Lupenkové pilky

Lupenková pilka je jednoduchý, ale velmi účinný řezný nástroj pro vyřezávání složitějších tvarů ve dřevě i v jiných materiálech. Vedle ručních lupenkových pilek existují i pilky elektrické.

Lupenkové pilky najdete v nabídce nářadí i pod názvy „lupínkové“ či „lupénkové“. Tradiční lupenková pilka sestává z pružného pevného rámu ve tvaru „u“ s rukojetí s upevňovacím mechanismem na obou koncích rámu, kterými se do rámu uchytí pilový list. Ten tvoří tenký a křehký ozubený plátek, jehož rozměry umožňují vytváření velmi jemných křivek či záhybů na okrajích i ve středu řezaného materiálu. Tím může být dřevo včetně překližky, OSB či jiných dřevitých desek, ale i plast, kov i další materiály, pokud jejich tvrdost nepřesahuje tvrdost listu.
Lupenkové pilky původně používali zejména umělečtí řemeslníci, výrobci hudebních nástrojů a také hodináři. Dnes ji využijete třeba i při výrobě součástí nábytku, dekorativních předmětů či v modelářství. Velmi dobře jdou s patřičným listem vyřezávat třeba náročnější řezy v plexiskle.

Rámy a listy

Rozdílné rozměry (hloubka) rámů lupenkových pilek určují maximální délku dráhy přímého řezu a dosah pilky. Jinými slovy – pilka se může „zanořit“ do řezaného materiálu tak, jak hluboký je obloukový rám. Rozteč rámů může být pevně daná a odpovídá délce pilových listů, ale existují i nastavitelné rámy, které umožňují i využití zlomených listů. Ty se lámou poměrně často, zejména tehdy než získáte v řezání s lupenkovou pilkou potřebnou zručnost.
Rámy jsou obvykle z oceli, ale pokud dáte přednost co nejlehčímu nástroji, lze pořídit i pilky s rámem ze slitin hliníku. Listy se k rámům upevňují nejčastěji pomocí standardního mechanismu s křídlovou matkou nebo pomocí šroubků.
Listy lupenkových pilek jsou kalené, tenké ploché plátky kovu jsou opatřeny na jedné straně ozubením nebo jsou to kalené dráty s ozubením spirálovitě po obvodu. Podle hrubosti se pilky označují hodnotami od nejjemnější po nejhrubší (8/0 až 6), nejčastěji se užívají listy s hodnotami od 4/0 do 3. Jemnější listy slouží k přesné detailní práci zlatníků a hodinářů, hrubší se používají spíše k řezání nekovových materiálů. Pravidlem je, že na tloušťku materiálu by měly být 2 až 3 zuby. Značkové pilové listy jsou univerzální bez ohledu na řezaný materiál.

Lupenkové pily slouží zejména k vyřezávání oblouků a složitějších tvarů

Upevnění a řezání

Předpokladem správného fungování a hladkého řezu je přesné upevnění pilového listu do rámu. List se upevňuje tak, aby zuby směřovaly k rukojeti, tj. aby zabíraly při tahu směrem k sobě. Uchytíme ho nejprve na jednom konci, poté rám mírně stlačíme a list upevníme i na druhém konci. Upevněný list musí být optimálně napjatý. Příliš volný nebo naopak moc vypnutý list může při řezání snadno prasknout.
Prasknutí poměrně křehkého listu způsobíte i přílišným tlakem nebo cloumáním. Hladkého a čistého řezu docílíte v případě, že pilku vedete kolmo k řezanému materiálu s mírným přítlakem vždy při tahu pilky směrem dolů. Není to složité, ale vyžaduje to jistou praxi, takže na začátku mohou listy praskat i v případě, že jsou správně vypnuté a odpovídají řezanému materiálu. Nenechte se počátečním neúspěchem odradit.
Existují však i některé vyzkoušené „fígle“, které vám řezání lupenkovou pilkou ulehčí. List pilky můžete naolejovat nebo navoskovat, začátek řezu si pak můžete zaříznout pilníkem.
Lupenkovou pilkou můžete vyřezávat i vnitřní tvary. V příslušném místě materiálu se navrtá otvor, kterým se list uchycený na jednom konci rámu provlékne a uchytí do konce druhého.

Elektrické pilky

Nářadím, které vám může při vyřezávání přinést spoustu radosti, je elektrická lupenková pilka. Pro odlišení od ručních nástrojů se jí někdy říká dekupírka nebo vyřezávací pilka a přinejmenším na první pohled svoji „chudší“ tradiční sestru ničím nepřipomíná. Ve skutečnosti však řeže pomocí tenkého pilového listu podobně jako ruční nástroj a díky strojnímu pohonu se zároveň pohybuje nahoru a dolů stejně jako elektrická kmitací pila. Oproti ruční pile nabízí zcela hladké a bezpečné řezání, při němž postačí materiál jen zlehka posouvat po řezu a nechat ji kopírovat i složité tvary předkreslené na materiálu.
Vyřezávácí pily tohoto typu jsou určeny k postavení a pevný stůl, s trochou nadsázky je pak můžete používat i doma v kuchyni, protože kmitání listu není nijak závratně rychlé a hlučné a jeho rychlost lze navíc podle jednotlivých materiálů regulovat. Prodávají se za ceny od dvou do pěti nebo šesti tisíc korun a u dražších přístrojů se platí například za různé příslušenství a rozšířené funkce.
Konstrukci tvoří litinový základ a nastavitelné rameno, pracovní desku lze obvykle podle potřeby naklápět v různých úhlech, celá pila je pak výškově nastavitelná, což umožní řezy v materiálu až do výšky kolem půl metru. Bez problémů vytvoříte nejen rovné a šikmé řezy, ale především různé oblouky, což je jeden z hlavních důvodů, proč tuto pilu používat.

Dobré rady

  • Aby list pily nepraskal, je důležité ho správně vypnout a řezat s mírným přítlakem pouze směrem dolů, tedy po směru zubů.
  • Kvalitní pilové listy do lupenkových pil mají univerzální použití, nerozlišují se podle řezaného materiálu.
  • Pro hladší řez lze pilový list naolejovat nebo navoskovat

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Lupenkové pilky