Pórobetonové tvárnice

Pórobeton patří mezi moderními stavebními materiály k nejoblíbenějším. Řadu jeho dobrých vlastností oceníte i při svépomocných dostavbách a přestavbách na chalupě.

S lehkými tvárnicemi jde práce rychle

Tvárnice z pórobetonu jsou lehké, snadno a s minimálním odpadem je upravíte na potřebný rozměr a na rozdíl od klasických cihel s nimi lze dosáhnout velmi přesného zdění i bez větších zednických zkušeností. Materiál má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti a využijete ho nejen při stavbě obvodových zdí, ale i pro budování příček, rekonstrukci koupelen nebo obezdění krbové vložky.

S kompletním systémem pro hrubou stavbu ytong postavíte celou hrubou stavbu od sklepa až po střechu z jednoho materiálu

Výrobci navíc stavebníkům nabízejí ucelené systémy, které kromě zdicích tvárnic zahrnují i příčkovky, překlady a další konstrukční prvky. Vzhledem k tomu, že ve stavebninách či v hobbymarketech obvykle bez problémů nakoupíte pórobetonové tvárnice i v malém množství nebo jen v počtu několika kusů, určitě má smysl uvažovat o jeho použití i při drobných opravách nebo dostavbách. Tvárnice se snadno přepravují a práce s nimi je velmi efektivní – jedna tvárnice v obvyklých rozměrech podle výrobců nahradí jedenáct klasických pálených cihel.

Měkký, ale pevný

Z hlediska složení je pórobeton směsí jemně mletého křemičitého písku, vápna, a dalších složek (například sádrovec či hliníkový prášek). V šedě zbarvených tvárnicích pak tvoří hlavní složku elektrárenský popílek. Přirozenou součástí materiálu jsou póry, které vznikají při výrobě a přispívají k odlehčení pórobetonu (někdy se proto označuje jako lehčený beton). Právě nízká objemová hmotnost a tím pádem i snadná manipulace při přemísťování a práci patří k základním přednostem pórobetonu.

Pórobetonové tvárnice lze snadno řezat na přesné rozměry

Jde o poměrně měkký materiál, který můžete snadno řezat. Při menším rozsahu vám k tomu postačí ruční pila na pórobeton, na stavbách se pak používají speciální pily, které někteří výrobci pórobetonových systémů nabízejí k zapůjčení. Snadné opracování do požadovaných tvarů s minimálním množstvím odpadu předurčuje využití pórobetonu i při specifických drobnějších stavbách, jako je například obezdění krbu, zděné součásti kuchyňských linek, niky, obezdění van nebo dozdívání stavebních otvorů na potřebné rozměry.

Drážky pro rozvody instalací se pak do zdí z pórobetonu velmi snadno vyřezávají pomocí frézky (lze použít i oscilační brusku s příslušným nástavcem) a s pomocí vykružovače bez potíží vyřežete i přesné otvory například na usazení elektrických krabic nebo prostupy pro odpadní roury.

Zároveň však tvárnice vykazují velmi dobrou pevnost v tlaku i dobré tepelně-izolační vlastnosti a akustické parametry. Podle výrobců jsou pórobetony rovněž schopny pohlcovat a posléze uvolňovat vzdušnou vlhkost, takže je lze používat i do koupelen nebo kuchyní bez obav z možného vzniku plísní.

Parametry tepelného odporu materiálu pak umožňují udržovat v domě stabilní klima i při výrazných změnách venkovních teplot.

Přesné zdění

Výhodou materiálu je i možnost velmi přesného zdění s minimem odpadu

Přesné rozměry základních typů tvárnic i dalších systémových prvků, stejně jako možnost úpravy do požadovaných velikostí zaručují i velmi přesné zdění s minimálními spárami. Tvárnice se spojují tenkou (doporučuje se cca 2–3 mm) vrstvou stavebního lepidla, které se nanáší „zubatou“ lžící. Lepidlo je před zděním nutné vymíchat ručně nebo elektrickým míchadlem do homogenní pastovité konzistence bez hrudek. Tvárnice se před natažením lepidla zpravidla nevlhčí, ale vždy si raději přečtěte návod.

Některé tvárnice lze spojovat systémem „ pero–drážka“ a u těch postačí natáhnout lepidlo na ložnou spáru. U tvárnic, které na pero a drážku spojovat nelze, nanášíme lepidlo i na styčnou spáru.

Jak vybrat tvárnice

Chcete-li si dobře vybrat kvalitní pórobetonové tvárnice s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, vyplatí se porovnat nabídku alespoň několika dodavatelů. Výhodná cena je jedním z důležitých hledisek pro výběr, ale v úvahu vezměte například i to, zda vám dodavatel vyhoví nabídkou příslušných rozměrů a typů tvárnic a dalších prvků, zda jejich uváděné parametry garantuje například nezávislými testy a jestli například při déle trvající rekonstrukci chalupy budete moci bez obtíží dokoupit chybějící materiál.

Ucelené systémy pro stavbu lze využít i způsobem, který tradiční materiály obvykle neumožňují

Většina výrobců kromě standardní nabídky čas od času upozorní i na novinky v sortimentu, které se vyplatí sledovat. Právě lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi a s tím související možností omezit náklady na vytápění argumentuje například Ytong u nové řady tvárnic Ytong Lambda+ a Theta+. Firma uvádí, že tyto tvárnice redukují vznik tepelných mostů i vlhkost v interiéru, takže představují kvalitní izolant i cestu k maximálnímu omezení tvorby plísní. Jsou vyrobeny jen z přírodních materiálů.

Pro dosažení těch nejúspornějších energetických standardů výrobce doporučuje kombinovat zmíněné typy tvárnic s tepelně-izolačními minerálními deskami Multipor, nicméně jednou z hlavních výhod materiálu Ytong je fakt, že s přehledem dosahuje těch nejpřísnějších norem energetické náročnosti budov i bez dodatečného zateplení. Takzvané jednovrstvé zdění bez přídavného zateplení znamená velkou finanční úsporu již při pořizovací ceně hrubé stavby.

Zdění je snadné, stejně jako příprava instalačních spár a otvorů

Mezi materiály značky Porfix patří k novinkám příčkovky Maxi s výškou 500 mm. Výrobce uvádí, že na vyzdění metru čtverečního nenosné stěny potřebujete jen čtyři kusy příčkovek, díky dvojnásobné výšce oproti standardním 250mm příčkovkám se navíc urychlí zdění a sníží spotřeba lepidla. Příčkovky Maxi vyrábí Porfix v tloušťce 100, 125 a 150 mm.

Drážkami, perem a kapsou pro snazší manipulaci jsou opatřeny například tvárnice řady Exclusive značky H+H. Tvárnice z bílého pórobetonu o rozměrech 600 x 250 x 300 mm firma představuje jako ekologický stavební materiál s vynikajícími tepelně-izolačními parametry, zdí se na maltu (doporučena H+H) ve vrstvě 1–3 mm, nanášenou na celou plochu ložných spár.

www.ytong.cz, www.porfix.cz, www.porobetonostrava.eu

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Pórobetonové tvárnice

Pórobetonové tvárnice