Asfaltové šindele

Asfaltové šindele stále patří mezi oblíbené střešní krytiny díky rozmanité škále vzhledů, snadné pokládce i příznivé ceně. Hodí se zejména pro dřevostavby.

Asfaltový šindel je nejvhodnější pro střechy s minimálním sklonem alespoň 7°, ale spíše kolem 15° a do maximálního sklonu až 85°. Není obtížné zvládnout jeho pokládku vlastními silami, i když u rozsáhlých a složitěji tvarovaných střech se vyplatí spíše položení od pokrývačské firmy.
Tento typ krytiny se velmi dobře hodí na zastřešené pergoly, zahradní domky či altány, ale i na hospodářské stavby či garážový přístřešek, což jsou stavby, které si na chatě či chalupě řada lidí staví i zastřešuje svépomocí. Doporučení k pokládce v tomto článku se tedy týkají zejména uvedených staveb, u střech obytných domů či chalup raději využijte služby profesionálů.
Nejjednodušší na pokládku jsou laminované šindele a následně šindele obdélníkového tvaru, složitější jsou šindele ve tvaru hexagonály nebo výrobky tvaru delta a nejobtížněji se pokládá šindel ve tvaru bobrovky, u nějž také musíte počítat s obtížemi při vytváření hřebene. Na ten je obvykle nutné použít jiný typ krytiny.

Univerzální použití

Krytina je zajímavá díky rozmanité vzorové a barevné škále střešních šablon. Její udávaná životnost je kolem 20 let. Podstatnou výhodou asfaltových šindelů je jejich nízká hmotnost. Metr čtvereční střechy zatíží tato krytina maximálně dvaceti kilogramy (obvykle se uvádí 9-18 kg/m2), takže ji bez potíží unesou různé typy krovů a může bez dalších náročných úprav nahradit například původní krytinu z plechu nebo eternitových šablon.
Mezi další přednosti asfaltového šindele patří schopnost vytvářet spolehlivou hydroizolační vrstvu, těsnost proti pronikání prachu a sněhu a zejména to, že dokáže krýt i členité tvary střech. Za nevýhodu této krytiny je možné považovat její hořlavost.
I přes širokou škálu vzorů a vzhledů přispívá k poměrně snadné práci s krytinou i to, že obecně je konstrukce plátu vždy stejná a zachovává pravoúhlý tvar, jehož spodní viditelná část je výřezy rozdělena na šablony, jejichž tvar a barva pak určují vzhled střechy. Udávaná délka bitumenového plátu bývá maximálně 1 200 mm, šířka minimálně 300 mm. Tloušťka šindelů se pohybuje od 3,5 mm do 5 mm.
Pokládá se na celoplošný záklop z prken nebo OSB desek, který je nutné započítat do předpokládaných nákladů i do zatížení konstrukce krovu. Použijete-li jako podklad prkna, doporučuje se tloušťka 25 mm a maximální šířka prkna 150 mm, šindele o tloušťce 5 mm je možné pokládat i na husté laťování. Na celoplošný záklop se dává podkladová pojistná lepenka.
Ve stavebninách, v hobbymarketech i u specializovaných prodejců je k dostání řada značkových i neznačkových šindelů různé kvality, takže se při nákupu zajímejte zejména o množství použitého asfaltu na metr čtvereční šindele, případně o kvalitu a rozměr samolepicích ploch.

Pokládky se nebojte

Z nářadí budete potřebovat především kladívko pro přitloukání šindelů, hřebíky, speciální nožík se zahnutým zobáčkem pro odříznutí šindelů na střeše, metr, bitumenový tmel a výtlačnou pistoli a případně i nůžky na plech pro úpravu rozměrů plechování.
Jak už jsme řekli, šindele se upevňují na dřevěný záklop z prken, OSB desek nebo v případě zahradních domků z palubek. Tloušťka bednění by měly být alespoň 20 mm proto, aby šindele dobře unesla, ale především z toho důvodu, aby bylo možné šindele do záklopu přichytit dostatečně dlouhými hřebíky. Pokud by totiž byly kratší než 20 mm, hrozí riziko, že budou z bednění vylézat nebo že nebudou šindele v bednění dobře držet a může je strhnout vítr. Hřebík musí navíc projít dvěma šindeli instalovanými nad sebou, tedy min. 5,4 mm a dostatečně se chytit do záklopu. A používejte hřebíky s vroubkováním po celé délce dříku. Tak budete mít zajištěno, že hřebík nebude vyjíždět ven.
Nezapomeňte na oplechování okapní hrany a závětrné hrany, které odvádí vodu mimo střechu a zabraňuje tak zatékání nebo zafouknutí vody nebo sněhu pod šindele nebo do bednění. Horizontální přesahy spojů plechování by měly být alespoň 10 centimetrů. Přitlučte plechy do záklopu blíže jejich horní straně.

