Ruční nářadí jako základ výbavy každého kutila

Rubrika: Dílna, Market

Práce v dílně je často namáhavá a nepříjemná. Určitě na tom má svůj podíl konkrétní činnost, již vykonáváte, vaše fyzické schopnosti a v neposlední řadě nástroje, s nimiž pracujete. Právě na ně se soustředíme v následujících řádcích. Pokusíme se přesně popsat, jaké nářadí byste měli mít ve vaší dílně, aby se vám řešily jednotlivé úkony co možná nejpohodlněji a nejrychleji. Sami uznáte, že například utahování, nebo naopak odtahování šroubků pomocí kombinaček či jiných kleští je zbytečně a dochází k ničení závitů. Co vše byste tedy ve vaší dílně měli mít?

 

Klíče a gola sady

V první řadě musíme vzpomenout klasické manuální ruční nářadí. Právě ono je totiž zapotřebí prakticky neustále. Určitě byste měli mít standardní utahovací klíče, které jsou optimální jako součást velké sady, kdy jsou upevněné kupříkladu v plastových držácích. Budete je tak mít vždy při sobě, v případě potřeby vezmete všechny a vyzkoušíte, který platí na konkrétní závit. Výbornou volbou jsou i gola sady vyznačující se tím, že klíče se nasazují na matky, případně šroubky z horní strany. Práce se závity se tak stává mnohem pohodlnější, rychlejší a v neposlední řadě efektivnější. Předpokladem pro užití těchto nástrojů je pouze dostatek místa okolo šroubku. Zapomenout bychom neměli ani na takzvané imbusové klíče, jež jsou také specifické a hodí se hlavně při opravách jízdních kol. Opět platí, že je vhodné mít jeden set, v němž najdete všechny velikosti.

 

Nástroje k vrtání, pilování a broušení

Jakousi druhou nepsanou kategorii tvoří nejrůznější nástroje určené k vrtání, pilování a broušení materiálu. Vrtačky je třeba mít v několika podobách. Na venkovní práce je určené logicky klasické vrtací kladivo. Díky příklepu s ním budete moci pohodlně vrtat klidně i do betonu, případně jej se speciálním nástavcem i ničit. Pro větší plochy se ale k této činnosti doporučuje spíše sbíječka. Na jemnější práce si vystačíte logicky s aku vrtačkou, případně aku šroubovákem. Mnohdy není od věci koupit v rámci úspor jeden jediný přístroj, který dokáže jednak dokonale vrtat a jednak s pomocí speciálních bitů šroubovat. Co se týká dalších úkonů, mezi které patří především pilování a broušení, na ty je ideální úhlová bruska nazývaná lidově také flexa. Při jejím pořizování dbejte hlavně na celkovou velikost brusného nebo řezacího kotouče. Prodává se ve velikostech 115, 125 cm a ve větších. Ty jsou ideální hlavně při využití přístroje ve venkovních podmínkách, kde potřebujete řezat betonové dlaždice, obrubníky nebo cokoli jiného. V příslušenství byste měli mít diamantový kotouč. U menších strojů si vystačíte s řezným a brusným. K opracování dřeva či kovu bohatě postačí.

Měřící technika

Velmi důležitou roli hraje mimo jiné také měřící technika. V každé domácnosti musí být standardní posuvný metr, který představuje kompaktní měřidlo vhodné pro každou situaci. Pro větší vzdálenosti již bude třeba vybírat mezi pásmy. Naopak minimální rozměry zjistíte za pomocí posuvného měřítka, jež se dá sehnat jak v klasické, tak i v digitální podobě. Možností je zkrátka spousta a rčení o trojitém měření a až následné práci je rozhodně pravdivé.

 

Všechno nářadí na jednom místě

Nákup jakéhokoli nářadí je poměrně náročnou záležitostí, jelikož v mnohých eshopech i kamenných prodejnách nabízejí pouze velmi omezený sortiment. To ale neplatí pro pražský eshop Naradi77 mající velkoobchod právě v Praze. Vybrat si tady lze například nářadí Yato, Bosch, Makita a mnohé další za velmi výhodné ceny. Sami se můžete na stránkách naradi77.cz přesvědčit nejen o velkém množství zboží, ale i jeho přehledném řazení a pohodovém výběru.

 

 

Komerční prezentace

Ruční nářadí jako základ výbavy každého kutila