Vrtací šablony

Vrtací šablony jsou jednoduché a šikovné pomůcky pro přesné vrtání otvorů. Díky jejich použití se v mnoha případech obejdete bez stolní vrtačky nebo opakovaného vyměřování.

Šablony, vrtací přípravky či kolíkovačky usnadní přesné vedení vrtáku požadovaným směrem a v některých případech vám pomohou dodržet přesný odstup mezi otvory, aniž byste museli každý z nich opakovaně vyměřovat a zakreslovat.

Drží a neklouže

V řadě případů je žádoucí vrtat otvor do materiálu kolmo a pokud možno přesně, abyste mohli například zapustit do podkladu závitové tyče nebo šroubovat tak, aby ve spoji nevznikla žádná nepřesnost a uchycený předmět či materiál doléhal k podkladové ploše bez jakýchkoli odchylek. Přesné vrtání v požadovaném úhlu, tedy nejen kolmo, ale i při prošroubování různých spojů v dřevěných konstrukcích se s lehkou ruční vrtačkou často nedaří a třeba při vrtání do kovu se navíc často nevyhnete důlkování. I ta nejjednodušší šablona vám pomůže udržet vrták v daném směru a zároveň nastavit i zamýšlenou hloubku vrtání.
Při použití šablony jsou otvory přesné a rovné. Vrták vám nesklouzává po hladkém povrchu lamina, plastů či kovu a rovněž se snadno vrtá do zaoblených trubek či na různé hrany. Rychle připravíte i otvory, u nichž je vyměřování a vrtání bez pomůcek otravnou mravenčí prací, tedy například díry pro přišroubování pantů, kování, různých úchytek či nosičů na poličky.

I ty nejjednodušší šablony zvýší komfort vrtání do klouzavých či zaoblených podkladů (LUX-Tools)

Co je na trhu

V hobbymarketech koupíte jednoduché plastové šablony už za cenu kolem stokoruny. Chcete-li však do dílny příslušenství tohoto typu na profesionální úrovni, podívejte se raději na nabídku prodejců materiálu pro truhláře a nábytkáře. Velký výběr šablon nabízí například firma Schachermayer (webshop.schachermayer.com/cat/cs), která prodává i vrtací šablony značky Hettich a příslušenství k nim.
Hettich vyrábí i hliníkovou šablonu Accura včetně široké škály příslušenství, která je určena pro profesionály, ale doslova netušené možnosti nabídne i amatérským truhlářům a víkendovým kutilům, pokud se rozhodnou pro tuto poměrně nákladnou investici. Nechcete-li však za možnost přesného vrtání platit rovnou několik tisíc korun, vyzkoušejte nejprve levnější výrobky, které sice nemají tak univerzální rozsah a komfort použití, ale mohou vás o výhodách tohoto způsobu vrtání přesvědčit.

Tip

Pro vrtání s různými typy šablon se doporučuje používání zapouzdřených vrtáků. Jde o speciální přípravek pro vrtání pomocí vrtacích šablon. Vrták je vložen do pouzdra s pružinou, které brání poškození šablony a zaručuje přesnou hloubku otvorů. Konstrukce zaručuje minimální opotřebení vrtáku, protože břity nepřicházejí do styku s šablonou. Také nedochází k poškozování otvorů šablon. Vrtáky tohoto typu mají seřiditelný doraz pro hloubku vrtání. Jednotlivé výrobky bývají určeny pro konkrétní typy či značky šablon.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Vrtací šablony