Lepidla a malty

Novinky v sortimentu malt a stavebních lepidel se vyplatí sledovat především kvůli stále častějšímu požadavku na jejich použití pro spojování a lepení netradičních materiálů.

Flexibilní malty i lepidla jsou zpravidla mrazuvzdorné a lze je použít i k lepení nových obkladů na staré

Při stavbě nebo rekonstrukci se můžete dostat do situace, kdy už si nevystačíte s osvědčenou vápennou či cementovou maltou ani s obyčejnými lepidly. Některé stavební materiály vyžadují použití speciální stavební chemie, v mnoha případech se vyplatí použít kvalitnější lepidla, například i na klasické obkládačky nebo dlaždice, které musí vydržet zvýšenou zátěž, případně je hodláte upevnit na netradiční podklad.

Například flexibilní lepidla jsou určena právě pro spolehlivé upevnění obkladových materiálů na podklady, u nichž je nutné dbát na schopnost spojů přizpůsobit se vznikajícímu povrchovému napětí. Jinými slovy – vytvořit dostatečně flexibilní spoj.

Bez penetrace

Poměrně novým výrobkem v sortimentu flexibilních lepidel je například lepidlo Ceresit CM 77 UltraFlex. Neobsahuje rozpouštědla ani vodu, je okamžitě připraveno k použití, aniž by bylo před tím nutné podklad penetrovat. Podle výrobce vykazuje vysokou flexibilitu a pevnost lepení a je odolné proti chemickému zatížení.

K výhodám lepidla Ultraflex patří i to, že podklad není třeba penetrovat

Dá se použít na všechny druhy podkladů. Dobu jeho vytvrzení lze urychlit vyšší vlhkostí. Lepidlo je vhodné na lepení na stěny a podlahy, do vnitřního i vnějšího prostředí, pro suché i vlhké prostory, na všechny typy a velikosti obkladů včetně velkoformátových či netypických (s úpravami typu vitrifikace či sklolaminátového zesílení). Je vhodné i do agresivního prostředí.

Zajímavé využití pro něj najdete především při rekonstrukcích, při nichž se rozhodnete použít sádrokartonové či sádrovláknité desky nebo prefabrikované dřevěné konstrukční prvky. Tyto materiály jsou citlivé na vlhkost, a proto je právě u nich lepení obkladů spojeno také s požadavky na vysokou flexibilitu.

Nový Multibat Plus

Multibat Plus navazuje na osvědčenou značku pojiva Multibat

K novinkám, které ovšem navazují na osvědčenou tradici a oblibu u stavebníků, patří i maltovinové pojivo Multibat Plus. Je určeno pro přípravu vysoce kvalitních malt a nahrazuje léta zavedené pojivo Multibat. Smícháním s kamenivem a vodou bez nutnosti přidávání dalších složek získáte při využití Multibatu Plus maltu vhodnou pro zdění a omítání. Malty se připravují v běžných stavebních míchačkách. Pojivo se míchá pouze s pískem frakce 0 – 4mm a s vodou podle výrobcem doporučeného poměru. Novinka je vhodná pro přípravu malty pro zdění, přípravu malty pro vnitřní a vnější dvouvrstvé i vícevrstvé jádrové omítky na všechny obvyklé typy podkladového zdiva při novostavbách i rekonstrukcích.

Malta CM 12 PLUS je vhodná pro lepení dlažby s nízkou nasákavostí

Ceresit CM 12 PLUS je rovněž nově nabízená flexibilní tenkovrstvá lepicí malta pro lepení obkladů a dlažby s nízkou nasákavostí na zatěžovaných podkladech v exteriéru. Vyznačuje se voděodolností a mrazuvzdorností, podle výrobce se dobře hodí například pro použití při obkládání teras, balkonů a pro dlažbu na podlahové vytápění.

Tuto maltu můžete použít na lepení obkladů a dlažby z keramiky, desek z betonu a kamene (vyjma mramoru). Vhodným podkladem pro Ceresit CM 12 PLUS je beton, cementové potěry, cementové i vápenocementové omítky, v interiéru pak také sádrovláknité desky a sádrokarton, anhydrit, sádrové podklady, pórobeton, dřevotřísky, OSB desky, případně stávající obklady a dlažba. Je vhodná k lepení nenasákavé dlažby.

www.ceresit.cz, www.lafarge.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Lepidla a malty

Lepidla a malty