Automatizace na zahradě

Rubrika: Dílna, Zahrada

Touha ušetřit si některé nikdy nekončící práce na zahradě vedla k vývoji a výrobě automatických zařízení

Tyčový zavlažovač mikrozavlažovací stavebnice Grate “2 v 1“ s přívodem vody z obrubníku (Grate)

Zájem o přístroje, které šetří náš čas, stále roste. Zatím si můžeme ulehčit práci při zavlažování zahrady a sekání trávníku.

Aby zahrada nežíznila

Po plné automatizaci zavlažování sáhly nejprve parky a velké zahrady. Jednodušší systémy se zavlažovacím počítačem na zahradním kohoutu se dnes dají pořídit i do rodinné zahrádky.

Stavebnice MicroDrip rostliny na balkonech a terasách automaticky zavlažuje i přihnojuje (Gardena)

Základem je podzemní rozvod vody ke vhodně rozmístěným výsuvným postřikovačům (tzv.sprinklerům), které nepřekážejí při sečení trávy. Při připojení čidla vlhkosti dostane počítač informaci o tom, jak je půda žíznivá. Tento údaj zohlední při otevírání vody v dříve nastavených časových intervalech. Dešťovým čidlem se zase zjišťuje, zda právě neprší, to aby se zbytečně neplýtvalo vodou.

U systému Gardena s výsuvnými postřikovači, umožňujícím i „kutilskou“ instalaci, se tak s pomocí čidel ušetří až 30 % vody proti zalévání hadicí.

Stejné výhody nabízí i mikrozavlažování, které je schopné automaticky odměřovat dokonce po kapkách vodu přímo ke kořínkům.

Mikrozavlažování i přihnojování

Z poměrně levných stavebnic mikrozavlažování (od Gardeny, Grate nebo Mountfieldu) můžeme živým plotům, rostlinám na záhonech, balkónech i ve skleníku dopřát nejen úsporné samozavlažování, ale i přihnojování. K tomu potřebné kapače a tyčové postřikovače se montují podle rozmístění rostlin buď na ohebnou pokládací trubku, položenou na půdu či do trávy, nebo na tenčí rozváděcí hadičky, nasměrované ke kořínkům rostlin.

Displej Automoweru 305

Do systému Gardena Micro-Drip lze zapojit i nádobku přihnojovače, kterou podle potřeby doplníme tekutým hnojivem NPK se stopovými prvky pro zdravý růst rostlin.

Další možností je samozavlažovací stavebnice Grate. Ta rozvádí vodu do mikrozavlažovacího systému hadicí, která tvoří hřbet plastového obrubníku, jímž lze esteticky oddělit záhonovou část zahrady od trávníku.

Regulace ve skleníku

Ve sklenících a zimních zahradách se vedle automatické mikrozávlahy uplatňuje i automatická regulace, ovládající vytápění, otevírání a zavírání ventilačních a střešních oken, ovládání stínicí techniky, klimatizace a osvětlení. Ta však vyžaduje profesionální instalaci.

Robotické sekačky dozrávají

Robotické akumulátorové sekačky otevřely novou éru péče o trávníky. Sekačky vyjíždějí z nabíjecí stanice a systematicky i nahodile křižují trávník uvnitř ohraničující indukční drátěné smyčky. Díky dotykovým i optickým senzorům se vyhýbají pevným i pohyblivým překážkám. Trávu krátí o 2 až 5 mm a drť jako mulč propadá až ke kořínkům trávy, kde působí jako hnojivo. Po poklesu energie včas zajedou do nabíječky, aby po 45 až 60 minutách znovu vyjely do práce.

Robotická sekačka Automower 305 pro menší nebo komplikovanější travnaté plochy, vhodná na trávníky do 500 m2 (Husqvarna)

Použití robotů může být omezeno sklonem trávníku, většina je limitována svahem 25 až 35 procent. Husqvarna však přichází s novým typem robotické sekačky, která zvládne i sklon 45 procent. U moderních robotických sekaček je váha natolik snížena, že mohou pracovat i v dešti.

Některé konstrukčně starší modely musí být, vzhledem ke své váze, vybaveny dešťovým čidlem, protože na mokré trávě prokluzují a mohly by trávník zničit. Sekačky jsou konstruovány na nonstop provoz bez ohledu na počasí, robota si ale můžete nastavit i tak, že seká jen v noci, nebo když nejste doma.

Důležitá je bezpečnost, proto by robotické sekačky měly být vybaveny senzorem, který při nadzvednutí nebo převrácení sekačky okamžitě zastaví žací ústrojí.

V různém provedení a komfortu, odrážejících se v cenách od 20 do 60 i více tisíc korun, se u nás nabízí nejméně 30 modelů několika velikostí – nejčastěji pro trávníky 400 m2, 1000 m2, 2000 m2 a dokonce až 6000 m2. Některé jsou ovládány i dálkově nebo kontrolovány pomocí mobilu.

www.gardena.cz, www.grate.cz, www.honda.cz, www.mountfield.cz, www.husqvarna.com

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: AUTOR A ARCHIV FIREM

Automatizace na zahradě