Zahrady a lesy jako estetické doplnění domova

Rubrika: Market

Síla přírody není možné popírat, ta má své blahodárné účinky jak na naše tělesné zdraví, tak na to duševní. Výlet do přírody se doporučuje pravidelně nejen pro náš respirační systém, ale také pro její blahodárný vliv na stres člověka a duševní pohodu. Je možné najít bylinky a rostliny, které se již po tisíciletí používají jako přírodní léčiva a dnes věda podporuje svým výzkumem co předci věděli před staletími.

Mysl jako taková je však také unikátní orgán o kterém toho za desítky let moderního lékařství nevíme zase tak mnoho, víme však, že dokáže zpracovávat vjemy a tím do určité míry působit na naši pohodu. Také proto mnoho lidí klade takový důraz na estetiku vlastního životního prostředí a to je možné díky plakáty kombinovat se silou přírody.

Styly zahrad a jejich síla

Kolem světa najdeme různé parky a zahrady, jejich styly poukazují nejen na prostředí, typické pro daný kout světa (ačkoliv to dnes již tolik neplatí), ale se nesou v jiném duchu. Zatímco asijské typy zahrad jsou přizpůsobeny meditaci a dodržují přísná pravidla jejich tvorby, což platí zejména pro japonské nebo čínské meditační zahrady, jiné se vyznačují zaměřením na květiny, bylinky nebo naopak minimalismus a maximalismu. Podívejme se na oblíbené styly zahrad, které je možné přenést do vlastního domova v podobě plakátů.

Orientální zahrada

Orientální zahrady jsou všeobecné označení, které se sice používá, není však zcela správné. Jak japonské, tak korejské nebo čínské zahrady se vyznačují vlastním a unikátním stylem, který je často inspirován také místní filosofií, která se napříč jednotlivými státy jihovýchodní Asie liší. Vůbec nejoblíbenější je japonská zahrada, jejíž styl zpravidla dodržuje principy zenové filosofie a mohou být přizpůsobeny principům, jako jsou “kanso” (jednoduchost), seijaku (nehybnost) nebo “koko” (jednoduchost). Typické jsou kameny, štěrk, ale také bonsaje a začlenění vody.

“Cottage” zahrady

Velmi oblíbený je tzv. “cottagecore”, který idealizuje typický anglický venkov a chaloupky, které jsou jako z pohádkové zahrady. Tyto zahrady se mohou zdát jako velmi zarostlé, je v tom však řád, péče a zejména hodně barev. Poprvé se tento typ zahrad objevuje za královny Alžběty I. a dnes je stále velmi oblíbený, ačkoliv pracným, typem zahrad s mnoha léčivými bylinami a kamennými cestičkami.

 

Alpská zahrada

Alpská zahrada je přesně taková, jak název napovídá – inspirována horskými evropskými masivy, silně zaměřená na horskou přírodu a její přirozenost. Typické jsou pro alpské zahrady kombinace bylin a kamenů, ale také keřů, které jsou typické svými plody a možnostmi růst na horách. Alpaská zahrada tak může být doplněná o borůvky nebo ostružiny.

Renesanční

Typické pro oblast Itálie, renesanční zahrady patří mezi vůbec nejpracnější a typicky vyžadují velkou plochu a ještě větší rozpočet. Vyznačují se živými ploty, sochami, kašnami nebo barevnými rostlinami. Mají svůj řád, v často geometrickém provedení a jasnou symetrií.

Francouzská provence

Dalším oblíbeným stylem, který je z toho výběru nejvhodnější pro začátečníky, je francouzský provensálský styl. Inspirovaný jihem Francie, tento typ zahrad zeje barvami, jako jsou fialová, růžová a bílá. Květiny, keře, ale také posezení musí být uspořádáno elegantně a čistě.

Marocký styl

A nakonec něco trochu vzdálenějšího, marocké zahrady. Známka často velmi luxusních a pracných zahrad, které kombinují islámské styly zahrad s francouzským stylem. Je zde tedy možné najít oblouky z živého plotu, doprovázené barevnými kameny a obklady, typickými pro marocký styl architektury.

 

Všechny tyto zahrady je možné najít také v podobě krásných plakátů, kterými je možné doplnit vlastní interiér a užívat si energie přírody přímo z vysoce kvalitních plakátů různých velikostí.

 

Zahrady a lesy jako estetické doplnění domova