Vypadat skvěle nemusí bolet

Touha po kráse a věčné mladosti provází lidstvo od nepaměti. Duši a organismus jako takový sice přibývajících let nezbavíme, ale co se týká těla, lze udělat díky estetické medicíně téměř zázraky.

Malá či špatně tvarovaná prsa mohou být velká a nádherně formovaná, vrásky, podbradky a kulatá bříška mohou prostě zmizet. A unavený stárnoucí obličej se rozjasní mládím a energií. Ano, to vše a ještě mnohem více umějí lékařští kouzelníci z řad chirurgů a dermatologů, kteří se věnují estetické medicíně.

Díky estetické medicíně lze zastavit
čas…

Bez skalpelu s příjemným efektem

Vypadat skvěle, ale aby nikdo nepoznal, že by to tak bez estetické medicíny nemuselo být. Trendem jsou zákroky, které vzhled vylepší, ale zachovají ho přirozeným. „Prostě tak jako když se člověk vrátí z dovolené – odpočatější a krásnější,“ říká MUDr. Ludvika Záhořová z Polikliniky na Národní. „Říkáme tomu chirurgie polední přestávky, i když v praxi vlastně o žádný invazivní výkon nejde. Vynikající je v tomto smyslu například tekutý lifting, kterým lze ošetřit podobně jako při klasickém face-liftingu celý obličej. Avšak bez skalpelu, pouze pomocí jehel nebo kanyl. A efekt je výborný!“ Invazivní zákroky, které nahánějí strach, jsou vytlačovány příjemnějšími metodami a materiály, které se používají v klasické léčebné medicíně.
„Tak například aplikace plazmy získané z vlastní krve je v poslední době jedna z nejoblíbenějších metod omlazení kůže. Stále větší zájem zaznamenávají niťové liftingy nejrůznějšími typy nití; máme nové typy výplní obohacené různými druhy účinných omlazujících přísad či například anestetikem, což přináší pacientům větší komfort,“ vysvětluje MUDr. Monika Kavková, primářka estetické dermatologie a korektivní medicíny Kliniky YES VISAGE.
Na nitě, zejména ve chvílích, kdy je třeba zpevnit a vyplnit lehce propadlé oblasti obličeje, nedá dopustit ani Ludvika Záhořová: „Tato speciální vlákna stimulují tvorbu vlastního kolagenu a během několika týdnů až šesti měsíců se vstřebají. Vytvoří však v pleti kolagenovou mřížku, tedy opěrnou kostru, která zpevní ošetřovanou oblast a obličejové kontury.“

Výplně vrásek kyselinou hyaluronovou
vypadají zcela přirozeně

I teplo pomáhá

K novinkám estetické medicíny patří podle MUDr. Ludviky Záhořové i sublativní rejuvenace, při které je do kůže pomocí velmi tenkých jehličkových elektrod vpravováno teplo prostřednictvím radiofrekvenčního proudu. „Prohřátí hlubších vrstev kůže vede k tvorbě kolagenu, vypnutí pokožky, stažení pórů a následné redukci jemných vrásek,“ říká lékařka.
„V odstraňování pigmentů, bradavic, jizev po akné, červených žilek v obličeji i na nohou pak v současnosti boduje nový typ laseru, který kombinuje dva druhy laserového paprsku,“ vysvětluje Petra Řehořková, výkonná ředitelka kliniky estetické medicíny PETRA CLINIC. Ošetření je velmi rychlé a bezbolestné.
A dokonce ani prsa již není třeba zvětšovat vkládáním silikonových implantátů. „Mírného zvětšení, lehkého zvednutí či úpravy tvaru lze dosáhnout pomocí vlastní tukové tkáně neboli lipograftingem. Tuk se přitom odebírá z míst, kde je ho dostatek nebo přebytek,“ konstatuje MUDr. Svatopluk Svoboda z plastické a estetické chirurgie 1. kolínského sanatoria.

I když nestihnete přijít na první
konzultaci ohledně úprav svého
vzhledu v mladém věku, není nic
ztraceno

Není to všechno proti přírodě?

Na tuto otázku se těžko odpovídá. Někdo říká, že bychom se neměli dělat jinými a že stárnutí je přirozené. Jsme, jací jsme a čas zastavit nelze. Tak proč proti tomu bojovat? A jiní zase tvrdí: Proč nevyužít možnosti vypadat co nejlépe, když to jde? A to v jakémkoli věku. Kde je tedy pravda?
„Stejně tak jako neodsuzuji nikoho, kdo chce stárnout přirozeně, nemám žádné výhrady proti tomu, když se člověk rozhodne, že stárnutí ještě na nějaký čas odloží nebo zpomalí alespoň navenek. A proč mu nepomoci nějakou estetickou operací, když si to přeje a zlepší mu to jeho psychický stav i fyzický vzhled?“ myslí si MUDr. Svatopluk Svoboda. „Estetická chirurgie napravuje to, co se někomu na něm nelíbí a s čím není spokojen, ať to jsou malá, nebo žádná prsa, křivý a veliký nos nebo vytahané břicho po porodu či radikálním zhubnutí. Proč by měla mladá žena čekat do vyššího věku, když je jasné, že už jí žádná prsa nenarostou?“

Liposukce je jednou
z nejefektivnějších metod redukce
podkožního tuku

Kdy je ten pravý čas začít mládnout?

Velkou roli hraje životní styl, a samozřejmě i typ pleti. Obecně se ale dnes doporučuje začít dříve, aby si člověk neustále držel mladší vzhled. Podle Ludviky Záhořové je ideální čas kolem 35 let věku. Nic ale není ztraceno, přijdete-li na první konzultaci třeba v pětapadesáti. I tak lze vytvořit plán na míru a díky němu můžete neinvazivně omládnout třeba i o deset či patnáct let.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Vypadat skvěle nemusí bolet

Vypadat skvěle nemusí bolet