Chodníky do zahrady patří

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Pohyb mezi záhony a zatravněnými plochami by měl být bezpečný a pohodlný po celý rok. Zahradní cesty a chodníčky přitom lze udělat velmi jednoduše a zároveň tak, aby sloužily a zdobily.

Chodníky v zahradě či mezi zatravněnými plochami kolem domu lze souvisle vydláždit kameny, dlažbou z různých materiálů, nebo cihlami. Je možné vyskládat je z kamenných šlapáků, dřevěných špalíků, žulových kostek nebo betonových bloků, imitujících dřevo. Použít můžete i udusaný štěrkový zásyp, nebo kombinaci drcené dřevěné štěpky a netkané textilie, která umožní vsakování a zároveň zabrání prorůstání plevele.

chodník ze špalíků

Příklad zajímavého využití dřevěných špalíků pro originální chodníčky. Foto: Shutterstock

Možností je celá řada a vždy záleží na charakteru zahrady, rozpočtu, který máte k dispozici, ale i na terénu, který může být rovný, nebo členitý a svažitý.

V úvahu lze vzít i účel, který by měly pochozí plochy v zahradě primárně splňovat: pravidelný a pohodlný pohyb mezi zeleninovými či květinovými záhony může vyžadovat jiný typ zpevnění terénu, než například pouhá možnost dojít „suchou nohou“ na konec zatravněné zahrady, osázené ovocnými stromy. Můžete se pokusit co nejlépe sladit přírodní materiály a použít dřevo nebo kámen, ale lze jít i cestou pravidelné a přesné betonové dlažby, která dá zahradě řád, přehlednost a nabízí i možnost snadného čištění či úklidu listí a sněhu.

chodník z kamenných kostek

kamenné kostky mohou skvěle sloužit, vyžadují však pečlivou pokládku. Foto: Shutterstock

Výhody různých materiálů

  • Kámen se do zahrady hodí skoro vždycky, ať už volíte kamennou dlažbu, štípané dlažební kameny, žulové kostky nebo kameny různé velikosti pro náročnou techniku zpevnění cesty štětováním. Kamenem lze dláždit na sucho, ale můžete ho i položit do betonu a vyspárovat, což je ve výsledku vždy velmi pohledné a odolné řešení. Založení kamenné dlažby obvykle předpokládá výkop a udusaný zásyp, tvořený štěrkem nebo recyklátem. Obecně je nutné myslet na vyspádování, aby se na chodnících a plochách nedržela voda, která v zimě namrzá a může kameny poškozovat.
kamenné šlapáky

Šlapáky pravidelných tvarů působí exkluzivním dojmem a dobře se udržují. Foto: Shutterstock

  • Beton v podobě čtvercových, obdélníkových či zámkových dlaždic je často používané a osvědčené řešení, jehož nevýhodou může někdy být až přílišná úhlednost, která pak vytvoří nechtěný kontrast se starou chalupou z tradičních materiálů. Variantou jsou betonové bloky, vyráběné jako imitace starých trámů, což může vypadat i sloužit velmi dobře. Lze i pokládat jednotlivé čtvercové dlaždice jako šlapáky a využít k tomu dlažbu s povrchovou úpravou, například z drobných oblázků.
  • Cihly se netěší dobré pověsti vzhledem k jejich sklonu nasávat vodu kvůli jejich porézní struktuře a poté praskat a drolit se v mrazech. Řešením je použít více vypálené „zvonivky,“ originální cihlovou dlažbu, nebo pokládat obyčejné cihly a mít po ruce zásobu pro výměnu jednotlivých kusů, které čas od času popraskají. Cihlové dlažby s patřičným spádem mohou vydržet víc, než by se na první pohled zdálo.
  • Dřevo má omezenou životnost, přesto ho lze ke zpevnění chodníčků použít s tím, že se čas od času vymění, nebo lze podniknout leccos pro prodloužení jeho odolnosti vůči vlhku. Trámy se používají i na schodnice a kombinace volby vhodné dřeviny s impregnací a kvalitní lazurou může jeho životnost posílit. Variantou jsou dřevěné špalíky, určené přímo pro dláždění.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Chodníky do zahrady patří