Podkladní pásy

Po oplechování přichází na řadu instalace podkladního pásu, který vytvoří pojistnou hydroizolace. Většina střech pergol, garáží a zahradních domků má nižší sklon, a proto je lepší podkladní pásy použít, i když nejsou nutné ve všech případech. Každopádně hydroizolace chrání otevřenou střešní konstrukci před nepříznivým počasím před a během instalace, poskytuje dodatečnou ochranu proti kapilárně vzlínající vodě, znásobuje ochranu před poškozením a eliminuje nerovnosti dřevěného podkladu. Důležitá je hlavně u střech s nízkým sklonem, ale výrobci doporučují instalaci vhodných typů podkladních pásů na všechny střechy kromě těch se sklonem 85° – 90°. Tam postačí použití samolepicích šindelů (např. IKO ArmourShield, StormShield. DiamantShield, Cambridge Xtreme 9,5°).

Tvar bobrovky je velmi oblíbený, ale na pokládku je složitější než pravoúhlé šablony

Upevnění šindelů

Aby byly šindele již od okapní hrany dobře přichyceny, je potřeba vytvořit a instalovat startovací řadu. Připravíte ji tak, že uříznete tabule (šablony) šindele, tedy tu část, která je jinak viditelná na střeše. Získáte tak seřezané asfaltové pásy, které budou mít na spodní straně samolepivé body. Nikdy šindele ve startovací řadě neotáčejte. Posunuli byste tak samolepivé body o hodně výše a šindel by nebyl slepen od samého okraje. Startovací řadu položte podle ohybu plechové okapnice přes dřevěný záklop tak, aby přesahoval zhruba centimetr přes plechování.
Na první řadu položenou přes startovací řadu se již používají šindele plné délky, přičemž je třeba dát si pozor, aby spoje v této řadě nebyly ve stejné úrovni jako ve startovací řadě.
Spodní hranu šindelů zarovnejte na spodní hranu startovací řady a přitlučte hřebíky. Hřebíky musí být zatlučeny těsně pod samolepivými body, ke každému bočnímu kraji a nad výřezy šindelů.
Druhou řadu zkraťte o půl šablony a opět instalujte jako první řadu. Třetí řadu a každou další zkraťte vždy o půl tabule. Střecha tak bude dobře vázaná a nikam nebude zatékat. Vždy po několika instalovaných šindelích zkontrolujte, že jsou v zákrytu a postupně je klaďte až ke hřebeni.
Na hřeben si vytvořte seříznutím šindele hřebenové šindele. Nejlépe to jde z obdélníkového tvaru šablony, obtížnější je to s bobrovkou, kde se doporučuje na hřebeni střídat za sebou vždy jeden a následně dva kusy vedle sebe. Názorný a snadno pochopitelný je postup zejména na videu, které najdete na stránkách výrobců, prodejců (např. Coleman) či na YouTube.

Dobré rady

  • I u nejsilnějších šindelů je hmotnost krytiny natolik příznivá, že ji bez potíží zvládnou i lehčí konstrukce pergol nebo přístřešků. Pozor však u těchto staveb dávejte při pokládání, aby se záklop nebo celá konstrukce stavby nepropadly či nezřítily pod vaší vahou.
  • Důležitá je i volba správného tvaru šablony. U bobrovky například počítejte s odpadem až 15 % materiálu kvůli odřezkům. Laminované šindele jsou téměř bez odřezků, ale zase dražší.
  • Každý výrobce udává u typu šindele bezpečný sklon, při kterém je krytina bez problémů použitelná. Lze ji i použít s doporučeným podkladním pásem.
  • Pro velmi nízký sklon střechy (od 3°) zvolte raději asfaltové pásy (např. Pascal Solo).

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Asfaltové šindele