Jak cestovat s psím mazlíčkem? Myslete na bezpečnost i pohodlí

Rubrika: Auto, Auto
přeprava psa v autě

Během cest nezapomeňte na časté přestávky. Foto: Thule

Chcete-li se svým čtyřnohým mazlíčkem trávit co nejvíce času a společně vyrážet autem za dobrodružstvím do přírody, nezapomeňte, že cestování musí být pro psa komfortní a bezpečné jak pro lidskou posádku, tak pro něj.

Zákon o silničním provozu přepravu zvířat popisuje poměrně obecně. Přesně totiž nespecifikuje, jak máte zvíře v autě převážet, tedy zda je nutné pejska připoutat za vodítko či postroj, přepravovat jej v zavazadlovém prostoru za mříží nebo zda má být uložen v kleci. Poslední varianta je přitom nejbezpečnější a z mnoha důvodů také nejpraktičtější.

Výhody přepravy psa v kleci v zavazadlovém prostoru převažují

Zavazadlový prostor je pro přepravu psa ideální. Pes je oddělen od řidiče a ostatních pasažérů, což minimalizuje rušivé chování psa a nežádoucí rozptýlení řidiče. V odděleném prostoru se navíc výrazně snižuje riziko zranění zvířete i posádky při prudkém brzdění či nehodě. Někteří pejsci mohou preferovat pocit soukromí a klidu, který jim poskytuje zavazadlový prostor, zejména pokud mají tendenci být nervózní v rušnějším prostředí. Nepochybně je tato varianta také šetrnější k interiéru vozu, zvláště v deštivém období, kdy může psí srst a bláto způsobit hotovou pohromu.

přepravní klec pro psa do auta

V zavazadlovém prostoru se v případě nehody pejsek nestane nebezpečným pro ostatní pasažéry. Foto: Thule

Je však důležité zajistit, aby byl zavazadlový prostor pro psa bezpečný, pohodlný a dostatečně větraný. Pes by měl být přepravován v dostatečně prostorném boxu. Vždy je také důležité zohlednit potřeby a pohodlí konkrétního mazlíčka a zvláště během delších cest si dopřávat častější přestávky, aby si pejsek mohl odpočinout, vyvětrat se a trošku proběhnout.

Osvědčená kvalita

Švédská značka Thule s více než osmdesátiletou tradicí přichází na trh s řadou výrobků Allax pro bezpečnou přepravu psů. Kromě přepravních klecí pro psy v několika velikostech jsou její součástí i další praktické doplňky, například chránič nárazníku, díky němuž nemusíte mít obavy z poškození vozu při nastupování psa, nebo šikovné úložné boxy pro přepravu všech nezbytností, které po cestě se svým mazlíčkem budete potřebovat. Navazuje tak na svou širokou řadu prémiových produktů pro aktivní lidi, kterým přináší to, na čem jim záleží nejvíce – bezpečnost, praktičnost a styl.

klec pro psa do auta

Značka Thule je známá promyšlenými detaily a doplňky. Foto: Thule

Detaily od pejskařů

Majitelé psů ocení materiály s dlouhou životností a chytré detaily, jako jsou dvířka, která se velmi hladce otevírají a zavírají, nebo vestavěný bezpečnostní zámek. Právě pozornost věnovaná těmto detailům zajišťuje, že klec během jízdy nechrastí a celkově poskytuje prémiový vzhled a dojem. Samozřejmostí je rychlá a jednoduchá první montáž, hladké otvírání a zavírání, nastavitelnost hloubky nebo chytré okénko, aby váš čtyřnohý přítel zůstal na dohled.

chránič nárazníku

Chránič nárazníku zabrání poškození vozu psími drápky. Foto: Thule

Jak velkou klec vybrat pro přepravu psa v autě

Klece Thule Allax jsou k dispozici v deseti různých velikostech, aby si pejskaři mohli vybrat přepravku, která se perfektně hodí do jejich auta a která nabídne dostatek prostoru jejich mazlíčkům. Je důležité, aby měl pes dostatek prostoru, aby se mohl v kleci postavit a otočit.

Obecně platí, že šířka transportní klece by měla být dvojnásobná, než je šířka vašeho psa v nejširším bodě. Délka by pak měla přibližně odpovídat vzdálenosti přední a zadní nohy psa s připočtením poloviny délky předních nohou nebo v případě dlouhého ocasu psa být rovna vzdálenosti od čumáku po konec ocasu. Pro snadné vyhledávání vhodné velikosti bude na webových stránkách Thule spuštěn Fit Assistant, díky němuž snadno vyberete velikost, která vašemu pejskovi sedne akorát.

Tipy pro pohodovou cestu v autě se psem

  • Vyberte vhodné bezpečnostní prvky. Pro častější cestování je ideálním řešením klec do zavazadlového prostoru.
  • Není-li pes na cestování autem zvyklý, začněte postupně krátkými trasami.
  • Myslete na komfort zvířete během cesty a dopřejte mu jeho oblíbenou deku nebo hračku. Během pauzy jej můžete odměnit pamlskem. Nezapomeňte na vodu.
  • Během jízdy dělejte častější přestávky s ohledem na aktuální počasí i kondici psa.
  • Snažte se v autě zachovat klidnou atmosféru, aby si pes mohl odpočinout a nerozptyloval řidiče.
  • Přizpůsobte svůj styl jízdy a zvolněte tempo při průjezdu zatáček či přejíždění terénních nerovností.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Thule

Jak cestovat s psím mazlíčkem? Myslete na bezpečnost i pohodlí