Budujeme růžové ostrovy

Růže mohou růst u plotu i pod okny, oživit trávník a lze jimi osadit i rabátko pod stromem. V kurzu je výsadba růží v přírodním stylu, třeba s doprovodem šanty, levandule či obyčejných bylinek. Barevné ostrovy působí poeticky a nenuceně.

Vzrostlý růžový keř zasazený na vyvýšeném místě už dovede zajistit i stín

Na některých zahradách vás uvítá růžové loubí, jinde je růžemi obrostlá pergola a růže jsou vysázené i u kapličky za chalupou. Je škoda, že na většině zahrad jsou růže spíše v menšině. Možná i proto, že si lidé nevědí rady s jejich výběrem.

Pnoucím růžím můžeme vyrobit i takto jednoduchou treláž

Velkokvěté nebo mnohokvěté?

Někdo má raději velkokvěté čajové odrůdy, jiným učarovaly polyantky obalené desítkami drobných květů. Zatímco „čajovky“ jsou nejkrásnější ve fázi květu napůl rozvitého, anglické odrůdy si drží krásu až do odkvětu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovská zahrádka:

Odolný koberec místo trávníku

Rostliny pro slunné terasy

Čím osázet koryta

Zahrada s květináči

Rostliny pro vlhká místa

Sólo pro kačírek

________________________________________________________________________

Majestátní kovová konstrukce vytvořila z růží něco jako zelený altán

Nově se prosazují stromkové růže, které mohou růst i uprostřed trávníku nebo obklopeny podrostem. Je libo ozvláštnit pergolu, treláž či zahradní branku? Pnoucí růže navodí tu správnou romantiku. Z drobnolistých botanických druhů lze dokonce vypěstovat i bonsai.

Růže jako součást pestré výsadby může vypadat zajímavěji než celý růžový záhon

Budujeme růžové ostrovy

Pokud chcete hrdě hlásat „ano, já jsem pěstitel růží“, jsou pro vás řešením i jednoduché klasické záhony. Ale proč by nemohly trochu meandrovat nebo vytvářet menší nepravidelné ostrůvky? Okraje ostrůvku může lemovat zběhovec, rožec plstnatý nebo jiná plazivá trvalka.

Stromkové růže si k sobě žádají spíše vyšší než nízké rostliny

Také není žádný hřích vysadit do popředí nižší růžové kultivary a do pozadí či do středu vyšší stromkové.

Skalkové růže mohou posloužit i k zakrytí svahů, nejlépe v kombinaci s plazivými jalovci, od nichž se barevně odpíchnou.

Tady růžový keř ozdobil jednoduchou skalku tvořící hráz jezírka

Pnoucí růže se ve skutečnosti nepnou samy, musíme je vyvázat. Bohatě kvetoucí pnoucí růže je skvost. Můžeme kombinovat dvě odrůdy s různou barvou květů nebo růži doplnit velkokvětým plaménkem.

Loni získala nejvyšší ocenění růže odrůdy Pálava – Kordes

Nakupujeme sazenice

Zahradnictví nabízejí prostokořenné nebo kontejnerovavé růže, přičemž kontejnerované jsou stále oblíbenější. Dají se sázet v průběhu celé sezóny, mají standardní vlastnosti a jsou odolné vůči chorobám. Při koupi kontejneru v době kvetení si můžete vybrat odrůdu s konkrétní barvou květů. Nevýhodou kontejnerovaných růží je jejich vyšší cena.
Většina zahradnictví nabízí růže od známých šlechtitelů pod značkou David Austin a Kordes. Vybrat si však můžete i licencované růže od českých pěstitelů.

Erbovní šípkové růže

Když zahradníci mluví o botanických druzích, myslí tím původní druhy, které se přirozeně vyskytují v přírodě. Platí to i pro růže. Na celém světě jich roste ke dvěma stovkám druhů.
Patří k nim i naše šípkové růže, kvetoucí na každé stráni, kde se přátelí s bezinkami. Jejich stylizované květy se dostaly i na šlechtické erby.

Druhy pocházející z přírody mají oproti vyšlechtěným kultivarům jednu nevýhodu: nakvétají během několika týdnů, ale jen jednou do roka.

Výhodou botanických růží je jejich vitalita. Bývají to statné, poněkud rozevláté keře. Růži galskou nebo svraskalou je možné zastřihávat do živých plotů.


Sázíme a ošetřujeme růže
Růže si žádá lehké, výživné a propustné půdy s proměnlivým osluněním. Na jaře přihnojíme a seřízneme. Na zimu přihrneme ke kořenům zeminu. Chráníme před padlím, sviluškami nebo černou skvrnitosti listů. U botanických druhů, křovitých růží a skalkových kultivarů pouze zkracujeme větve, aby se rostlina příliš nerozrůstala – neprořezáváme.

 

TEXT:RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO:ZDENĚK ROLLER

Budujeme růžové ostrovy