Příroda proti chřipce

Osmatřicet na teploměru, hlava jako špionážní balon a sevřený krk. Vydat se k lékaři nebo vsadit na samoléčbu? Chřipka, virové onemocnění dýchacích cest, je velmi nakažlivá a nevybírá si. Pokud vás skolila chřipka do postele, máme pro vás alespoň několik tipů PharmDr. Tomáše Arndta. Radí, jak s viry bojovat, abyste byli dříve fit.

 

 

Zahřejte se zevnitř
„Pijte hodně tekutin, nejlepší je čistá voda a minerálky. Důležité jsou také horké tekutiny (čaje, zeleninové a masové vývary), které váš organismus hydratují, zahřejí a zároveň vyplaví toxiny,“ doporučuje PharmDr. Arndt z Prozdravi.cz. Při chřipce je navíc velmi důležité dodržovat pitný režim, protože vodu ztrácíme pocením. Tekutiny stačí doplňovat po malých dávkách, ale po celý den. Celkem byste měli vypít denně alespoň dva litry tekutin.

 

GrepoSept Forte

 

Vdechujte eukalypt
„Máte-li zablokovaný nos a dutiny a nosní kapky nepomáhají, napusťte do hrnce vodu, zahřejte ji k varu a přidejte pár kapek eukalyptového oleje. Důležité je přidat opravdu jen několik málo kapek. Nakloňte se nad hrnec, přes ramena a hlavu přehoďte ručník, ať pára zbytečně neutíká kolem, a inhalujte několik minut eukalyptovou páru,“ popisuje PharmDr. Arndt. Pořídit si můžete také inhalační mast proti nachlazení a potírat jí spánky a čelo, nebo ji inhalovat rozpuštěnou ve vodě. Obsahuje eukalyptový olej, mentol a kafr, které se při styku s teplou pokožkou uvolňují a usnadňují dýchání. Ulevuje při rýmě i kašli.

 

Pijte vitamíny
Zařaďte do pitného režimu stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy. Vitamíny, které obsahují, podpoří imunitní systém v jeho boji s nemocí a uzdravíte se rychleji. Dodržujte také známou poučku o pěti porcích ovoce a zeleniny denně. Citrusové plody dokáží díky obsahu vitaminu C s viry pořádně zamávat.

 

Mlsejte med
Med má téměř zázračné schopnosti ničit řadu mikroorganismů, takže se mu někdy přezdívá přírodní antibiotikum. Je důležité začít ho užívat už při prvních příznacích nemocí a pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení. Pamatujte si však, že med nepatří do horkého čaje, protože při teplotách vyšších než 50 °C se ničí jeho účinné látky.

 

Na viry i na upíry
Spolkněte denně několik stroužků česneku. Polykáte-li jej vcelku nebo na dvě části, z typického zápachu nemusíte mít strach. Aromatické silice se uvolňují pouze lisováním či drcením. Zapijte jej vodou, jako když polykáte pilulku. „Česnek totiž působí jako přírodní obdoba antibiotik a navíc posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá mu v boji s řadou bakterií a virů,“ vysvětluje PharmDr. Arndt z Prozdravi.cz. Případně můžete zvolit česnek v tabletách.

 

Vsaďte na grep
Extrakt z grapefruitových jader je jedinečná substance s antibiotickými účinky, která zabraňuje množení bakterií, virů a plísní. Třapatka nachová má zase prokazatelný vliv na zvyšování nespecifické imunity organismu a umí v těle hubit viry. Obě přírodní léčivé látky najdete v kapslích Grepofit, který pomáhá při chřipce, angíně a rýmě, protože utišuje kašel a bolest v krku, aktivuje imunitu a zkracuje průběh onemocnění.

 

Potřebujete antibiotika?
A co dělat, když nejde o chřipku? Pokud se domníváte, že potřebujete antibiotika, je zde novinka, která vám tuto otázku zodpoví během pěti minut. Stačí, abyste měli po ruce CRP test pro domácí použití. Jde o unikátní diagnostický nástroj, který velmi jednoduše zjistí, zda onemocnění může mít bakteriální původ, a je tedy na místě zvážit léčbu antibiotiky.

 

 

 

Jak CRP test funguje?
Stačí k tomu kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce. „Test koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí́ stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem. Při běžných onemocněních způsobených viry, se obvykle hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná,“ vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. V praxi to vypadá tak, že se na testu hodnoty objevuji v podobě čárek, podobně jako na těhotenském testu. 1 čárka – méně než 10 mg/l – normální fyziologická koncentrace CRP v krvi. Druhá čárka vyznačená slabě – 10 až 30 mg/l – zvýšená hladina CRP – možnost výskytu zánětu v těle.  Dvě silné čárky – více než 30 mg/l – potvrzuje výskyt zánětu v těle, doporučeno obrátit se na lékaře, který rozhodne o podání antibiotik. Pokud v případě výsledku poukazujícího na virové onemocnění v prvních dnech příznaky zdravotních potíží neodezní, je nutné lékaře navštívit. Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití do lékáren v České republice je přední výrobce zdravotnických prostředků Hartmann-Rico. Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 285 korun.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PRO ZDRAVÍ A HARTMANN RICO

Příroda proti chřipce