Proměňte chatu v moderní malý dům

I skromný standard víkendových či zahradních chat byl pro mnoho lidí celá léta zdrojem radosti a odpočinku. Spoustu chat však lze modernizovat a využít jejich skrytý potenciál naplno.

typická česká chata

Typická česká chata s poctivými základy, sklepem a sedlovou střechou, pod níž bývá podkrovní ložnice, má pro přestavbu velký potenciál. Foto: Shutterstock

Existuje tolik různých podob chat, že se dá jen těžkou nabídnout univerzální recept na jejich přestavbu. V časopisech či na webech o architektuře najdete celou řadu povedených, mnohdy nákladných a velkorysých rekonstrukcí, zpravidla pojatých tak, že na původním půdorysu a základech vyrostl kompletně nový dům. Máte-li nemovitost s takovým potenciálem a peníze na investici, vyplatí se hledat inspiraci u zmíněných zdrojů a najít si architekta. Můžete na to však jít i skromněji, postupně a svépomocí. Chata je totiž velmi často jednoduchá dřevostavba, v ideálním případě vystavěná na kvalitních základech, někdy dokonce s garáží, sklepem či zázemím v suterénu. Tak se zhruba od 60. let minulého století chaty často stavěly, aby se využila rozměrově omezená parcela ve svahu.

zrekonstruovaná chata

Příklad moderního domku na Šumavě, v němž lze stále rozpoznat proporce tradiční chaty. Foto: Shutterstock

Přestavbou chaty můžete získat plnohodnotný malý dům, v některých případech spíše variantu populárního „tiny house“, ale i domek, který nemusí sloužit jen k víkendové či prázdninové rekreaci, ale může vyřešit vaši touhu po útěku z města blíž k lesu, tichu a přírodě. Začněte tím, že shrnete svoji představu do konkrétních bodů a na příslušném úřadu zjistíte, zda vaše plány něco neomezuje. Ale pokud nehodláte nějak zásadně rozšiřovat zastavěnou plochu, zvedat stavbu na patro nebo měnit vzhled či tvar střechy, většinou se vejdete pouze do „ohlášky“ a budete mít alespoň klid v tom smyslu, že v budoucnu nevyvstanou nějaké problémy například s nevstřícně naladěnými sousedy.

hrabalova chata

Celá řada českých chat (na snímku je slavná chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku) má podobu malého zděného domku. Při modernizaci se tedy uplatní spíše klasické zednické postupy. Foto: Shutterstock

V souvislosti s postupnou digitalizací pozemkových map a schvalováním nových územních plánů v jednotlivých obcích můžete i zjistit, že se případná stavební omezení mohla změnit k lepšímu oproti situaci, která platila léta předtím. Úřady sice tyto změny oznamují, ale majitelům rekreačních nemovitostí to mnohdy unikne.

Využijte možností, které nabízí relativně snadná rekonstrukce malé dřevostavby na betonových základech

Od střechy

Máme-li plán a představu, shrňme si možnosti, které chaty z hlediska modernizace obvykle nabízejí. Začněme od střechy, pod níž se na mnoha chatách skrývají podkrovní prostory sloužící spíše k provizornímu sezónnímu přespání. Zvažte tedy výměnu střešní krytiny za některou z lehkých moderních střech (plech, asfaltový šindel) s důrazem na modernizaci klempířských prvků a rovněž zateplení podkroví. Například montáž izolace z minerální vlny zvládnete v dřevostavbě snadno svépomocí (návody najdete třeba tady) a vzhledem k omezenému prostoru můžete zvážit nástřik izolační pěnou nebo foukanou izolaci. Tady už se bez profesionálů neobejdete.
Za úvahu stojí i zabudování štítového nebo střešního okna, což je celkem snadné, případně vikýře. To už je stavebně složitější, ale prostor v podkroví se zvětší.

malá zahradní chata

I malou zahradní chatu lze stylově pozvednout na výrazně vyšší úroveň, například použitím opálených prken na obklad fasády. Foto: Shutterstock

Vytápění a elektřina

Máte-li v chatě kvalitní zděný komín a kamna na tuhá paliva, držte se tohoto způsobu vytápění i dál, protože například na obsluhu pohodlnější elektřina vás učiní závislými na změnách cen dodavatelů energie. Můžete však zvážit výměnu kamen za kvalitnější, zabudování krbové vložky, pořízení kamen s výměníkem nebo kotle na dřevo a radiátorů. Důležité je, zda je chata připojená k veřejnému vodovodu (a kanalizaci), zda je do ní zavedená elektřina atd.

Připojení k rozvodné síti rozhodně za úvahu stojí, pokud taková možnost existuje. Obvykle to znamená investici navíc, ale díky elektřině se zvýší nejen komfort pobytu, ale i možnost využití nemovitosti třeba jako pracovního zázemí, ale i hodnota nemovitosti při případném prodeji. Informace vám poskytne distributor elektrické energie a mnohdy zjistíte, že najednou je řešitelné to, co bylo desítky let problém. Takže za zeptání to stojí.

Nelze pominout ani stále rozmanitější nabídku fotovoltaických systémů včetně takových, které jsou právě pro chaty určené. Výši nákladů v tomto případě ovlivňuje spousta faktorů, ať už počet dnů v roce, kdy nemovitost užíváte (včetně trvalého bydlení), počet spotřebičů, poloha atd.

Voda a koupání

Zvláště v těchto případech pečlivě zvažujte, co doopravdy potřebujete. Nechystáte-li se obývat chatu celoročně a s početnou rodinou, mohou náklady na vybudování vodovodní a kanalizační přípojky hovořit spíše pro kompromis v podobě určitého nepohodlí, s nímž se musíte smířit při používání chemické toalety a třeba solární sprchy nebo ohřívání vody v lázeňských kamnech. Je-li však do chaty přivedená voda i kanalizace, není důvod nezbudovat koupelnu třeba v prostorách garáže nebo suterénu.

Nejčastější opravy:

  • Výměna střechy
  • Zateplení podkroví a stěn
  • Výměna oken
  • Zavedení elektřiny
  • Vodovodní a kanalizační přípojka
  • Vybudování koupelny a WC

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Proměňte chatu v moderní malý dům