Brusky neumí jen brousit

Rubrika: Dílna

Před jiskrami je nutné chránit oči

Nářadí s tenkým rotujícím kotoučem, který v gejzíru jisker bleskově přeřízne kovovou trubku, ocelový profil nebo betonovou dlaždici, se stalo pomocníkem stavbařů, kutilů i chalupářů.

S výměnnými kotouči úhlové brusky lze přeříznout jakékoliv materiály, kartáči se obrousí rez i staré nátěry. Bruska vyhladí a přeleští karosérii stejně jako zašlý nábytek a dřevěné výrobky. Vlastně neexistuje důvod, proč ji v dílně nemít.

Zatímco profesionální řemeslníci používají poměrně těžké a drahé brusky dvouruční, kutilům a těm, co svépomocí občas něco řežou, brousí nebo leští, se doporučují lehčí a levnější brusky jednoruční. Vysokootáčkový elektromotor s účinným chlazením a ochranou před agresivním brusným prachem pohání kuželovým soukolím hřídel v přesném valivém ložisku zakončený závitem M14, na který se speciální maticí pomocí klíče upínají výměnné dělicí nebo brusné kotouče či kartáče. Vřeteno je nutné proti pootáčení zablokovat aretačním knoflíkem. Stále více výrobců brusek však sází na rychloupínací Boschův systém SDSclic s vroubkovanou maticí, která se nasadí dvěma prsty šipkou proti značce. Kliknutím, které se ozve při spuštění, se kotouč bezpečně upevní bez potřeby klíče či jiného nářadí. Nezbytným prvkem, bez kterého nesmíme pracovat je nastavitelný kryt kotouče.

Nejčastěji používané nástroje k úhlové brusce

Českému trhu dominující výrobci (Bosch, Black & Decker, Hilti, Metabo, Narex, Protool aj.) nabízejí jednoruční i dvouruční úhlové brusky v provedení hobby i v dražším profesionálním provedení pro dlouhotrvající zátěž. To je vybaveno výběrovými ložisky, měkkým rozběhem, konstantní elektronikou, elektronickou brzdou reagující na „zakousnutí“ kotouče v materiálu či antivibračními systémy.

Nástup revolučních lithium-iontových (LiIon) akumulátorů otevřel cestu také k menším univerzálním akumulátorovým úhlovým bruskám, umožňujícím na jedno nabití až 45 minut trvající práci bez závislosti na věčně překážejícím kabelu.

Jednoruční či dvouruční

Jednoruční brusky s menšími kotouči o průměru 115, 125 až 150 milimetrů díky nízké hmotnosti (1,2 do 1,6 kg) umožňují pracovat jen jednou rukou. Vzhledem k menšímu průměru musejí kotouče pracovat rychlostí kolem 12 tisíc otáček za minutu. Ty lze například pro broušení plastů nebo při práci s drátěnými kartáči přepínačem snížit na 2800 otáček. Potřebný příkon nepřesahuje 1400 W, takže se dají připojit na běžnou domácí zásuvku.

Dělení betonových dlaždic dvouruční bruskou Bosch PWS20 s odsáváním prachu

Dvouruční brusky mají sice stejnou mechaniku, protože ale pracují s kotouči o průměrech 180 nebo 230 mm (výjimečně i 300 mm), vystačí k potřebné obvodové rychlosti jen s 6 až 8 tisíci otáček. Příkon obvykle kolem 2400 W však vyžaduje nejméně 25 A zásuvku. Vzhledem k hmotnosti 4 až 6 kg se musí držet oběma rukama. Jednou za zadní nebo pistolové držadlo se spínačem a aretačním knoflíkem v dosahu palce nebo ukazováčku, druhou za nezbytné přední pomocné držadlo, které lze obvykle namontovat z obou stran.

Tajemství správného kotouče

Podle toho, jaký materiál hodláme brousit, řezat, kartáčovat nebo leštit, je nutné si k úhlové brusce vybrat příslušný kotouč odpovídajícího průměru, tlouštky a technologie. Výběr usnadňuje barevné značení (vodorovné a svislé proužky) a piktogramy, upozorňující i na omezení jejich použití.

