Pracovní stoly a ponky

Rubrika: Dílna

Kvalitní dílenský stůl s uzamykatelnou skříňkou a šesti zásuvkami

Dobrý pracovní stůl je základem každé dílny. Poradíme vám, co všechno můžete mít a jak si takový stůl dobře vybrat.

Kvalitní dílenský pracovní stůl tvoří především pevná deska a stabilní konstrukce. Měl by umožnit uchycení svěráku a poskytnout dostatek úložných prostor. Řeč tentokrát nebude o speciální pracovních stolech či výrobcích pro profesionály, určených pro extrémní zátěž.

I mezi standardními typy pracovních stolů na trhu však existuje velké množství variant. Ty se liší především velikostí a materiálem pracovní desky, uspořádáním úložných prostor a samozřejmě cenou.

Menší hoblice může pracovní plochu vhodně doplnit

Pokud se rozhodnete pracovní stůl do dílny koupit, je možné využít nabídky hobbymarketů, ale nejširší výběr, detailní popisy a často i výhodnější ceny najdete na internetu.

Nejjednodušší pracovní stůl s deskou o velikosti 60 krát 80 centimetrů, vyrobenou z třícentimetrové překližky pořídíte zhruba od dvou tisíc korun. Desku drží železná konstrukce, v níž je umístěn pouze základní úložný prostor v podobě zásuvky a uzamykatelné skříňky. Stoly této velikosti nenabízí příliš mnoho pracovního komfortu, ale pro občasné opravy na chatě či chalupě jeho plocha poslouží. Výhodou je, že stůl nezabere příliš mnoho místa a může stát i v garáži či kotelně.

Zásuvky nebo skříňky

O tisíc korun více zaplatíte za stůl s pracovní deskou o velikosti 120 krát 60 centimetrů, který je doplněn pouze skříňkou a policemi. Stůl se stejně velkou pracovní deskou, který je kromě skříňky vybaven i pěti plechovými zásuvkami, stojí kolem šesti tisíc korun. Nabízí však výraznější komfort úložných prostor a umožňuje uskladnit do nich většinu drobného nářadí a materiálu pro domácí dílnu. To má smysl v případě, kdy je dílna malá, nebo ji případně tvoří jen pracovní kout.

Dostatek úložných prostor zamezí tomu, aby se ze stolu stalo skladiště nářadí

Dílenský stůl s deskou o rozměrech 170 x 60 centimetrů, v jehož kovové konstrukci je umístěno šest zásuvek a plechová dvojskříňka se prodává za ceny od deseti tisíc korun. Čtyři centimetry silná pracovní deska poskytuje dostatek prostoru pro téměř jakékoli domácí dílenské práce a dost místa k uchycení svěráku.

Desky z překližky či buku

Kromě překližky se na pracovní desky používá například buková spárovka. Někteří výrobci nabízejí pracovní stoly rovněž v podobě konstrukce, vybavené pouze pracovní deskou. Úložné kontejnery je pak možné dokoupit. Až třímetrovou pracovní desku takového stolu drží šest nohou a mezi ně může být umístěna odkládací police.

Ceny stolů se pohybují od šesti do dvanácti tisíc korun a kromě kontejnerů k nim výrobci prodávají i příslušenství v podobě pozinkovaných plechových stěn s otvory, na nichž je možné tvořit nejrůznější varianty závěsů pro ruční nářadí. Kromě velikosti pracovní desky se dílenské stoly odlišují i podle nosnosti, která se obvykle uvádí do 500 nebo do 1000 kilogramů. Mohou být vybaveny i pojezdovými kolečky.

Specialita pro truhláře

Hoblice z bukového dřeva může být praktickou ozdobou každé dílny

Pod pojmem ponk si zřejmě většina lidí představí klasickou truhlářskou hoblici. Stůl, vybavený svěráky a přípravky pro opracování a hoblování dřeva má obvykle bukovou pracovní desku na konstrukci z jasanového dřeva, případně je celý vyroben z bukového dřeva, ošetřeného bezbarvým lakem. Pracovní deska mívá rozměry od 120 do 210 centimetrů.

Například firma První hanácká BOW prodává hoblice za ceny zhruba od 9 do 18 tisíc korun, k nimž je nutné připočíst DPH. Hoblice je speciální pracovní stůl, který využije především aktivní truhlář. Za výrazně nižší ceny se ho však může podařit koupit z druhé ruky. Takový ponk s otiskem let se může stát atraktivní a praktickou ozdobou dílny na chatě či chalupě.

www.kwesto.cz, www.metalkas.cz, www.bow.cz, www.naradi-harom.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PAVEL HAROM, METALKAS A SHUTTERSTOCK

Save

Save

Uložit

Pracovní stoly a ponky