Jak na detoxikaci

Jste bez energie, náchylní k nemocem, máte problémy se zažíváním, sužuje vás zhoršená kvalita pleti? Jednou z příčin může být zanesení organismu škodlivými látkami, takže stojí za úvahu, zda nepodstoupit očistnou kúru.

Očištěné tělo dokáže mnohem lépe pracovat s případnými onemocněními a samozřejmě je i prevencí jejich vzniku. Detoxikace je náročný proces, který nespočívá pouze v pití očistného čaje, ale v přístupu k životu a celému organismu. Zkuste do svého životního stylu zařadit následující pravidla, rady a tipy a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Pro podpoření odplavování toxinů z těla
jsou skvělé masáže!

Choďte na masáže

Masáže jsou skvělé pro podpoření odplavování toxinů z těla, speciálně pak masáž lymfodrenážní, při níž se rozproudí mízní systém. Speciální jemnou masáží se působí na lymfatické cesty a uzliny na krku, v tříslech a podpaží a podporuje se tak odstraňování toxických látek z těla.
V případě, že jdete na jakoukoliv metodu lymfatické masáže, ať ruční, či přístrojovou, vždy musí být nejprve odblokovány hlavní uzliny v oblasti krku, jinak nemá celá procedura účinek, jímž je odvedení toxinů z těla. Důležitý je dostatečný pitný režim – dva až tři litry tekutin denně, což tělu pomáhá se rychleji a jednodušeji zbavit toxinů.
Další účinnou detoxikační metodou, která povzbudí lymfatický systém, je jemná suchá kartáčová masáž, na kterou stačíte sami. Potřebujete k ní kartáč s delší rukojetí a přírodními štětinami, jímž budete každý den před koupelí kartáčovat pokožku celého těla. Začněte od nohou včetně chodidel přes hýždě a bedra směrem k podpažním jamkám a dále přes ramena směrem na hrudník k srdci a nakonec ve směru hodinových ručiček kartáčujte bříško. Postupujte dlouhými plynulými tahy, které vedou směrem k hlavním lymfatickým uzlinám.

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy
jsou doslova vitaminové bomby, které
podporují přirozenou detoxikační
schopnost buněk (Tefal)

Teplo zbaví tělo škodlivin

Také teplo dokáže organismus zbavovat škodlivého odpadu. Důležité ale je, aby vaše tělo dosáhlo teploty 38,3-39,4 °C a tepová frekvence se držela pod hranicí 130 nebo 140. Parní lázně, vířivky a sauny rozpumpují srdce a zlepšují převod toxinů z tkání do krevního řečiště a pak do jater. Právě játra jsou jakousi chemickou továrnou, která dokáže mnoho toxických látek přeměnit na látky neškodné.
Skvělé jsou infrasauny, které díky infračerveným tepelným paprskům zahřívají tělo přímo a pronikají až do hloubky 45 mm, takže nečistoty se odstraňují rychleji než v běžné sauně.

Vsaďte na bylinky

Bylinky mají mnoho pozitivních vlivů na lidské zdraví, detoxikaci nevyjímaje. Bylinkové kúry by měly trvat tři až čtyři týdny, poté je vhodné na týden je přerušit a pak je můžete zopakovat.
Mezi nejznámější očistné byliny patří pampeliška, jejíž kořen stimuluje činnost jater, žlučníku a trávicího traktu. Také mladé rostliny kopřivy dvoudomé jsou plné vitaminů a minerálních látek, čistí organismus, odvodňují ho a působí na lymfu.
Pověstné svou schopností obnovovat jaterní tkáň a zásobovat tělo prospěšnými flavonoidy jsou ostropestřec mariánský a benedikt lékařský. I rakytník řešetlákový, který známe především jako účinnou bylinku pro posilování imunity, je jedna ze základních bylin pro celkovou očistu organismu. Rakytníkový olej má navíc silné baktericidní účinky a obsahuje vitaminy A, K a E.
Pomohou také čaje, zejména pokud obsahují fenykl, římský kmín a koriandr. Tato koření obsahuje například očistný ájurvédský čaj, který pomáhá při zadržování vody, očišťuje vylučovací systém a stimuluje metabolismus. Pro očistu ledvin je dobrý i odvar z lněného semínka. Nebo zkuste naklíčenou pšenici, čočku, mungo a pohanku, které dodají vitaminy, minerály, stopové prvky a enzymy.

Masáž kartáčem zvládnete sami

Zdravé nápoje

Čerstvé zeleninové jsou doslova vitaminové bomby, které podporují přirozenou detoxikační schopnost buněk. Připravíte-li si například šťávu z mrkví, celerových stonků, čerstvého mladého špenátu a hrsti petrželky, dopřejete tělu mix pro očistu krve a tkání, neutralizaci kyselin a přestavbu buněk. Listová zelenina obsahuje chlorofyl, který pomáhá vyčistit kůži, ledviny a ozdravovat krev. Čerstvá šťáva z červené řepy podporuje metabolismus a napomáhá regeneraci jater.
K zeleninovým džusům přidejte i ovocné, především v dopoledních hodinách. Urychlují metabolismus a mají alkalizující efekt na krev. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení.

Bez cvičení to nepůjde

Jednou z nejdůležitějších detoxikačních metod je pravidelné cvičení, neboť urychluje odstranění toxinů prostřednictvím kůže při pocení. Cvičení navíc stimuluje lymfatický tok, zrychluje látkovou výměnu a krevní oběh. Dopřejte si běh, plavání, jízdu na kole, tanec nebo hodinu s fitness trenérem.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock a archiv firem

Jak na detoxikaci

Jak na detoxikaci