Jak se dělá zahrada ve svahu…

Pokud máte zahradu ve svahu, máte trochu smůlu a hodně štěstí. Zvlněná zahrada je zajímavá, lze na ní pracovat s členitým horizontem. Její vybudování je však pracné.
Poradit si se svažitým terénem není snadné. Jak pozemek zpevnit a co na něm sázet? Není od věci oslovit odbornou firmu. „Na začátku je rozhodnutí o rozvržení terénu. o konečném vyznění zahrady pak rozhodují stavební prvky a detaily,“ vysvětluje zakladatel zahrad Josef Marcián.

Toto jezírko ve svahu má hráz zpevněnou opravdu velkými kameny

Inspirace – pět zahrad, každá jiná

Majitelé pětice zahrad s různě velkým sklonem, které s námi navštívíte, si se svažitým terénem poradili každý po svém.
Modelaci svahu do teras zvolila rodina Čechových z Boskovic (Zahrada s cypřišem a starou jabloní) i manželé Schuchovi (Zahrada s cihlovou zídkou). Majitelé dalších zahrad svažitý terén proměnili na skalku (Zahrada milovníků skalniček) či vřesoviště (Zahrada nad řekou). Na pozemku Dušana Horáka (Zahrada s betonovým valem) bylo zásadní terénní úpravou zaříznutí cesty do stávajícího svahu.
„Svažitý terén má v sobě romantiku, možnost pracovat s nadhledem a podhledem,“ libují si majitelé.
Stejný záhon se při pohledu shora nebo odspodu jeví docela jinak.

Pan Marcián už načerpal léty praxe dost zkušeností se zakládáním zahrad

 

Suchá zídka – šperk svažité zahrady

Ať už je sklon zahrady mírný nebo strmější, základem je vytvoření teras, podepřených zídkami. Nejhezčí jsou zídky ložené nasucho. Mohou být z opuky, pískovce či droby. Lze ovšem použít jakýkoliv kámen, důležité je, aby souzněl s okolním terénem i s výsadbou.
Způsob ložení kamene zajistí, že každá zídka získá individuální rukopis.

Každá hornina působí v zídce jinak

 

Zrození kopce na zahradě

Nudí vás rovný pozemek? Učitel Pavel Šimon ze Sněžného na Vysočině si na jednom takovém vybudoval kopcovitou zahradu spojující principy buddhismu s prvky české krajiny, včetně imitace Řípu.
„Když si kámen vyhlídnu, domluvíme se s majitelem pozemku a pokud souhlasí, kámen odvezu. Stane se mi, že jej konečně uložím do určitého místa, poodejdu pět, deset metrů, a řeknu si – tak, to nejde. A musím s jeřábníkem domluvit, jak ho položit jinak.“

Zaříznutí cesty do svahu na zahradě Dušana Horáka

 

Zahradu dělají detaily…

Jak zvýraznit vyvěrající vodu stékající do jezírka? Třeba starou litinovou pumpou – co na tom, že nefunkční?
Dlážděná plošina kolem domu nemusí vždy okrajem kopírovat jeho půdorys. Mohou ji krášlit robustní dřevěné truhlíky s letničkami nebo s bylinkami.
Jestliže se za zahradním domkem štípe dříví a opodál máme ohniště, chce to vodu na opláchnutí rukou. Poslouží nápadité keramické pítko na sloupku.

Balvan z přírody lze získat jen se souhlasem majitele pozemku a pokud se nenaruší ráz krajiny

 

Artefakty umělecké i ze skládky

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Jak se dělá zahrada ve svahu…