Vertikutátory

Rubrika: Zahrada

Vertikutace trávníku vyžaduje techniku. Pro malé rozlohy můžete použít speciální hrábě, pro větší trávníky jsou určené stroje zvané vertikutátory.

Vertikutace je prořezávání travních drnů. Není tedy pravda, že jde pouze o vynález pro lenochy, kterým se nechce používat hrábě. Ostatně i speciální hrábě určené pro ruční vertikutaci mají nože, které se musejí zaříznout pár milimetrů pod povrch, aby celá operace měla kýžený efekt.

vertikutátor trávník prořeže a současně
z něj odstraní rostlinné zbytky (Gardena)

Vertikutační hrábě

Běžnými ocelovými hráběmi odstraníte z trávníku travní plst a částečně i mech, rozhodně však s nimi neprořežete travní drny a nenarušíte vrchní vrstvu půdy. K tomu budete potřebovat vertikutační hrábě.
Práce s nimi je poměrně náročná, těžko budete obhospodařovat trávník o výměře stovek metrů čtverečních. Nedosáhnete ani tak stejnoměrné hloubky prořezu jako se strojem. Mezi vertikutační lze zařadit také mechanizované hrábě s kolečky, kde už je možné hloubku prořezu udržet.
Hrábě se obejdou bez elektřiny i benzinu, nehlučí a dostanete se s nimi všude. Kvalitní nářadí se dá pořídit už za pět set korun, často patří do systému, kde se jednotlivé výměnné pracovní nástavce kombinují s jednou rukojetí. Hrábě s kolečky pořídíte zhruba za tisícovku.

Se sběrným košem je možné zbytky sbírat
rovnou při vertikutaci

Elektrické vertikutátory

Podobně jako u travních sekaček jsou základní modely poháněny elektromotorem napájeným proudem ze zásuvky 230 V. Hodí se k údržbě trávníku o rozloze kolem 1 000 m2. Vzhledem k tomu, že ji provádíte jen dvakrát do roka, není čas strávený vertikutací rozhodující, takže i s menším strojem dokážete postupně ošetřit i rozlehlé travnaté plochy.
V poslední době se objevily také akumulátorové vertikutátory. V závislosti na kapacitě akumulátorů jsou určeny pro plochy 100 × 350 m2. Jejich výhodou je volnost pohybu bez prodlužovacího kabelu, což je také zásadní výhoda benzinových strojů.

vertikutační hrábě s kolečky vertikutier-boy patří do rodiny combisystem.
1 650 kč (Gardena)

akumulátorový vertikutátor Ge-Sc 35 li
Solo expert plus. cena bez akumulátorů
a nabíječky je 4 828 kč (einhell)

Benzinové vertikutátory

Vertikutátor poháněný spalovacím motorem se vyplatí opravdu jen pro rozlehlé travnaté pozemky. Startovat motor pouze na jaře a na podzim není pro jednotlivce příliš ekonomické, proto má takový stroj smysl spíš v komunální sféře, anebo když ho sdílí víc uživatelů.
Asi vás překvapí, že vertikutátory nemívají pojezd. Rotace válce je totiž většinou v takovém směru, že to stroj žene kupředu a je spíš nutné ho krotit. Na druhou stranu není dobré setrvávat s ním na jednom místě, protože velmi rychle dokáže trávník poškodit. Proto má většina strojů nejen nastavení hloubky zařezávání nožů (2–5 mm), ale také zvednutí podvozku do přepravní polohy, v níž se nože země nedotýkají.

benzinový vertikutátor lb 540 není závislý
na elektřině. 16 890 kč (viking)

Víceúčelové stroje

Pracovním nástrojem vertikutátoru jsou ocelové nože upevněné na rotujícím válci. Otáčivý pohyb je od motoru přenášen většinou klínovým řemenem. U některých strojů lze válec s noži vyměnit za válec s pružinovými drátky, které fungují jako běžné hrábě. S tímto nástrojem lze trávník zbavit rostlinných zbytků, s vertikutací to ale nemá nic společného.
Ve vertikutátor lze proměnit také některé vřetenové sekačky, k nimž se válec s noži dodává ve formě kazety jako příslušenství. Existuje celá řada kazet s různými válci, takže takový stroj zastane prakticky veškerou běžnou mechanizovanou péči o trávník.

velké vřetenové sekačky mívají výměnné
kazety, mezi nimiž je i válec pro vertikutaci
(allett)

Tipy pro práci

Při práci s hráběmi můžete nežádoucí zbytky odstraněné z trávníku sesbírat ručně nebo k jejich sběru použít mechanizaci. To platí i o strojních vertikutátorech, pokud nechcete odpad sbírat přímo do integrovaného sběrného koše.
U většiny běžných trávníků je ale množství organických nečistot při vertikutaci tak velký, že se koš naplní velmi rychle a musíte ho často vysypávat. Proto je lepší koš nepoužívat, vyhrabané nečistoty nechat ležet na ploše a posléze je sesbírat třeba pomocí rotační sekačky. Mívá větší koš a nasbíraný materiál více stlačí. Nejlepší je ovšem použít čistič trávníku zvaný sweeper, který se zapojí za zahradní traktor.

www.anglicky-travnik.cz, www.bosch.cz, www.gardena.cz, www.stihl.cz, www.wolf-garten.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: autor a archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Vertikutátory