Doplňky váš vůz vylepší

Rubrika: Auto

Současná vozidla nabízejí již v sériové výbavě celou řadu prvků, které byly dříve označovány za autodoplňky. Přesto najdeme u prodejců dostatek doplňků, díky kterým můžeme své pohodlí ve voze ještě zlepšit.

Módou posledních let se staly nejrůznější fólie, kterými můžeme potáhnout třeba i celou karoserii. Nejenže tak kompletně změníme vzhled vozu a jeho barvu, ale fólie také chrání původní lak před poškozením, například před odletujícími kamínky nebo před oděrkami vzniklými třeba při parkování.

Použít můžeme i překryty zpětných zrcátek, deflektory oken, aby byl při jejich otevření řádně usměrňován příliv vzduchu do vozu, doplňkové systémy pro osvětlení a podsvícení vozu apod. K dispozici jsou tažná zařízení, kryty kol různých tvarů, koncovky výfuků, fólie na okna, chrániče dveří a některých dalších exponovaných dílů vozidla až třeba po podložky pod registrační značky. Klasickým autodoplňkem jsou střešní nosiče a boxy, kterých je na trhu nepřeberné množství. K základnímu nosiči je možné přidat specializované úchyty pro jízdní kola, lyže či náčiní pro vodáky.

Ladíme interiér

Většina doplňků určených do interiéru auta má za účel zvýšit pohodu při jízdě, zlepšit jeho ovladatelnost nebo vylepšit ovládání multimediálních zařízení. K dispozici jsou i prostředky k uložení zavazadel a udržení pořádku jak v interiéru, tak i v zavazadlovém prostoru. K tomu slouží organizéry, tašky a kapsy, úložné a dělicí sítě apod. V kufru automobilu užijeme určitě plastové a gumové vložky a vany, které zabraňují znečištění interiéru třeba na podzim nebo v zimě po sportování na sněhu.

Do auta se hodí třeba odpadkové koše ve formě speciálních sáčků, krabičky s hygienickými kapesníky apod. Držáky na brýle, nápoje, telefony, bločky a tužky bývají doplněny o protiskluzovou podložku, která zabrání samovolnému sklouzávání předmětů, například z přístrojové desky.

Pohodlí při cestování nám zvýší i loketní opěrka mezi předními sedadly, která může být opatřena úložným prostorem. Pro přepravu oblečení slouží speciální ramínko nebo věšák umístěný na opěradle sedadla.

Především děti a lidé menšího vzrůstu ocení zarážky bezpečnostních pásů, které snižují jejich nadměrný tlak. Rovněž dekorativní návleky snižují tlak pásů na cestující.

Slunce odcloní nejrůznější roletky a clony, které mohou být i potištěny veselými obrázky, aby zpříjemnily cestování našim nejmenším. A když jsme se již zmínili o dětech, nezapomínejme, že při jejich přepravě je nejdůležitějším doplňkem dětská autosedačka.

Moderní technická zařízení

Při delší cestě využijeme audiovizuální techniku, třeba pro děti ve formě DVD, kdy je monitor umístěn ve speciálním držáku. Při zastávce na občerstvení přijde vhod některý z chladicích boxů pro uchování tekutin i jídla v chladném prostředí. Mobilní telefon zabezpečíme v držáku s přísavkou, který může sloužit i pro uchycení navigace. Pro napájení elektřinou se hodí sada adaptérů a nabíječek, díky kterým je možné využít i další přehrávače médií a mobilních zařízení včetně telefonů. Nabíječky mohou pracovat jak s palubním napětím 12 V, tak umějí převádět toto napětí na 220 V.

V interiéru můžeme použít i řadu elektrických zařízení, jež jsou určena přímo do vozidla, ať se jedná třeba o lampičky, reflektory, nebo i kávovary, varné konvice, ohřívače jídla, vysavače apod. Přístrojové vybavení rozšíří i doplňky typu kompasů, otáčkoměrů, teploměrů atd. Ty si pořídí nadšenci, kteří se budou chtít vyrovnat soutěžním a sportovním vozům. Ti si budou vybírat i ze speciálních sad pro další zlepšení vzhledu interiéru.

Vezeme zvířata

Na podlahu můžeme dát koberečky od tkaných textilních až po gumové. Sedačky pak díky autopotahům získají nejen nový vzhled, ale jsou chráněny před poškozením. Autopotahy mohou být z nejrůznějších materiálů a vybaveny elektrickým vyhříváním nebo masážními prvky.

Při přepravě špinavých věcí, ale třeba také našich čtyřnohých kamarádů pak sedadla ochráníme prostřednictvím speciálních přehozů. Pokud s námi zvířata cestují častěji, měli bychom pamatovat také na jejich bezpečnost. Využít můžeme vše od bezpečnostního pásu pro psy až po mříže oddělující zavazadlový prostor od prostoru pro cestující.

Svůj automobil tedy můžeme doplnit o různorodou výbavu. Při jejím pořizování bychom však nikdy neměli zapomínat na to, že by každý výrobek měl být označen homologační značkou, která nám říká, že právě tento doplněk můžeme použít na vozidle v běžném provozu, a současně bychom vždy měli mít k dispozici návod k použití a popis správné montáže.

text: JIŘÍ SVOBODA
foto: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Doplňky váš vůz vylepší

Doplňky váš vůz vylepší