Lepicí pásky

Rubrika: Dílna

Sortiment lepicích pásek je obrovský a slepíte jimi téměř cokoli. Některé je dobré mít v dílně pro univerzální použití, jiné využijete na stavbě nebo při opravách domu.

Různé způsoby použití umožňují například oblíbené izolační pásky. Vyrábějí se nejčastěji z PVC v několika barvách a kromě izolace a značení elektrických vodičů je upotřebíte i pro jiné účely včetně dočasného upevnění předmětů, balení a značení či k různým opravám. Předností PVC izolačních pásek je odolnost vůči vlhku, mechanická pevnost, pružnost a také nízká cena. Vyplatí se kupovat pásky v sadách (např. 6 či 10 ruliček různých barev) a mít je kdykoli po ruce.

Hliníkové pásky

Mimořádnou odolností se vyznačují také hliníkové (ALU) pásky. Skvěle se hodí všude tam, kde je potřeba použít pásku s požadavkem na tepelnou vodivost, ochranu proti teplu a ohni, povětrnostním vlivům a chemikáliím. Hliníková páska také zabraňuje vibracím a pomáhá chránit plastické komponenty před tepelnou deformací. Může posloužit k ochraně ventilací a klimatizací, ale i jako parotěsná zábrana. Využijete ji při instalaci digestoře, posloužit může i při utěsnění kouřovodů pro odvod spalin nebo k opravě střešních a klempířských prvků.

Textilní pásky

V dílně a domácnosti využijete i textilní pásky. Například pásky značky Duct Tape mají univerzální použití a lze je snadno trhat rukou. Jsou vhodné pro zakrývání, zpevňování, označování, spojování či svazování a hodí se téměř v jakékoli situaci, kdy je třeba něco rychle opravit, upevnit či olemovat. Pásky Duct Tape jsou odolné proti vodě, lze je tedy použít v exteriéru.

Oboustranné pásky

Pro domácího kutila jsou oboustranné lepicí pásky pravým pokladem, protože mohou v mnoha situacích snadno nahradit mnohem náročnější a pracnější mechanické spojování různých materiálů. Za určitých okolností se s odpovídajícím typem oboustranné pásky obejdete bez šroubování nebo dokonce bez svařování a získáte navíc těsnější a vůči vibracím odolnější spoje. Oboustranné pásky vyrovnávají povrchové nerovnosti, nekorodují, jsou odolné vůči vlhku a na rozdíl od vrutů či hřebíků nenaruší spojovaný materiál.

K lepení plastů, dřeva, kovu, keramiky či skla lze použít standardní oboustrannou PVC pásku, která se vyznačuje i poměrně vysokou odolností vůči mrazu i vysokým teplotám. K podobným účelům, ale také k lepení kartonů či gumy a lepení lišt, dekorací nebo rámování obrazů poslouží oboustranná textilní páska.

Pro přilepení zrcadla, závěsných háčků nebo štítků na dveře je vhodná oboustranná pěnová páska. Obvykle je tvořena nosičem z polyetylenové, polyuretanové, akrylátové, syntetické nebo vinylové pěny s kaučukovým nebo akrylátovým lepidlem. Pásky tohoto typu je možné používat uvnitř i venku.

Pásky pro stavbu

Zajímavým způsobem lze využít speciální typy pásek při opravách prasklin ve zdech. Větší praskliny můžete zpevnit spárovací páskou. Tyto pásky jsou buď na bázi netkané textilie, nebo skelných vláken a mohou být i samolepicí.

Velmi praktické jsou skelné pásky na spojování sádrokartonových desek. Skelná páska zesiluje spoje, propouští vzduch a zamezuje tvoření bublinek. Spáru mezi deskami v takovém případě vyplníte spárovací hmotou, skelnou pásku do ní zatlačíte a omítnete. Poslouží však i jako kvalitní výztuha prasklin a trhlin zdiva, interiérových a fasádních omítek a dobře zpevní i plochy kolem oken a dveří.

Na osazení nových oken i pro další stavební práce včetně izolací a zateplování se mohou hodit komprimační pásky nebo těsnicí fólie určené pro montáž oken a dveří do stavebních otvorů. Například impregnovanou komprimační páskou utěsníte parapetní spáry a dilatační spáry otvorových výplní. Spoj je vodotěsný a vzduchotěsný, spára je tepelně izolována. Komprimační páska na celou spáru se nalepí na rám ještě před osazením, jiné typy pásek se do spáry vtlačí až po osazení rámu. Kvalitní pásky tohoto typu najdete například pod značkou illbruck.

Výhodou komprimačních pásek je snadná a rychlá montáž bez jakýchkoli odpadů a ořezů. Prodávají se v různých délkách i šířkách a pro různé šíře spár v cenách od sta korun.

Velmi důležité jsou i pásky používané jako příslušenství při zateplování. Speciální pásky slouží k utěsnění parozábran a vytvoření vzduchotěsné a parobrzdicí izolace připojovacích spár otvorových výplní (okna, dveře).

Malířské pásky

Sortiment malířských pásek tvoří zejména univerzální zakrývací pásky, ale i krepované pásky pro vytváření křivek a nepravidelných tvarů či maskovací pásky 2 v 1, které jsou kombinací pásky a zakrývací fólie. K dostání jsou i tenké pásky pro vytváření rovných a přesných okrajů na tapetách. Výběr maskovací pásky záleží na materiálu, na který chceme pásku nalepit, zda jsou pásky určeny pro interiér, nebo exteriér a také na jejich odolnosti vůči slunečnímu záření. Kvalitní pásky vydrží na stěnách delší dobu bez toho, aby při jejich strhnutí došlo k narušení podkladu. Maskovací pásky se používají při lakování nábytku, ale také jimi ochráníme hrany oken a dveří, které se špatně umývají.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem a Shutterstock

Lepicí pásky

Lepicí pásky