Náš soused netopýr

Rubrika: Zahrada

Netopýři jsou opředeni různými mýty, ovšem jsou to neškodní a užiteční létající savci, kteří spíše potřebují ochranu.

Mít netopýry v sousedství je velmi prospěšné, protože to jsou hmyzožravci. Každý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající až jedné třetině své hmotnosti. Přítomnost netopýrů zjistíme podle trusu, který připomíná myší, ale jsou v něm různé zbytky hmyzu.

Proč jich ubývá

Všechny druhy netopýrů jsou u nás chráněny (v Česku žije na 26 druhů a dožívají se až 40 let). Jejich počet přesto dramaticky klesá. V důsledku přetváření krajiny lidskou činností jejich přirozené úkryty mizí, a proto se řada druhů naučila využívat možnosti, které jim poskytují lidské stavby. Velký význam mají tyto úkryty zejména pro samice s mláďaty. Můžeme je najít na půdách, za dřevěným obložením nebo za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech či ve škvírách pod prasklou omítkou. A pokud je mají k dispozici, tak také v netopýřích budkách. Sklepní prostory mohou naopak některým druhům sloužit jako zimoviště.

Při zateplování domů, kdy jsou zcela zaslepovány veškeré štěrbiny i ventilační otvory, dochází nejen k ničení úkrytů, ale často i k přímé likvidaci netopýrů, kteří tu po uvěznění hynou. Některé druhy využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. Při jejich náhlé ztrátě je pro ně často nemožné najít si rychle odpovídající náhradu.

Netopýr je dobrý soused

Pokud tedy máte na domě, chatě nebo chalupě netopýry na problematických místech (prasklina ve fasádě, kterou se chystáte zateplit apod.), je možné jejich přesun vyřešit instalací vhodné netopýří budky. Ta by se měla instalovat ideálně na místo původního úkrytu nebo do jeho bezprostřední blízkosti.

K dispozici je široký sortiment dřevocementových budek, které můžeme pověsit na fasádu, ale i přímo vložit do zateplení nebo vestavět do zdi, takže jsou z venku téměř neviditelné. Pokud netopýři sídlí na vaší půdě, řešíte problém s jejich trusem nebo potřebujete konzultovat stavební úpravy, poradí vám odborníci z České organizace na ochranu netopýrů ČESON (www.ceson.cz).

www.zelenadomacnost.com, www.ceson.org, www.sousednetopyr.cz

TEXT: PETR DOBRÝ
FOTO: ZELENÁ DOMÁCNOST.COM A SHUTTERSTOCK

Náš soused netopýr