Stolní sklo

Rubrika: Interiér

Sklo je spolu s porcelánem a keramikou nejpoužívanějším materiálem pro stolní nádobí a doplňky. Svou křehkou krásu může propůjčit nejrůznějším typům nádob.

Kolekce Ideell z tvrzeného glazovaného skla zahrnuje dezertní a hluboké talíře, hrnečky amisky s růžovým a zeleným malovaným dekorem, 49 Kč a 79 Kč (IKEA)

Sklo má jednu výjimečnou vlastnost – je průhledné nebo aspoň průsvitné. Proto se používalo a používá především na výrobu sklenic, lahví, džbánů a konvic, ve kterých neobyčejně krásně vynikne barva nápoje. Za sklem vypadají pěkně také dezerty a ovoce, často se z něj tedy vyrábějí misky a mísy či dózy.

Na co se sklo hodí

Džbán z varného skla na limonády s vložkou na led, doporučená cena 219 Kč (Kavalier Sázava)

Na stolech se objevují i skleněné tácy, etažéry (vícepatrové tácy), dózy, cukřenky, slánky, konvičky na ocet a olej, talíře s poklopy, vázy i svícny. Stále častěji se z tohoto křehkého materiálu dělají i talíře a talířky.

Svícen na noze Blomster, sada 3 kusů, 349 Kč (IKEA)

Varné sklo, odolávající vysokým teplotám, je materiálem pro čajové konvice, džbány, sklenice a hrnečky.

Čiré, barevné i zdobené

Tenké, ručně nebo mechanicky foukané sklo se uplatňuje především na sklenicích a konvicích. Kdežto na mísy, tácy, talíře, džbány se spíše hodí silnější lité nebo lisované sklo.

Na prostřené tabuli nikdy nechybí skleničky na víno, vodu nebo pivo, džbánky a karafy

Výrobky z čirého nezdobeného skla jsou pro denní používání nejpraktičtější. Na stole se dají zajímavě kombinovat i s barevným sklem. Pro sváteční tabuli si můžeme pořídit sklo zdobené – třeba jemným rytým, leptaným, broušeným nebo malovaným dekorem. Způsobů zdobení skla je celá řada, dnes se uplatňují především ty střízlivější.

Skleněný džbán a sklenice zmodře tónovaného skla z kolekce LifeStyle, 623 a 186 Kč (prodává Apropos)

Chcete-li ale něco méně obvyklého, dopřejte si skleněný „kousek“ ozvláštněný například patinací, která vyvolává dojem starého skla. Krakelování zas vytváří efekt popraskaného skla.

Dvoustěnná čajová konvice Twin z varného skla se sítem na čaj dlouho uchovává stálou teplotu nápoje, doporučená cena 399 Kč (Kavalier Sázava)

Snadná údržba

Požadavkem na běžně používané sklo je jeho snadná údržba. Proto i zdobení by mělo být tak odolné, abychom mohli nádobí mýt v myčce nebo používat v mikrovlnné troubě. Náročněji tvarované a povrchově upravené sklo ale raději udržujeme ručně.

www.ikea.cz, www.bellarose.cz, www.apropos-shop.cz, www.kavalier.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Stolní sklo

Stolní sklo