Jak rozsvítit nábytek

Rubrika: Dílna

Důkladnou péči o povrchovou vrstvu si zaslouží zvláště starožitný nábytek. Odmění se vám za to tím, že nechá vyniknout kresbu i odstíny dřeva či dýhy v celé jejich kráse.

Pokud je povrch příliš opotřebovaný, je lépe nábytek svěřit odborníkům

Tentokrát vás nečeká pojednání o restaurování nábytku, ale spíše o postupech ošetření, které by měly nábytek udržet při životě a v odpovídající míře lesku, případně mu vrátit krásu, ztracenou pod nánosem zašlého laku nebo oleje. Tradiční šelakové politury dávaly nábytku vysoký lesk. Pracovat s šelakem je však poměrně náročné a chcete-li povrch nábytku upravit tímto složitým postupem, je vhodné svěřit takovou práci odborným restaurátorům. Lesku, podobného šelakové polituře však lze dosáhnout i leštěným lakováním.
Postup spočívá v nanesení několika vrstev leštěného laku, pečlivém broušení a vetření základu pro vrchní krycí polituru, kterou lze dosáhnout vysokého lesku. Plochy upravené cestou leštěného lakování jsou odolné proti poškrábání i vodě a vykazují zrcadlový lesk.

Lakování po vrstvách

Jak na to? Na připravenou plochu nanesete stříkací pistolí leštěný lak (například CLOU Polier- und Schwabbellack AC 63) ve čtyřech až pěti vrstvách. Mezi jednotlivými stříkanými nánosy je třeba zachovat šestihodinovou přestávku na vyschnutí. U hrubě pórovitých dřev je pak nutné jednotlivé vrstvy laku přebrušovat. Pro první lakový nános přidejte asi 20 procent ředidla (CLOU Zelluloselack-Verdünnung Nr. 790) – lak by měl být velmi řídký, následující nástřiky laku nařeďte asi pěti až deseti procenty ředidla. Lakujte při teplotě nad 18 stupňů Celsia a dbejte na to, aby byla vrstva co nejtenčí. Po poslední vrstvě laku by měl nábytek prosychat alespoň tři dny.
Jednotlivé vrstrvy laku je možné nanášet i štětcem při zachování stejného postupu i poměru ředění laku.
Je třeba dodržet především naředění minimálně dvaceti procenty ředidla při prvním lakování a dosáhnout velmi tenké vrstvy, což může být při použití štětce obtížnější.

Olej až nakonec

Po dokonalém proschnutí dolaďte povrch nábytku broušením. Brousí se za mokra papírem o zrnitosti 240 až 280 s použitím brusné tekutiny (například CLOU Schleifflüssigkeit) a poté dobrušujte papírem o zrnitosti 360 nebo 400. Poté se do povrchu nábytku vtírá základová politura, ale před jejím vetřením nechejte upravenou plochu tři hodiny odpočívat.
Nejdříve je třeba ošetřit povrch rozdělovací politurou (například CLOU Verteilerpolitur AC 70), která vyrovná lakovanou plochu a připraví ji pro nanesení krycí politury. Po vetření rozdělovací politury tampónem nechejte povrch nábytku proschnout přes noc a poté můžete začít pracovat s vrchní krycí politurou (například CLOU Deckpolitur AC 80). Tu je nutné ředit lihem nebo ředidlem v poměru jeden díl politury ke dvěma nebo třem dílům ředidla. Ke konci leštění se doporučuje přidat do politury několik kapek lešticího oleje (například CLOU Polieröl), ale nesmí se s ním pracovat od začátku.
Nakonec přeleštěte nábytek čistým tampónem, navlhčeným prostředkem CLOU Polish. Ten slouží k odstranění zbytků lešticího oleje a dosažení vysokého lesku. Povrch leštěného povrchu musí být dokonale hladký, bez nerovných lesklých a zapadlých míst. Leští se tak dlouho, až bude leštěná plocha dokonale hladká. Je možné použít i prostředky jiných značek, ale vždy s ohledem na to, na jaký povrch nábytku jsou určeny.

www.clou.cz, www.ballistol.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA

Jak rozsvítit nábytek