Stolky nejen na kávu

Rubrika: Interiér

Konferenční nebo také kávové stolky najdeme vždy poblíž pohovky nebo křesel. Slouží pro servírování kávy, svačiny, odkládání novin, knížek a podobně.

Stejně jako k židlím patří jídelní stůl, k pohovce a křeslům zas nižší stolek nazývaný konferenční nebo kávový. Můžeme na něm podávat malé občerstvení – kávu, čaj i další nápoje, svačinu nebo drobné mlsání.

Je tu místo na odložení rozečtené knihy, novin nebo časopisu, dají se tu hrát společenské hry, lze se věnovat ručním pracím i řadě dalších koníčků. Neměli bychom zapomenout ani na místo pro vázu s květinami, svícen, malou dekoraci a podobně.

Tvar a styl

Stolky nemusí být jen čtverhrannou nebo obdélníkovou deskou na čtyřech nohách. Některé si vystačí jen s nohou jednou nebo třemi, jiné jich naopak mají víc nebo stolní deska spočívá na plné podnoži. Její součástí může být i jedna nebo dvě zásuvky, do kterých se dají pěkně uklidit noviny, společenské hry, pletení a podobné věci. Pod horní deskou také může být ještě jedna další na odkládání časopisů, knížek, brýlí, aby nezabíraly místo přímo na stole.

Také stolní deska se nemusí přísně držet pravých úhlů či být kulatá nebo oválná. Může mít tvar trojúhelníku i mnohoúhelníku, připomínat ledvinu či list i být naprosto nepravidelná.

Ve vzhledu hraje roli i materiál a povrchová úprava. Dřevo může vyniknout ve své přirozené podobě, ale může dostat i zajímavou úpravu, například barvu s dnes módním patinováním, které dodává nábytku vzhled letitosti. Na kávových stolcích se jako materiál uplatní v různých podobách i kov nebo sklo.

Zvolit si můžeme jak tvarově střízlivé stolky, tak bohatě zdobené, se soustruženými i vyřezávanými prvky. Není nutné, aby stolek odpovídal barevností a stylem ostatnímu vybavení místnosti – naopak s ním může kontrastovat. Kvalitní materiál a neotřelý design ho povýší na nepřehlédnutelný interiérový prvek, který plní i dekorativní funkci. Stolky se dají koupit samostatně i jako součást sérií, takže se snadno kombinují s dalšími kusy stejného nábytku.

Jakou zvolit velikost?

Velikost stolku by měla odpovídat počtu míst k sezení. K rozměrné rohové pohovce určitě volíme větší stolek, aby se na něj vešlo bez problémů pro všechny občerstvení. U malé pohovky nebo u dvou křesel si vystačíme i s menším stolkem. Pokud se ve větším počtu scházíme jen občas a větší stolek by zabíral v místnosti příliš místa, je řešením stolek rozkládací – může mít část horní desky výsuvnou nebo výklopnou.

Při výběru bychom měli zvážit i výšku stolku, která by měla korespondovat s výškou sedací plochy pohovky nebo křesel. Běžně se výška konferenčních stolků pohybuje kolem padesáti centimetrů. Nižší stolky sice vyhlížejí zajímavě a nevypadají tak mohutně, ale nejsou pohodlné, máme­li se k nim neustále sklánět.

Vyšší stolky (kolem 70 cm) nabídnou pohodlnou výšku i pro konzumaci jídla. Aby nepůsobily příliš robustně, používají se často stolky rozkládací – pro vypití kávy nám stačí menší deska, jen při větším počtu lidí stolek rozložíme. Některé stolky jsou pro snazší manipulaci na kolečkách.

www.alax.cz, www.art­style.cz, www.art­meridian.cz, www.blackox.cz, www.ikea.cz, www.sklo­jap.cz, www.jitona.cz, www.mirland.cz, www.nanovo.cz, www.sanubabu.cz, www.westwing.cz

text: Iva Tvrzová
foto: archiv firem

Stolky nejen na kávu

Stolky nejen na kávu