5 tipů pro správný výběr akumulátorové řetězové pily

řezání stromu pilou

Foto: Jarabak.cz

Aku řetězové pily jsou skvělým pomocníkem při údržbě zahrady i řezání dřeva. Na co si při výběru pily dávat pozor, aby splnila vaše očekávání? Víme a poradíme.

Ať už jste vášnivým zahradníkem, pracovníkem v lesnictví, nebo třeba krajinářem, akumulátorová řetězová pila si při správném výběru poradí s každou výzvou a nadchne hobby uživatele i profesionály.

Lehká, praktická a vždy po ruce – aku pila splní všechna očekávání

Řetězové pily s aku pohonem kombinují výhody elektrických a benzínových modelů. Jsou lehké, tiché, téměř bezúdržbové, nepotřebují doplňovat palivo, ale zvládnou pracovat i bez zapojení do elektřiny, takže jsou vám k ruce v dílně, u domu i na místě, kde lišky dávají dobrou noc. Navíc neprodukují výfukové plyny, proto je můžete používat i v uzavřených prostorách. Poradí si s drobnými i tesařskými pracemi, prořezávkami keřů a stromů i se zpracováním dřeva v lese, pokud zvolíte dostatečně výkonný stroj.

Praktické tipy, které vám usnadní výběr aku motorovky

Před pořízením aku řetězové pily si dobře rozmyslete, k jakým účelům ji budete používat – jde vám pouze o příležitostnou údržbu kolem domu, nebo potřebujete profesionální výkon? Tato zásadní otázka ovlivní další výběr. Pojďme se podívat, na co si dát pozor.

Tip č. 1: Nepodceňujte výkon aku pily

Specifikem aku řetězových pil je to, že oproti benzínovým nejsou rozděleny do kategorií (profi, farmářské, hobby), proto je rozhodujícím faktorem udávaný výkon.

  • Pro příležitostné použití postačí aku pila s nominálním napětím akumulátoru 18 V.
  • Pokud plánujete kácet stromy či řezat palivové dřevo, sáhněte po výkonných modelech s min. 30–36V akumulátorem.
  • Na trhu jsou nabízeny také mini pily s napětím 10 či 12 V – ty volte pro drobné a nenáročné činnosti.
řezání stromu pilou

Foto: Shutterstock

Tip č. 2: Zajímejte se o typ a kapacitu akumulátoru

Aku pily jsou prodávané s akumulátorem, či bez něj. Důvodem bezakumulátorového provedení je to, že výrobci často přinášejí univerzální řešení použití jednoho akumulátoru pro více typů strojů a nářadí – vy tak ušetříte peníze za baterie a nabíječky, ale i místo v dílně či garáži.

Při výběru aku pily hraje zásadní roli typ akumulátoru. Nejrozšířenější, nejvýkonnější a s nejdelší životností je bezesporu Li-Ion – tedy volba č. 1. V levnějších modelech často najdete NiMh akumulátory, které mají výrazně nižší výkon i kratší životnost než Li-Ion. A zcela vyhnout byste se měli NiCd s žalostným výkonem i životností.

Zajímejte se také o kapacitu akumulátoru – pro běžnou činnost postačí 2 Ah, pro náročnější činnosti volte kapacitu kolem 5 Ah.

Tip č. 3: Neslevujte z kvality, investice se vám vrátí

Ať už hledáte aku řetězovou pilu pro hobby či profesionální využití, vždy sázejte na kvalitní a prověřené výrobce. K těm jednoznačně patří německý STIHL s téměř stoletou historií.

Aku pily STIHL vynikají nejmodernějšími technologiemi, skvělým řezným výkonem a vysokým pracovním komfortem. Pily s akumulátorovou technologií STIHL AI či AS jsou kompaktní a ideální pro práci na menších zahradách, technologie STIHL AK si dokonale poradí i s náročnými pracemi na středních či velkých zahradách a systém STIHL AP ocení profesionální uživatelé, které nepřekvapí žádná výzva.

aku pila stihl

Foto: Jarabak.cz

Tip č. 4: Vyberte správnou délku lišty

O tom, jakou maximální tloušťku dřeva s aku pilou uříznete, rozhoduje délka lišty.

  • Malé vyvětvovací pily s délkou lišty kolem 10 cm zvládnou řezat pouze slabé větve.
  • 30–40centimetrová lišta přeřízne kmeny o průměru do 50 cm.
  • Pro profesionální využití volte lištu o délce 40–50 cm.

Tip č. 5: Nezapomínejte na funkce, které vám usnadní používání

Chcete-li aku řetězovou pilu využívat maximálně komfortně, sledujte i funkce, kterými disponuje. Oceníte například beznástrojové upínání řetězu, automatické mazání lišty, řetězovou brzdu, antivibrační systém či zubovou opěrku.

aku pila stihl

Foto: Jarabak.cz

Doporučení na závěr
Pokud si ani po pročtení výše uvedených tipů nevíte s výběrem aku řetězové pily rady, obraťte se na profesionály. Předejdete tak zbytečnému zklamání a nespokojenosti s výsledkem. Ať vám to řeže!

Text: redakce
Foto: jarabak.cz, Shutterstock

5 tipů pro správný výběr akumulátorové řetězové pily