediska jsou nohy jen to, co je od kotníku dolů. Vše ostatní směrem ke kyčli je dolní končetina. A noha je naprosto fascinující konstrukce: obsahuje čtvrtinu kostí těla – 26 kostí, 33 kloubů a více než stovku svalů, vazů a šlach. Je tedy pochopitelné, že boty by neměly být jen nějaký obal, který se nám líbí. Měly by respektovat alespoň minimální lékařské požadavky.

Jak má vypadat dobrá bota?

Podle dostupných informací České obuvnické a kožedělné asociace by měla bota uvnitř co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru nohy člověka. Zvláště obuv, v níž máme strávit většinu dne, má mít dostatečně prostornou špičku. Ta by měla poskytovat dostatek místa pro prsty, tvar je proto lepší kulatý nebo kopírující přirozený tvar prstů. Také nášlapná část boty má ideálně mít tvar a proporce, které souhlasí s tvarem nohy jejího nositele. Palec má rád, když není přitlačený k ostatním prstům, a proto čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe. Dobrým příkladem takové obuvi jsou barefoot boty. Špičaté boty jsou sice pěkné, ale na to, abychom v nich chodili celý den, stavěny nejsou.
„Dá se říci, že boty jsou alespoň částečně zodpovědné za deformity nohou. Kdybychom je nebyli nuceni nosit, zřejmě by ubylo vbočených palců, kladívkových prstů, otlaků, kuřích ok, zarostlých nehtů a artróz kloubů nohy. Jistě by nebylo časté ani plochonoží a s ním související bolesti nohou, lýtek, otoky a cévní problémy,“ konstatuje prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, ortoped z Polikliniky na Národní a přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN v Motole.
Na to, jaké boty jsou pro zdraví člověka nejvhodnější, se snaží obuvníci odpovědět již celé věky. Podle profesora Trče by bota měla být pohodlná, pevná, ale také pružná, stabilní, avšak i ohebná, prodyšná, neklouzavá a v neposlední řadě i elegantní a módní. „Protože žádná bota nesplňuje všechny tyto podmínky najednou, je vhodné obuv střídat. V současné době není problém mít speciální boty na procházky, sport, práci, léčebné úkony či stimulaci.“

Parametry obuvi

Prsty nemají těsně doléhat k přední stěně boty. Naopak má být před nimi volné místo, tzv. nadměrek, aby měly místo při prodloužení nohy při chůzi. Jeho délka by měla být minimálně jeden centimetr. V oblasti prstních kloubů, tedy tam, kde se při chůzi bota nejvíce ohýbá, musí být co nejměkčí. Proto hodně záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobena a jak je střižena její vrchní část, a také jaký je druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím je silnější, tím je bota tužší.
Nikdy byste si tedy neměli kupovat obuv, ve které jste se v prodejně alespoň trochu neprošli. Jedině tak si totiž můžete vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.
Každá uzavřená obuv má mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, tj. vnitřní dílec v patní části svršku boty. Jeho tvar má odpovídat anatomickému tvaru paty, nesmí na ni příliš tlačit, ale také z ní nesmí při chůzi klouzat. Jen tak předejdete otlakům, puchýřům, odřeninám a také kostním nárůstkům. Když si boty nazujete, mělo by být postavení paty kolmé k podložce nebo jen mírně vybočené. To zajišťuje rovnoměrné napětí svalů nohy, správné uspořádání nožní klenby a zároveň brání přetížení jejích jednotlivých oblouků.
Při výběru obuvi dávejte pozor i na to, kde jsou švy. Mohou být zdobné bůhvíjak, ale pokud jsou umístěny v oblasti palcového a malíkového kloubu, může chůze být pro vaše nohy hodně nepříjemná. Pozor i na zřasenou podšívku, nevhodně umístěné spony a další ozdoby.

Boty z kůže

Jistě uznáte, že nejpohodlněji vám je v botách z kůže či textilu. Jsou měkoučké, dýchají, absorbují vlhkost a snadno se přizpůsobí tvaru vašich nohou. V současnosti již existují i umělé materiály, které mají z hlediska hygieny dobré vlastnosti. Zvláště pro sportovní či pracovní obuv je důležité, aby propouštěla pot a nepustila dovnitř vlhkost.
Pokud si nebudete jisti, z čeho jsou vyrobeny boty, které byste si chtěli koupit, můžete si to zkontrolovat na piktogramu, jímž by měla být každá u nás prodávaná bota označena.

Lehké jako pírko

Samozřejmě trochu zveličujeme, ale hmotnost obuvi byste při výběru skutečně neměli opomíjet. Jak uvádí Česká obuvnická a kožedělná asociace na svých webových stránkách: „Podle literárních údajů každé navýšení hmotnosti obuvi o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o jednu tunu navíc. Hmotnost obuvi má tedy být co nejmenší.“ Všimněte si, že u sportovní obuvi renomovaných firem je nízká hmotnost jedna z největších předností.

Jak mají být vysoké podpatky

Vysoké podpatky nad čtyři centimetry ani boty bez podpatku nejsou pro zdravou nohu fyziologicky přizpůsobeny. A protože se většinou pohybujeme na tvrdém podkladě, jako je dlažba, asfalt, beton, je pro elastičnost chůze a vhodný pohyb celé dolní končetiny nutný měkký stabilní podpatek vysoký zhruba dva až tři centimetry. Umožní totiž pružné odlepení nohy od podložky. Nahradí tak to, co využíval při chůzi přírodní člověk, že totiž při odrazu se přední část nohy zabořila do půdy právě o dva až tři centimetry.

Dobré rady

Nevěřte, že boty mají skutečně velikost, která je na nich napsaná. Vnitřní prostor se může i dost značně lišit. Proto je vždy nejprve vyzkoušejte.
Boty kupujte odpoledne – tehdy je noha nejobjemnější.
Velikost nohy měřte ve stoje a oblečte si ponožku nebo punčochu, kterou do bot budete nosit. Je dobré změřit obě nohy a obuv vybírat podle té delší a širší.
Vždy chtějte k vyzkoušení obě boty. Nazujte je, zapněte a zašněrujte a pak se v nich projděte po prodejně. Nespěchejte, na nákup obuvi si vymezte dostatek času.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jaké botky na vaše nožky?