Jak vybírat beton

Menší množství betonu pro různé opravy a dodělávky potřebuje čas od času každý majitel chalupy či chaty. Snadným řešením je zejména nákup suché betonové směsi.

Suché betonové směsi v pytlích koupíte v každých stavebninách. Hobbymarkety pak mívají bohatou nabídku pytlovaných betonů v samoobslužných regálech, kde si můžete vybrat vhodnou směs pro odpovídající typ betonářských prací.

Potěry na podlahy

Ze standardních směsí pro různé typy a rozsahy oprav jsou na výběr zejména betonové potěry k vytváření vrstev v podlahách. Potěry je nutné vybírat podle doporučení výrobce, protože některé směsi jsou určeny jen do interiérů a u jiných je omezena tloušťka betonované vrstvy. S betonovým potěrem lze obvykle udělat hrubší vyrovnání podlah či pochozích ploch uvnitř i venku, nebo ho použít na zabetonování technických podlah například v garáži nebo ve sklepě.
V odborné terminologii existuje mezi betonem a betonovým potěrem rozdíl v tom, že klasický beton je určen především pro staticky namáhané konstrukce, betonový potěr pak patří na zmíněné vyrovnávací, roznášecí a spádové vrstvy podlah.
Potěry se liší i velikostí zrn písku, která začíná od 0,7 mm a může zahrnovat také rozměry 1,2 mm, 4 mm nebo 8 mm. Zrnitost se uvádí i u klasických betonů.

Betony podle použití

Abyste nakoupili přesně to, co potřebujete, poraďte se raději s prodavačem nebo pečlivě čtěte text na pytlích s betonovou směsí. Vodítkem je kromě jiného i označení evropské normy. V případě potěrů je to EN 13813, u betonů se uvádí norma EN 206. Případně si vyberte vhodnou betonovou směs v nabídce produktů na internetových stránkách jednotlivých výrobců. Například Weber prodává standardní betonové potěry různé zrnitosti pod označením weber.bat, quick,mix označuje rychle tvrdnoucí cementové potěry jako SZE (jemný, hrubý), Cemix má v nabídce betony HOBBY, BASIC a KLASIK a rovněž beton drenážní a beton sloupkový RAPID a vedle běžných potěrů i speciální polymercementové potěry na opravu výtluků a dutin.
Pro betonování plotových sloupků, zahradních schůdků a další práce menšího rozsahu vybírejte vhodný materiál z nabídky betonových směsí přímo určených pro opravy, podklady pro dláždění či upevňování sloupků a dalších konstrukcí. U některých betonů tohoto typu (např. Weber.mix 697) nabízejí výrobci výhodu v podobě zvýšené rychlosti tvrdnutí. To se může hodit právě při usazování sloupků, stavbě pergoly či konstrukce pro houpačku.
Existují speciální betony pro rychlé opravy průsaků vody, směsi s doporučením pro použití formou železobetonu i betony určené k vyplnění tvárnic ztraceného bednění. Quick-mix vyrábí například minerální betonovou směs GBB s přísadou Trassu pro omezení vzniku výkvětů, vhodnou na různé drobné stavební a betonářské práce, opravy, vyplňování, zpevňování, zhotovování podkladů či základů.
Suché směsi se prodávají v baleních od 25 do 40 kilogramů, menší balení jsou vhodnější především pro ruční nakládání a přenášení. Menší množství směsi lze připravit i ručně ve stavebním kolečku nebo pomocí míchadla v plastovém zednickém vědru, pro větší rozsah betonování je však vždy lepší mít k dispozici stavební míchačku.

Betony s dovozem

Pokud se pustíte do svépomocného betonování většího rozsahu, například při stavbě zahradního sklepa, betonování základů či základové desky nebo podlah při rekonstrukci chalupy, vyplatí se objednat dovoz betonu z betonárny. Výhodou je především možnost rychlého zpracování hotové betonové směsi, jejíž kvalita a trvanlivost bude navíc vyšší než při ručním zpracování v domácích podmínkách. Betonárny obvykle nabízejí transport betonu v domíchávačích nebo sklápěcích kontejnerech, v některých výrobnách vám beton naloží i do vlastního přívěsného vozíku či pronájem nádoby o obsahu jednoho kubíku.
Sortiment tzv. transportbetonů nabízí i Lias Vintířov, který se specializuje i na lehké keramické betony (Liapor). V betonárně si můžete objednat lehké betony z Liaporu i klasické betony a potěry. Běžné i speciální betony včetně pěnobetonu pro podlahy či drátkobetonu nebo vláknobetonu dodává například celorepubliková síť betonáren Cemex.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem, Shutterstock

Jak vybírat beton

Jak vybírat beton