Pálené střešní tašky

Pálené tašky se vyrábějí z keramické hlíny. Výhodou pálených tašek je vzhledová a barevná stálost a dlouhá životnost. Nevýhodou může být vyšší hmotnost této krytiny.

Keramická taška Smaragd od firmy Bramac v odstínu teak

Většina lidí má představu o tradičním a klasickém vzhledu střechy spojenou především s pálenou střešní krytinou. A řada stavebníků ji stále volí, případně vybírá mezim pálenými (keramickými) taškami a střešní krytinou z betonu, která se jí podobou a vlastnostmi velmi blíží. Pálená taška je dražší a křehčí oproti tašce z betonu, kterou zase znevýhodňuje hmotnost a menší barevná stálost.

Nové zámky tašky Röben Piemont umožňují větší rozteč latí

Kromě klasických režných pálených tašek dodávají výrobci tyto krytiny ve dvou základních povrchových úpravách. Engoba je barevná povrchová úprava u pálených tašek, vyznačuje se matnou, až pololesklou povrchovou úpravou. Engoba je tenký povlak z keramické směsi vhodného složení (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa), který se celoplošně nanáší na vysušenou tašku. Takto upravený výrobek se následně vypaluje.

Glazura je barevná povrchová úprava, která se vyznačuje vysokým leskem střešních tašek. Upravuje se stejně jako engoba, ale rozplavené jíly obsahují větší podíl sklovitých příměsí a tašky jsou díky tomu lesklé. Glazura nejenže výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru, navíc ho zpevňuje a chrání.

Šest modelů od Bramac

Společnost Bramac například nabízí od letošního roku šest nových modelů keramických tašek. Opál je tradiční bobrovka. Model Granát (nabízen bude ve dvou rozměrech – Granát 11 a Granát 13) je určen zákazníkům, kteří upřednostňují klasický vzhled střechy. Jednoduchost a decentní styl nabízí model Topaz 13. Rubín 13 je podle výrobce střešní krytinou s nadčasovou krásou.

Taška Röben MONZAplus s povrchem, chráněným směsí engob a glazur

Vlajkovou lodí v nabídce keramických střešních tašek Bramac je model Smaragd, který oceníte v případě, že hledáte originální vzhled střechy.

Speciální zámky

Piemont je nejnovější vzor keramické tašky Röben. Od jiných se liší speciálně navrženými zámky, které zajišťují výjimečnou těsnost. Díky jim lze taškami Piemont pokrývat i střechy s velmi malým sklonem. Nové zámky umožňují také větší tolerance roztečí latí, což usnadňuje správné pokrytí střešní plochy.

Pálenou krytinu volí především příznivci tradičních střech

Stejně jako jiné keramické krytiny z nabídky firmy Röben mají i tašky Piemont vysokou pevnost v lomu, odolnost proti atmosférickým vlivům, mrazuvzdornost a nízkou nasákavost. Přesně zvolené rozměry tašky usnadňují pokrývačské práce. Tašky Piemont se vyznačují moderním tvarem a nižší vlnou než ostatní krytiny značky Röben. Jsou dostupné v několika barevných provedeních.

Mezi novinkami německé firmy Röben je i pálená taška MONZAplus, která je podle výrobce zajímavá díky poměru příznivé ceny a vysoké kvality. Povrch tašky chrání směs prvotřídních engob a glazur s pečlivým provedením detailů.

www.bramac.cz, www.roben.com.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pálené střešní tašky