Jak správně vertikutovat? 6 kroků ke krásnému trávníku!

Rubrika: Market

Jaro už je definitivně tady a s ním i všechny jarní práce. Pokud chcete mít krásný trávník, tak určitě nezapomeňte na vertikutaci.

Vertikutace se má provádět dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Soustava nožů na vertikutačním válci trávník dokonale vyčistí a provzdušní. Na snímku elektrický vertikutátor Patriot S 1600.
Foto: Mountfield

1/ K čemu je vertikutace?

Vertikutace je prvním krokem k dokonalému trávníku. Pravidelné sečení travního porostu je základ, ale k jeho plnohodnotnému životu to samozřejmě nestačí! Vertikutace trávníku není nic náročného a zasloužený výsledek v podobě hustého a sytě zeleného trávníku si budete na zahradě užívat každý rok po celou sezónu! Vertikutace je blahodárná revitalizační procedura, která trávníku zajistí lepší přístup živin, vláhy, slunce a vzduchu ke kořenům. Zároveň ho zbaví všeho, co do zdravého travního porostu nepatří a hlavně vyvolá odnožování travních kořenů. Trávník tak je díky vertikutaci zdravý a vitální, sytě zelený a hlavně hustý. Vertikutace je pro dokonalý trávník stejně nezbytná, jako pravidelné sečení, hnojení a závlaha.

2/ Jak to funguje?

Svisle umístěné vertikutační nože nařezávají otáčením hřídele travní drny. K těm se pak lépe dostávají živiny, vláha i vzduch. Kořeny rychle odnožují a trávník houstne. Nože zároveň shrabávají starou travní plsť, mech a další trávníkové nečistoty.

Všechen odpad, který do krásného trávníku nepatří, pak vertikutační pružinky dokonale vyčešou do sběrného koše. Právě válec pouze s pružinkami je vhodné během sezony používat i pro pravidelné vyčesávání travního porostu.

Jak funguje vertikutace:
Obr. 1: Nože vertikutátoru naříznou travní plochu
Obr. 2: Travní drn snadno odnožuje, trávník houstne
Obr. 3: Za několik týdnů se trávník zacelí novou trávou
Foto: Mountfield

3/ Jak vybrat stroj?

Elektrický vertikutátor

Pro menší a středně velké zahrady s dobrou dostupností elektrické sítě nejspíš zvolíte některý z elektrických modelů. Ty jsou lehké, snadno ovladatelné a jejich provoz je tichý. Pro svou snadnou manipulovatelnost je doporučujeme i ženám a starším osobám. Elektrický vertikutátor s vyměnitelnými válci (s noži nebo pružinami) osadíte požadovaným válcem, což je otázka několika vteřin. Zajistěte dostatečný a bezpečný přívod elektrické energie.

Elektrický vertikutátor Patriot S 1600 S výkonným elektromotorem a sběrným košem o objemu 45 l, se kterým můžete bez problémů operovat i na travních plochách střední velikosti. Foto: Mountfield

Benzinový vertikutátor

Rozsáhlé travní plochy i s velmi členitým terénem snadno revitalizujete s pomocí benzinového vertikutátoru. Benzinový vertikutátor má větší záběr a silný 4-taktní motor. Je spolehlivý a díky šasi z ušlechtilé oceli také velmi odolný. Pokud se pro větší investici do benzinového modelu rozhodnete, odměnou Vám bude výkonný stroj a hlavně sytě zelený pozemek o jakékoli rozloze. Vyberte si také kvalitní olej pro 4-taktní motor vertikutátoru.

I velké a členité trávníky lze udržet zdravé a svěží. Benzinový vertikutátor MVP 40 G s vertikutačním válcem s kladívkovými noži o záběru 40 cm provede dokonalé provzdušnění a pročištění trávníku. Foto: Mountfield

4/ Jak správně vertikutovat?

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše. Takový trávník bychom vertikutací znehodnotili. Vertikutací v nevhodném období může promrzlá nebo vysušená půda poškodit dokonce i stroj. S vertikutátorem se po travní ploše pohybujeme stejným způsobem, jako se sekačkou. Trávník ale zpracujeme na rozdíl od sečení ve dvou směrech – křížem. Hloubku vertikutace nastavíme optimálně na 2-4 mm, při které vertikutační nože travní drny nařežou a zároveň porost nepoškodí. U většiny modelů nastavíme hloubku snadno do některé z poloh ovládacím kolečkem, jiné modely nabízejí plynulou regulaci hloubky.

5/ Kdy vertikutovat?

Ideální doba pro první vertikutaci trávníků nastává na jaře (březen-duben) v době, kdy trávník začíná růst. Proveďte 1-2 první sečení, nechte trávu proschnout, pokud byla promáčená a pak vertikutujte.
Během sezony pro zvýšení efektu můžete pravidelně vyčesávat trávník vertikutátorem osazeným válcem s pouze vertikutačními pružinami. (vertikutačními noži prořezáváme jen dvakrát ročně). Druhým termínem pro kompletní vertikutaci je podzim (září-říjen) Trávník nabral novou sílu po podzimních deštích a není již vysušen letním sluncem. Před vertikutací opět posečte a nechte proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na travní ploše pod náporem ostrého slunce (trávník by se vysušil) ani silně promáčené (porost by se narušil).

6/ A co potom?

Pro zvýšení efektu vertikutace a rychlý nástup hustého a sytě zeleného trávníku vertikutaci ideálně následuje dosetí travním osivem, hnojení a dostatečná závlaha. Během sezóny trávník nevertikutujeme válci s noži. Doporučujeme ho ale pravidelně vyčesávat vertikutátorem osazeným válcem pouze s pružinkami.

Regenerační trávníková směs 3v1 je určena k rychlé obnově trávníků po vertikutaci nebo po terénních úpravách. Obsahuje optimální směs osiva, přírodního zeolitu a organického hnojiva.
Foto: Mountfield

 

Komerční prezentace

Jak správně vertikutovat? 6 kroků ke krásnému trávníku!