Na hrubé obrušování kovů, svarů i kamene slouží 4 až 6 mm tlusté hrubovací kotouče, vyztužené tkaninou ze skleněných vláken.

Na tavné řezání kovů slouží řezací kotouče s tlouštkou jen 1 až 3 mm s laserem navařenými segmenty, nebo sklotextilní kotouče s brusnými zrny zatavenými v umělé pryskyřici. K řezání stavebních materiálů, betonu, tvarovek a keramické dlažby slouží tzv. diamantové kotouče s hladkým sintrovaným obvodem, kdežto omítky, pórobeton a vápenopískové cihly se řezají spíše kotouči s laserem navařenými segmenty.

Broušení dřeva hrubovacím talířovým kotoučem profi bruskou Bosch GWS-15

Sklolaminát i tlustší vrstvy nátěrů se obrušují nejlépe hrncovými kotouči se zrny slinutých karbidů. Požadované hladkosti plochy se přizpůsobuje třída zrnění. K odrezoobloukové vání konstrukcí, drásání dřeva a odstraňování starých nátěrů slouží hrncové, kuželové nebo kotoučové drátěné kartáče z vytvrzených ocelových drátků, někdy i pokovaných mosazí.

K obrušování dřeva, dřevodesek, plechu, plastů i nátěrů se hodí pryžové talíře o průměru 12 cm, na které se suchým zipem upevňují smirkové kotouče nejrůznější zrnitosti (od č. 30 do č. 120) nebo i ještě jemnější lešticí kotouče.

K leštění laků, barevných kovů, plastů i kamene se dodávají kotouče s lešticí houbou, plstí nebo ze skládaného molina.

Než začneme pracovat

Vzhledem k mimořádně vysokým otáčkám a obvodové rychlosti kotoučů až 300 km/h je nutné před každým spuštěním brusky kotouč zkontrolovat zrakem, zda není vyštípnutý, a také poklepem, zda není naprasklý. Kotouč necháme naplno rozběhnout a zkontrolujeme, zda nehází či nevibruje. Ochranný kryt natočíme a upevníme tak, aby umožnil zamýšlenou práci a poskytoval ochranu při případném roztržení.

Nikdy nesmíme brousit bez ochranných brýlí. Brusný prach a zejména odlétající žhavé kapičky kovu či zrna rezu mohou poškodit zrak. Jediný materiál, který nesmíme brousit či rozbrušovat, je azbest.

Jak brusku dobře vybrat

Při výběru jednoruční brusky vyzkoušejte, zda je místo, za které se drží, tak štíhlé, abyste nářadí udrželi bez křeče pohodlným sevřením dlaně. Zdaleka ne všechny výrobky tento požadavek splňují.

Výměna kotouče rychloupínáním FastFix u brusek Protool

Převodovka má být co nejvíce zploštělá, tedy mít vzdálenost roviny otáčení kotouče od osy elektromotoru co nejmenší. Jen s takovou bruskou se dostanete do úzkých míst, například mezi žaluzie nebo do mezer radiátorů. Elektromotor by měl mít opancéřované vinutí a turbovětrání, které spolu s dokonalým utěsněním pláště zabrání vnikání tvrdých zrn brusiva z brusného prachu. Navenek tyto vlastnosti prozrazuje použití měkkých celoplošných spínačů.

Přednost dejte bruskám s možností polohování hlavy převodovky vůči rukojeti brusky, což zabraňuje námaze nepřirozenou pozicí při práci.

Hodláte-li s tímto nástrojem pracovat často a dlouho, pořiďte si kvalitní brusku s antivibrační konstrukcí a prokluzovací spojkou, která zabrání vysmeknutí z rukou při nečekaném zaseknutí kotouče v řezaném materiálu. Měkký náběh otáček by neměl chybět žádné úhlové brusce.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Brusky neumí jen brousit