Obrázky ze sušených květin

Dokonalé tvary a barevnost květů i listů si doslova říkají o výtvarné zpracování. Částečně si tak uchovají svou jinak pomíjivou krásu.

Obrázek inspirovaný herbářem zkrášlí interiér ve vintage stylu

Technika tvorby obrazů z lisovaných květů, listů a dalších přírodnin, tzv. oshibana, česky ošibana, je u nás zatím málo známá. První dochované zmínky o ní přitom pocházejí z 16. století, kdy toto umění kladoucí důraz na soustředění, ale také harmonii s přírodou, patřilo k jedné ze samurajských disciplín. Do Evropy si ošibana postupně našla cestu zejména díky obchodování s Východem.

Koláž z lučních květin a šípkových růží se hodí do tradiční chalupy

Nemusíme mít zrovna trpělivost proslulých japonských bojovníků, abychom si z křehkých květů vyrobili dekoraci pro radost. Kromě obrazů můžeme pomocí této techniky ozdobit diář, fotoalbum, krabičku nebo třeba svícen. Při zatavení rostlinné kompozice do fólie i záložky do knih, podtácky a podobně.

Vázu z kukuřičného šustí naplnila kytice z výrazných listů a jemných květů

Jak na to

Nejprve si musíme připravit rostlinný materiál. Květy, listy, případně stonky rozložíme na savý papír, dalším je překryjeme a zatížíme například těžkými knihami. Z vylisovaných přírodnin poté skládáme obrázky, které lepíme, nejlépe lehce naředěným Herkulem, na karton či jiný podklad. Motiv můžeme zvolit buď abstraktní, nebo klasický, jako je zátiší, krajinka, portrét.

Jako pomůcky využijeme pinzetu, ostré nůžtičky, lámací nůž, špejli nebo štěteček.

Něžná kompozice z květů hortenzií

Ošibana se stane milou vzpomínkou na jaro či léto, ale i na svatbu, použijeme-li části svatební kytice

Na podzimní krajinku byly použity nadrcené listy, které jí dodávají pointilistický vzhled

Dobrá rada

Na ochranu před vlhkostí a prachem se používají vakuové rámy, pro amatérské tvoření ale postačí rám s antireflexním sklem. Vložený obrázek ochráníme slepením skla a zad obrazu (může to být opět sklo nebo pevná deska) lepicí páskou.

Obrázek z jediné větvičky zvládne každý

Připravila: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a autorka

Sušené květiny v bílém rámečku najdou své místo v pokojíku malých přírodovědců i v rustikální kuchyni. Můžeme tak vytvořit i několik obrázků ve stejném stylu

 

Silné oddenky vytvořily prostorovou iluzi bonsaje

 

Lisovanými květy ozdobený svícen

 

Obrázky ze sušených květin