Tipy do jarní zahrady

Zvláště při jarní údržbě větších ovocných zahrad oceníte i sadařské nůžky na prostříhávání stromů STIHL ASA 85. Charakterizuje je přesnost, vysoká rychlost řezu, ergonomické provedení, setrvalý výkon baterie, jednoduchá údržba a dlouhá životnost. Jejich hlavním působištěm bude údržba zahrad, parků, lesních školek, ale také vinic nebo ovocných sadů. Akumulátory AP 180 zaručují dostatek energie pro celodenní práci. Nůžky ASA 85 ale mohou být samozřejmě používány s kteroukoli jinou baterií systému STIHL.

 

 

Nůžky STIHL ASA 85 zvládnou větve až do průměru 45 mm. Pokud je průměr větví menší, může uživatel elektronicky zmenšit rozevření nůžek na 70, 60 nebo 50 procent. Šetří se tak nejen čas, ale i výdrž baterie. Jednoduchým dvojím kliknutím na spoušť se nůžky vrátí do režimu plného otevření. Nůžky jsou vybaveny elektronickou řídicí jednotkou, která umožňuje nastavení dvou režimů střihu.

 

 

V režimu plynulého střihu se ostří pohybuje shodně s postupným stlačováním ovládací páčky, čímž zaručuje maximální kontrolu nad provedením střihu. V režimu rázového střihu se ostří nůžek sevřou okamžitě po aktivaci ovládací páčky. V tomto režimu je provedení střihu podobné například pneumatickým nůžkám.

 

 

Nové nůžky STIHL ASA 85 mohou používat praváci i leváci. Pokud uživatel potřebuje použít obě ruce, klikne dvakrát ovládací páčkou. Nůžky se sevřou do transportní polohy a je možné je zasunout do pouzdra na levé nebo pravé noze. Pro opětovné spuštění nůžek stačí pouze stisknout ovládací páčku.

 

 

Sekačka do náročného terénu
A podle čeho vybírat sekačku? K rozhodujícím kritériím patří velikost pozemku, jeho členitost a také to, zda se jedná o pouhý trávník, nebo bude potřeba sekat sad s mnoha stromy a keři. Od toho se odvíjí volba pohonu, výkonu a výbavy sekačky. Majitelé větších pozemků či zahrad s dřevinami a keři by však automaticky měli sáhnout po pomocníkovi s benzínovým pohonem, který jim nabídne dobrý výkon a jednoduchou práci bez nutnosti řešit dlouhý kabel a připojení k elektřině.

 

 

Například sekačka AL-KO Highline 525 VS nabízí šířku záběru 51 cm a disponuje pohonem kol s plynulou regulací rychlostí variospeed, a to od 2,5 km až po 4,5 km/hod. Zadní XXL kola mají lehký chod, takže si bez velké námahy poradí i s velmi náročným terénem. Funkce 4inone zajišťuje sečení, sběr trávy, mulčování, případně její boční výhoz. Pracovní výšku sekačky lze nastavit do 7 poloh, od 3 – 8 cm, díky centrálnímu nastavení to přitom lze udělat jediným pohybem. Sběrný koš disponuje objemem 70 litrů a je vybaven ukazatelem stavu naplnění. Systém maxairflow umožňuje zaplnit koš až do posledního místečka. Díky šasí vyosenému doleva lze sekat trávu opravdu až do kraje. Sekačka je vybavena výkonným motorem Brigs&Stratton o výkonu 2 800 otáček/min.  Sekačku AL-KO Highline 525 lze pořídit za cenu 13 990 Kč.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Tipy do jarní zahrady