Jak si udržet dobré sousedské vztahy? Třeba i správným tříděním!

Rubrika: Market

Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení a existuje spousta způsobů, jak na nich pracovat. Zaměřme se na jeden možná trochu netypický, přesto velmi důležitý, a to třídění odpadu.

Jak spolu souvisí sousedé a odpady?

Možná jste si teď položili přesně tuto otázku. Pokud máte svou vlastní zahradu nebo dvorek, je v podstatě na vás, co vše tam budete mít nashromážděno – pokud tím tedy neomezujete sousedy. Sdílíte-li ale se sousedy místa a prostory, jako jsou společné dvorky, dětská hřiště, nebo kolárny a kočárkárny, mělo by pro vás být udržování pořádku samozřejmostí. A totéž, možná ještě ve větší míře, platí o místech pro ukládání odpadků. Ať už se jedná o společné nádoby na směsný odpad, nebo barevné kontejnery na ulici.

 

Oni to popeláři za chvíli odvezou…

Přesně tak zní častá výmluva těch, kteří odkládají své odpadky vedle sběrných nádob, protože už v nich prý není dostatek místa. Fakt, že odpadky mimo kontejnery hyzdí a znečišťují okolí, asi není třeba ani připomínat. Dalším závažným důvodem, který si mnoho lidí neuvědomuje, je, že takto odložený odpad přitahuje hlodavce nebo naše domácí mazlíčky.

Navíc se, obzvláště v teplých dnech, line z takto odložených odpadků nepříjemná vůně. A zafouká-li silnější vítr, poletují volně odložené odpady po širokém okolí. Pokud by vás však ani jeden z těchto faktů nepřesvědčil a trvali jste si na tom, že „za tu chvíli, než to vyvezou, se nic nestane“, pak vězte, že mimo sběrnou nádobu odloženými odpadky nejen rozčílíte sousedy, ale dopouštíte se i přestupku, za který hrozí postih ve výši až 50 tisíc korun.

 

Však on si to někdo rád vezme…

Dalším problémem, který rozhodně neposílí vaše sousedské vztahy, je ponechávání nepotřebných věcí u kontejnerů. Mnohdy lidé, možná i s dobrým úmyslem pomoci někomu jinému, odloží u sběrných nádob vysloužilé spotřebiče, kusy nábytku, kočárky, umyvadla a další rozměrné odpady. Ty do nich, a už vůbec ne k nim, rozhodně nepatří.

Navíc o takové věci většinou nikdo nestojí a popeláři je při pravidelném svozu ani neodvezou. Na místě tak zůstávají, hyzdí okolí a čekají na speciální odklizení, kterým obci vznikají zbytečné vícenáklady.

 

Stačí udělat pár kroků navíc

Přitom stačí tak málo:

· Nenechávejte odpadky položené mimo kontejnery – pokud v nich není místo, najděte jiný kontejner ve vašem okolí a odpadky vhoďte do něj. Mnohdy stačí udělat opravdu jen pár kroků navíc.

· Šetřete místo – do kontejnerů vhazujte jen to, co do nich opravdu patří, a to vždy v minimalizované velikosti: plasty sešlápněte, krabice rozložte.

· Nadměrný odpad a vše, co do sběrných nádob nepatří, odvezte do sběrného dvora – pro místní občany je tato možnost likvidace odpadů zdarma.

Pokud vám tedy záleží nejen na dobrých sousedských vztazích, ale i čistém okolí, dodržujte výše uvedené zásady. Rozhodně to má smysl!

 

Komerční prezentace

Jak si udržet dobré sousedské vztahy? Třeba i správným tříděním!