Barevný svět kolem nás

Rubrika: Dílna, Jak na to

V zahradě je řada věcí k natírání, a není to jen dřevo: plot, zahradní nábytek, domek na uložení nářadí, pergola, krmítko, ale třeba také trpaslík či drobné kamínky, jež svádí k pomalování. Veselé barvy rozjasní náš život, tlumené odstíny budou působit nenápadně.

Ideální dobou pro nanášení nátěru je dopoledne, aby dřevo mohlo do druhého dne pěkně proschnout

Rozdělení barev není jednoduché. Snad bychom se mohli řídit tím, zda chcete transparentní barvu, lak nebo krycí barvu. Transparentní jsou všechny průhledné barvy, například laky, fermeže nebo emulze, které vytvářejí průhledné nebo průsvitné vrstvy. Lak je souhrnný název pro ochranný film odolný vůči vnějším vlivům, který výrazně nemění barvu nebo design ošetřovaného předmětu. Neobsahuje pigmenty, je průhledný, bezbarvý nebo jen mírně tónovaný. Email je souhrnné označení každé barvy, která obsahuje pigment (je barevná) a je určená ke konečnému vrchnímu nátěru. Dokonale kryje, nic z podkladu neprosvítá.

Řídíme se radou: nejdřív natřít obtížná místa, pak naneseme první vrstvu v celé ploše

Ale barvy se dají dělit i na vodou ředitelné a rozpouštědlové. Oba typy lze považovat za pevné a vysoce kvalitní. Barvy na bázi vody i rozpouštědla mohou vytvářet jednotné a odolné povlaky a vypadat skvěle. Vodou ředitelné barvy jsou šetrné k životnímu prostředí, rychle zasychají a nevydávají únavný zápach. Barvy na bázi rozpouštědel mají složení, které je z velké části založeno na alkydových pryskyřicích. Nejčastěji se používají k lakování vnějších a vnitřních dřevěných, kovových a plastových povrchů. Získané povrchy se vyznačují vynikající trvanlivostí a odolností vůči povětrnostním podmínkám a také velmi dobrými konečnými mechanickými parametry.

Plochý štětec se výborně uplatní při natírání velkých a rovných ploch


Náš tip
Nové natěračské nářadí z pelhřimovské továrny SPOKAR má řadu vychytávek: rukojeť s osmihranným průřezem, která se příjemně drží, štětec lze vždy bez problémů pootočit do té nejvhodnější pracovní polohy a klínovité zakončení držadla poslouží jako škrabka. Štětce NOVA jsou osazeny syntetickými vlákny nejvyšší kvality a jsou nabízeny ve třech provedeních dle typu použití a v pěti různých velikostech.

 


Dobré rady
• Do barvy v plechovce neponořujeme štětec příliš hluboko, stačí tak do poloviny. Přebytek důkladně setřeme o hranu plechovky.
• Vždy natíráme po směru vláken dřeva. Jedině tak dosáhneme rovnoměrného rozetření barvy.
• Během pracovní přestávky (která může trvat i celý den) zabalíme štětec do mikrotenového sáčku nebo potravinářské fólie, aby nevyschl. Zůstane tak dlouho nezměněný a připravený k dalšímu natírání.

Příprava podkladu může být časově náročnější než samotný nátěr


Čím natírat?
I mezi barvami jsou rozdíly, ale důležité je dopřát si čas k přípravě podkladu – ten nepodceňujte, protože je zbytečné dělat věci na půl. Vždy nátěr nanášejte na suchý očištěný povrch. Zvažte, zda nepoužít pod první vrstvu venkovního nátěru ještě fungicidní napouštědlo.


 

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Barevný svět kolem nás