Jak uchovat nápoje teplé

Rubrika: Interiér

V chladných dnech přijde vhod teplý nápoj. Jak ho uchovat co nejdéle teplý?

Čaj nebo kávu někdy připravujeme do velké konvice. Pochutnat si chceme samozřejmě na teplém nápoji. Co udělat, aby nám nevychladl? Možností máme několik – od ohříváčků pod konvicí přes zateplené konvice až po termosky.

Ohříváčky

Ohříváčky se prodávají většinou společně s konvicí, aby k sobě ladily a pasovaly na sebe. Mohou být z varného skla, keramiky i kovu. Po uvaření nápoje stačí postavit konvici na ohříváček a vložit do něj zapálenou čajovou svíčku. I malý plamen dokáže udržet nápoj teplý po řadu hodin.

Kabátky

Pletené nebo prošívané „kabátky“ bývaly dříve hodně oblíbené. Mívají podobu prošívaného „poklopu“, kterým se konvice přiklopí, nebo pleteného či prošívaného návleku, do kterého se celá konvice oblékne. Pletenými obaly se často zateplují i hrnečky. Dnes koupíme přiléhavé „kabátky“ z moderních termoizolačních materiálů přesně ve tvaru konvice. Zip zajistí pohodlnou manipulaci.

Termosky

Termosky zná asi každý. Tvoří je vnější plášť z kovu nebo plastu a vnitřní nádoba z kovu či skla. Vrstva vzduchu mezi nimi funguje jako tepelná izolace. Pro cestovní termosky je typický štíhlý válcovitý tvar, vnitřní nádoba by měla být kovová, aby odolala pádům a nárazům. Uzávěr, jež slouží i jako hrníček, je praktický s uchem.
U termosek používaných v domácnosti je široký výběr jak v materiálech, velikostech, barvách a dekorech, tak ve tvarech a funkcích. Elegantní termoska ve tvaru konvice může být ozdobou stolu. Některé jsou vybaveny dávkovacím uzávěrem pro pohodlné nalévání bez ztráty teploty. Termosky s pumpou nemusíme vzít ani do ruky – stačí stlačit uzávěr a z trysky teče nápoj.

Termohrnky

Na obhlídce zimní zahrady, při níž si chceme vychutnat horkou kávu, při práci v chladné dílně, kdy přijde vhod teplý čaj, ale i při cestě autem skvěle poslouží termohrnky. Mají stejně jako termosky dvojité stěny a víčko s těsněním. Víčka bývají nasazovací nebo na závit, jsou vybavena uzavíratelným otvorem na pití. Termohrnky bývají celokovové, keramické, v kombinaci kov a keramika, kov a plast, v různých velikostech a tvarech.

Text: Iva Tvrzová

Foto: archiv firem a Shutterstock

Jak uchovat nápoje teplé

Uložit

Jak uchovat nápoje teplé