Jak snížit náklady na energie na chatě či chalupě?
Ceny elektřiny a zemního plynu klesly, jaký vývoj můžeme očekávat? Zeptali jsme se pana Jiřího Matouška, marketingového ředitele a člena představenstva CENTROPOL ENERGY, a.s., českého dodavatele energií.
Je energetická krize už minulostí?
Velkoobchodní ceny energií potvrzují, že akutní fáze energetické krize je za námi. Cenové hladiny ale budou trvale vyšší než ještě počátkem roku 2021. Důvodem je změna evropské energetiky pro splnění klimatických cílů a vysoká cena emisní povolenky. V nové situaci je třeba dodávce elektřiny či zemního plynu věnovat větší pozornost, než byli spotřebitelé dosud zvyklí.
Čím začít?
Především výběrem správného produktu a spolehlivého dodavatele, který zajistí stabilní dodávku za férové ceny a otevřeně komunikuje. Spotřebitelé sledují aktuální nabídky, porovnávají si ceny za silovou elektřinu a zemní plyn. Často ale zapomínají na stálý plat účtovaný každý měsíc. Běžně činí 95 Kč bez DPH (115 Kč s DPH), u rekreační nemovitosti se spotřebou do 1,2 MWh lze ale platit i polovinu a ušetřit tak ročně s DPH 726 Kč. Například u našeho produktu MINI na 2 roky určeného právě pro chaty a chalupy činí stálý měsíční plat bez DPH jen 45 Kč (54 Kč s DPH), což je nejméně na trhu.
Co můžeme udělat pro snížení nákladů na energie v rekreačním objektu?
Doporučuji ověřit kapacitu hlavního jističe. „Život“ chat a chalup se obvykle v čase mění. Když se staví či rekonstruují a přizpůsobují vkusu majitele, bývají v permanenci spotřebiče s velkým příkonem jako cirkulárka, bruska, míchačka a podobně. Po nějaké době je ale hotovo, víkendová domácnost využívá už jen běžné elektrospotřebiče a je zbytečné nechat si příliš silný hlavní jistič a platit za něj vyšší poplatky. Pro srovnání, platba za jistič do kapacity 3×20 A, který je pro běžnou domácnost zcela dostačující, činí s DPH 131 Kč za měsíc. Zatímco u jističe s kapacitou 3×40 A, s nimiž se i v rekreačních objektech setkáváme, je to u distribuční sazby D02d za měsíc s DPH 396 Kč. Rozdíl za rok tak s DPH činí 2 846 Kč. Snížení kapacity hlavního jističe je zdarma, za opětovné zvýšení hodnoty si distributor účtuje poplatek 630 Kč za 1 A u třífázového jističe a 250 Kč za 1 A u jednofázového.
A jaká je pro chaty a chalupy optimální distribuční sazba?
Distribuční sazbu přiděluje distributor elektřiny operující na daném distribučním území podle vybavení odběrného místa. Při velmi nízké spotřebě to bývá distribuční sazba D01d, kde jsou poplatky za hlavní jistič ještě nižší, konkrétně 64 Kč s DPH měsíčně za rezervovanou kapacitu 3×20 A. Rád bych upozornil na speciální, takzvanou víkendovou distribuční sazbu D61d, která je výhodná pro ty, kdo na chatě či chalupě pobývají hlavně o víkendech. Celoročně se od pátečního poledne do nedělní 22. hodiny za distribuci elektřiny účtuje nízký tarif a vysoký tarif běží ostatní dny v týdnu, kdy se objekt využívá jen málo.
Náklady na energie kromě ceny ovlivňuje také spotřeba.
Nejlevnější je ta energie, kterou nespotřebujeme. A možností, jak spotřebu snížit, je celá řada. Rekreační objekty mají rozmanité charakteristiky z hlediska dispozičního uspořádání i použitých materiálů, často jde o historické stavby. U řady z jich je ale možné realizovat alespoň částečné zateplení např. střechy, citlivou výměnu oken či dveří a podobně. U vytápění přímotopy nebo elektrickým kotlem je namístě uvažovat o doplňkovém vytápění krbovými či kachlovými kamny.
A co fotovoltaika?
Pokud je k tomu objekt a jeho poloha uzpůsobené, o instalaci fotovoltaiky dává smysl uvažovat po přijetí novely energetického zákona řešící sdílení elektřiny. Ta by měla umožnit, abychom elektřinu vyráběnou solární elektrárnou umístěnou na střeše chaty mohli spotřebovávat např. v městském bytě. Je-li rekreační objekt trvale obydlen, lze pro instalaci fotovoltaiky využít i dotaci z programu Nová zelená úsporám. Pro naše zákazníky jsme u prověřených partnerů navíc zajistili zvýhodněné ceny na instalaci i servis.
Komerční prezentace