Systémové akumulátorové nářadí

Foto: Mountfield

Jeden univerzální akumulátor a k němu sada různých typů nářadí, které je s ním kompatibilní. Je to výhodné a kromě toho ušetříte, jen je dobré věnovat pozornost výběru té nejlepší kombinace.

Aku nářadí je trend a dávno neplatí, že jde o kompromis s výkonem a s výdrží. V současné době navíc nabízí stále více výrobců a prodejců systémy či série nářadí, u nichž lze jeden typ akumulátoru podle libosti využívat u každého z nich a nemusíte tak kupovat ke každému výrobku baterii a nabíječku zvlášť. Aby to však nebylo tak jednoduché, můžete si obvykle vybrat kompatibilní akumulátor pro příslušnou řadu ve více variantách, které se liší výkonem, kapacitou, hmotností, případně i typem nabíječky a cenou. I ten nejlehčí a nejlevnější akumulátor by měl být pro odpovídající nářadí výkonově dostačující, ale jeho omezení může spočívat například v kratší provozní době, kterou „odpracuje“ do vybití.

Vrtačky i sekačky

Výhoda akumulátorové sekačky spočívá v tichém provozu, nižší hmotnosti oproti benzínové sekačce a v absenci kabelu (Foto: Extol Premium)

Výhoda akumulátorové sekačky spočívá v tichém provozu, nižší hmotnosti oproti benzínové sekačce a v absenci kabelu (Foto: Extol Premium)

Řady či série nářadí s kompatibilními bateriemi zahrnují nejen už tradiční ruční aku nářadí (vrtačky, brusky, menší kotoučové pily), ale i výkonné zahradní sekačky či křovinořezy a řetězové pily, ale i svítilny, dílenské vysavače nebo čerpadla.

Například Mountfield má v současné době v nabídce aku baterii Greenworks 40 V a pro orientaci u ní uvádí maximální provozní dobu při použití s jednotlivými typy nářadí: u některých rotačních sekaček je to až 65 minut, u teleskopických nůžek na živý plot až 90 minut, u řetězové pily 35 minut.

Podobné informace najdete i u jiných prodejců a pro orientaci jsou velmi užitečné, protože kromě přehledu o možnostech jednotlivých akumulátorů tak snadno získáte přehled i o typech nářadí, s nimiž je ta či ona baterie kompatibilní.

Dobré rady

  • Investice do nejvýkonnějšího akumulátoru v kombinaci s dobíjecí stanicí může zvednout cenu daného typu nářadí i na dvojnásobek, ale při nákupu dalších zařízení v příslušné řadě už se jí příště vyhnete.
  • Při časté frekvenci používání aku nářadí se vyplatí nejen nákup univerzálních výrobků pro jeden typ akumulátoru, ale i pořízení alespoň dvou či více stejných baterií a nabíječek. Tak můžete mít neustále po ruce dobitý akumulátor a nemusí vás omezovat provozní doba, po jejímž dovršení byste museli čekat na nabití.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Mountfield a Extol Premium

Systémové akumulátorové nářadí