Jak zhubnout napořád

Rubrika: Zdraví

Také si na konci každého roku slibujete, že konečně shodíte nadbytečná kila, a nikdy vám to nevyjde? Jestli chcete zhubnout natrvalo, přečtete si následující řádky.

Jak zhubnout napořád a bez jo-jo efektu? Otázka, kterou si klade většina z nás, kteří máme nadbytečná kila, a ta kila se nám neustále vracejí. Asi nejhůře se hubne lidem, kteří s nadváhou nebo obezitou bojují po celý život a mají za sebou mnoho dietních experimentů. U těch se jo-jo efekt dostavuje až se železnou pravidelností. Přitom je dokázáno, že budete-li chtít zhubnout hodně rychle a co nejvíce kilogramů, jo-jo efekt se zaručeně dostaví. Stejně jako jste nadbytečná kila neposbírali přes noc, je potřeba dát čas i úspěšnému hubnutí.

Avokádo je bohatým zdrojem
minerálních látek a zdravých tuků.
Můžeme jej použít k přípravu smoothie

Chce to trpělivost

Smyslem léčby nadváhy, a zejména obezity, není pouze snížení tělesné hmotnosti, ale také snížení tukových zásob v těle. A nejen to! Cílem léčby je zároveň ovlivňovat další současné zdravotní problémy, případně jim předcházet a sníženou hmotnost si také udržet.
Chceme-li toho dosáhnout, musíme se držet následujících pravidel: důležité je přijímat méně energie, než vydáváme. V ideálním případě bychom toho měli docílit nejen úpravou stravy, ale i zvýšením tělesné aktivity, tedy pohybem. Strava by také měla být pestrá a pravidelná.
Zakopaný pes je v tom, že si lidé často kladou nereálné cíle. Týkají se nejčastěji délky hubnutí – ve smyslu chci zhubnout hned – a nastaveného režimu, který se musí individuálně přizpůsobit pro každého z nás. Svou roli tu sehrává i dlouhodobý stres, který může hubnutí znesnadňovat.

Teprve dlouhodobou úpravou
životosprávy s pravidelným pohybem se
domůžeme trvalého úbytku kilogramů

Řekněte dietě – ne!

Dalším omylem je naletět na nejrůznější bizarní diety. Mnoho lidí už sice pochopilo, že jsou velmi často k ničemu, přesto se k nim mnozí z nás stále upínají a opakovaně je zkouší. Kterým dietám bychom se tedy měli určitě vyhnout?
Těm, které striktně zakazují konzumaci některé skupiny potravin, případně jsou zaměřené na konzumaci jedné skupiny potravin nebo určité potraviny. Dále těm, které slibují rychlé hubnutí bez jo-jo efektu. Nevhodné jsou i diety krátkodobé, které postrádají doporučení, jak režim upravit dlouhodobě, i ty, které vám slibují, že není třeba se hýbat. Zcela určitě je nutné vyhnout se i těm dietám, které vás přesvědčují, že bez jejich přípravků se účinně hubnout nedá, a těm, které používají tak zázračné přípravky, že díky nim nemusíte ve svém režimu nic měnit.
Lidem, kteří při pokusech o hubnutí opakovaně selhali a jimž kila naskákala zase zpět, se dá doporučit hlavně trpělivost a zejména pomoc odborníka, který jim úpravu životosprávy ušije na míru.

Bez pohybu to nepůjde

Odborně sestavený jídelníček, který individuálně zohlední všechny naše potřeby i aktuální zdravotní stav, je často jediným vhodným způsobem, jak se nadbytečných kil natrvalo zbavit. Velice důležité je však také přidat pohyb, protože zhubnout, aniž bychom se hýbali, lze jen velmi těžko, navíc hrozí spíše odbourávání svalové hmoty místo tuku.
Je to také náročnější pro sestavení jídelníčku. Pokud se při hubnutí nehýbeme, o to přísnější úpravu stravy musíme mít a o to větší je riziko, že ji člověk nebude dodržovat.

Hubněte společně

Při hubnutí je nesmírně důležitá podpora nejbližších. Pokud se budete snažit jíst zdravě a lehce, zatímco váš partner bude vyhledávat tučnější jídla, je možné, že těmto lákadlům podlehnete a nedopracujete se nikam. A tak, má-li vaše drahá polovička také nějaký ten kilogram navíc, domluvte se a zkuste shodit přebytečná kila společně. Když si budete s partnerem pomáhat, bude hubnutí určitě účinnější a pro vás oba snadnější.
Patrně to bude žena, která v rodině navrhne takový scénář. Je ale prokázáno, že ženám se hubne hůře, jejich metabolismus je často zatížený dietami a s nimi spojeným jo-jo efektem. Muži mají navíc výhodu v podobě většího podílu svalové hmoty. Trvá jim však déle, než se rozhodnou hubnout.

Nepřipusťte nadváhu

Je známo, že obezita je velký problém v celém civilizovaném světě. Ve většině evropských zemí trápí nadváha nebo obezita více než polovinu obyvatel. Česká republika bohužel patří mezi země s nejvyšším výskytem obezity – každý druhý člověk u nás má nadváhu a pětina lidí se nachází v pásmu obezity. Obézní lidé a lidé s nadváhou mají téměř čtyřikrát vyšší riziko vzniku diabetu druhého typu, třikrát častěji se u těchto lidí vyskytuje vysoký krevní tlak a dna a roste i riziko ischemické choroby srdeční.
Při vědomí těchto souvislostí je jasné, že bychom se, pokud jde o jídlo, měli držet zpátky, a naopak – pohybu jen houšť! Nejlepší je se nadváze vůbec nepřiblížit, a pokud už přibereme, tak s nadbytečnými kily rychle zatočit.

Důležitý je pohyb

Každá aktivita se počítá. V případě, že nejste zvyklí se hýbat, začnete! Vydejte se třeba na svižnou procházku nebo zkuste bazén. Plavání je zdravé a uvidíte, že kila půjdou dolů snadněji, a vy se navíc budete cítit dobře. Důležité ale je pokračovat v pravidelném pohybu i poté, co jste už pár kil shodili. Berte to prostě tak, že si najdete ten pro vás nejpříjemnější pohyb a už u něj zůstanete natrvalo.

Máslo a vejce

Některé potraviny mají nezaslouženě špatnou pověst a jiné vyvolávají dojem, že jsou zdravé, přitom tomu tak není. Mezi ty se špatnou pověstí patří máslo a vejce. Přitom máslo se hodí hlavně pro studenou kuchyni. Obsahuje vitaminy rozpustné v tucích, některé minerální látky a také mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Ačkoliv je i zdrojem cholesterolu, je-li konzumováno střídmě, není pro zdraví nebezpečné.
Vajíčka byla zatracována pro svůj obsah cholesterolu. Ukázalo se, že ten se ale nepodílí na zvyšování krevního cholesterolu. Naopak vejce jsou pro nás výborným zdrojem bílkovin a žloutek obsahuje lecitin, který přispívá ke správné funkci kardiovaskulárního systému a je součástí buněčných membrán.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak zhubnout napořád