Pokosová pila

Rubrika: Dílna

Při řezání různých stavebních materiálů potřebujeme často zhotovit i šikmé (úhlové) řezy. K tomu je dobrým pomocníkem pokosová pila. Truhláři ji používají velmi často, ale vhod přijde i kutilům.

Bosch PCM 8S s laserem, který promítá linii řezu na obrobek

Pokosová pila je ruční nebo elektrická. Jejím předchůdcem je tzv. truhlářský pokosník, který se používá dodnes. V současnosti však jak pokosník, tak i ruční pokosové pily, které stojí okolo 600 Kč, nahrazují moderní elektrické pily v cenové relaci od 1500 do 25 000 Kč a na trhu se objevují i akumulátorové.

Mnohostranné využití

Nejčastěji potřebujeme pokosovou pilu při práci se dřevem pro zkracování a řezání pod úhlem. Využijeme ji například na přířezy prken, trámů, fošen i na dokončovací práce při pokládce dřevěných podlah nebo k výrobě obložení a na zhotovování rámů na obrazy apod. Řezat s ní však můžeme i plasty případně kovy. Třeba instalatéři ji používají při práci na konstrukcích rozvodů z plastových i kovových trubek.

Ruční pokosová pila Asist 550 mm

Typická pokosová pila je konstruovaná jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny. Na základně jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se většinou provádí ručně. Moderní elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mohou mít nastavování také pouhým stisknutím tlačítka a ty nejnovější jsou vybaveny laserovým paprskem k vyznačení přesného řezu. Většina z těchto pil má také přípojku k odsávání pilin se sáčkem na piliny.

Ruční elektrická pila

Zajímavou pokosovou pilou pro profesionály i kutily je ruční elektrická pila GFS 350 E – set, kterou přinesl roku 2002 na trh Bosch. Její velmi nízká hmotnost (jenom 1,6 kg) umožňuje vykonávat i práce prováděné dosud pokosníkem nebo klasickou ruční pilou. Řidící elektronika a předvolba počtu zdvihů pro správné nastavení rychlosti dovoluje řezat různé materiály. Vytvoříte s ní úhlově přesné přířezy lišt, profilů, kabelových kanálů i trubek. Stolek má odpružené zavěšení pilky pro rychlou práci ve správné pozici. Pila je vybavena přípojkou sací hadice pro bezprašnou práci. Koupíte ji v praktickém příručním kufříku a na internetu se její cena pohybuje okolo 7000 Kč.

Pily s laserem

Dražší elektrické pokosové pily, vybavené laserem, nabízejí například firmy Makita, Worx, Dewalt, Metabo aj. Pro domácí použití vyvinula v nižších cenových relacích (8 000 – 10 000 Kč) firma Bosch pily PCM 10 a PCM 8S. Obě pily mají jednoduchou a přehlednou obsluhu a lze s nimi řezat velmi přesně. Úchyty pil jsou z měkčeného protiskluzového materiálu, vyznačené červenou barvou, takže jsou dobře viditelné a umožňují pohodlnou manipulaci. Vestavěný nastavitelný laser promítá linii řezu pily na obráběný díl a zaručuje přesný řez.

Pila Bosch PMC 10 s laserem

Dodávané kombinované upínací zařízení umožňuje bezpečné upevnění obrobku k pracovní desce ve vertikálním nebo horizontálním směru. Tak zůstanou obě ruce 3 volné pro obsluhu pily. Oboustranné stabilní nástavce pracovní desky s opěrkami pro obráběný materiál usnadňují řezání dlouhých prken nebo latí. Pomocí velkého otočného talíře je možné pily posunout pro skosené řezy o maximálně 47 stupňů doleva nebo doprava. Integrovaná přípojka odsávání je použitelná se všemi běžnými vysavači. K oběma přístrojům jsou dodávány prachové sáčky. Aretace vřetene a ochranný kryt nového typu umožňují jednoduchou výměnu pilového listu.

Akumulátorová pila

Akumulátorová Ryobi CMS 1801 – 2P

Cenově přijatelnou (8792 Kč) pokosovou pilou s akumulátorovým článkem je na našem trhu CMS 1801 – 2P Ryobi s listem z tvrdého kovu o průměru 210 mm a 40 zuby. Šířka řezu je 2,0 mm, počet otáček při volnoběhu má 2000 za minutu. Hlava pily je otočná až o 45°. Klouby a podstavec jsou vyrobeny z hliníkové slitiny a hmotnost pily (včetně baterie) je 9,5 kg.

Přístroj umožňuje plynulé nastavení úhlu a pohodlnou i bezpečnou práci zajišťuje protiskluzná rukojeť s pogumovanou plochou Soft grip a pojistkou při manipulaci. Dodává se s příslušenstvím obsahujícím 2x akučlánek, rychlonabíječku s dobou nabíjení 1 hodinu a se sáčkem na zachytávání prachu.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV

Pokosová pila

Pokosová pila